Foto: whitewhouse.gov
PREZIDENT BIDEN: Pánové, vítejte. Je skvělé, že jste se vrátili do Washingtonu, a rád vás všechny znovu vidím. A pane prezidente, pane premiére, je mi ctí vás přivítat na historickém výročí. Je to docela zajímavé. Před pětadvaceti lety, právě v tento den, vstoupilo Polsko do NATO. A někteří z vás si možná vzpomenou, že jsem se na této události velmi podílel.
A já – během tohoto ceremoniálu pronesla bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová následující prohlášení – řekla: „Když držíme pohromadě, žádná síla na Zemi není mocnější.“ A já jsem si uvědomil, že je to pravda. „Když držíme pohromadě, žádná síla na Zemi není mocnější.“
Věřil jsem tomu tehdy a věřím tomu i teď. A vidíme to na polsko-amerických jednotkách, které slouží bok po boku v NATO a na východním křídle, včetně Polska. A vidíme to v našem odhodlání posílit kolektivní obranu NATO.
A chci se zde zastavit a poznamenat, že Polsko vydává téměř 4 procenta svého hrubého domácího produktu na obranu – z velké části na nákup amerických zbraňových systémů a – a letadel – a zdvojnásobilo závazek vůči NATO: 4 procenta.
Vidíme to také na naší podpoře Ukrajiny v síle [tváří v tvář] Putinovu krutému útoku na Ukrajinu způsobem, který je prostě hraniční – – ani to nebudu popisovat.
Chci vám oběma poděkovat za neochvějnou bezpečnostní a humanitární pomoc Polska, včetně přijetí asi 1 milionu ukrajinských uprchlíků. Jak by řekla moje matka: „Bůh vás miluje. Děláte Boží dílo.“ Opravdu děláte. Je neuvěřitelné, co děláte – co dělá polský lid.
Spojené státy dnes oznamují poskytnutí nouzového balíčku pro Ukrajinu s využitím úspory nákladů z dříve schválených zakázek Pentagonu. Balíček zahrnuje munici a náboje, které pomohou Ukrajině udržet linii proti brutálním útokům Ruska po ne- – příštích několik týdnů, což mám pravomoc udělat be- – aniž bych teď žádal Kongres o další peníze. Ale já jsem je požádal o mnohem více peněz.
A tak jsme – ale není to zdaleka dost, co jsme – dneska oznamuji.
Kongres musí nyní schválit dvoustranický zákon o národní bezpečnosti, který zahrnuje naléhavé financování Ukrajiny. Musíme jednat dříve, než bude doslova pozdě – než bude pozdě. Protože jak si Polsko pamatuje, Rusko se nezastaví před Ukrajinou. Putin bude pokračovat, čímž podle mého názoru ohrozí Evropu, Spojené státy a celý svobodný svět.
Takže vám oběma ještě jednou děkuji, že jste tu v této kritické době. A s tím, pane prezidente, předávám slovo vám. Slovo je vaše.
PREZIDENT DUDA: Pane prezidente, dámy a pánové, přesně před 25 lety, 12. března 1999, Polsko, Česká republika a Maďarsko vstoupily do nejsilnější Aliance na světě. Splnil se tak sen mnoha generací Poláků.
Není lepšího místa k oslavě tohoto mimořádného výročí než Bílý dům. Právě zde, v hlavním městě Spojených států, učinili demokraté i republikáni odvážná rozhodnutí.
NATO se rozšířilo na východ. Polsko se připojilo ke svobodnému světu, k Západu, kam vždy patřilo. A za tato odvážná rozhodnutí a za jejich neochvějnou podporu bych rád poděkoval všem Američanům, kteří se na nich podíleli.
Vyjadřuji toto poděkování Vám, pane prezidente, s ohledem na to, že jste byl v té době jedním z vůdců podpory vstupu Polska do NATO v americkém Senátu. Děkuji Vám jménem milionů Poláků.
PREZIDENT BIDEN: Děkuji, pane prezidente.
PREZIDENT DUDA: Během těchto 25 let jsme ukázali, že jsme spolehlivým a osvědčeným spojencem, a to i tehdy, když naši vojáci bojovali po boku amerických vojáků v Iráku a v Afghánistánu.
Polsko ví, stejně jako několik dalších zemí na světě, že za bezpečnost se platí. Proto jsme na udržování a modernizaci našich ozbrojených sil vynaložili více než 4 % našeho HDP. To je nejvyšší procento v Alianci.
Ruská agrese proti Ukrajině jasně ukázala, že Spojené státy jsou a měly by zůstat lídrem v oblasti bezpečnosti. Ostatní spojenci však musí převzít větší odpovědnost za bezpečnost Aliance jako celku. Proto považuji za nezbytné, aby všechny země NATO zvýšily své výdaje na obranu ze 2 na 3 procenta HDP. Dvě procenta byla dobrá před deseti lety. Nyní jsou zapotřebí 3 procenta v reakci na válku v plném rozsahu, kterou Rusko zahájilo hned za východní hranicí NATO.
My Poláci věříme v Ameriku. Věříme, že Polsko a Evropa potřebují více Ameriky – vojensky, politicky i ekonomicky – více amerického ducha v myšlení a jednání.
Měl jsem příležitost s panem prezidentem o tomto bodě diskutovat při mnoha příležitostech, také když jsme vás dvakrát přijali v Polsku. Před rokem, když jsme se setkali ve Varšavě, jsem oznámil, že – až bude Polsko v první polovině roku 2025 předsedat Radě Evropské unie, bude naší hlavní prioritou prohloubení spolupráce mezi Spojenými státy a EU.
V tomto směru v Polsku důsledně pracujeme. Proto nakupujeme nejmodernější americké zbraně na světě: V současné době máme v USA více než 100 amerických tanků Abrams, stíhaček F-35, vrtulníků Apache nebo raketometů HIMARS.
Úzká spolupráce s USA se týká i dalších důležitých oblastí, například energetiky. Práce na výstavbě první polské jaderné elektrárny, kterou stavíme s americkými firmami, již značně pokročily.
Zítra budu mít v Gruzii příležitost takovou moderní jadernou elektrárnu navštívit. Dalším americkým investicím v Polsku přikládáme velký význam. Doufám, že naše společná návštěva s panem premiérem přispěje k prohloubení dvoustranných hospodářských vztahů. Zveme nové americké společnosti, aby přišly do Polska.
Dnešní návštěva vyslala důležité poselství – potvrzuje strategický charakter polsko-amerických vztahů, které chceme dále rozvíjet.
PREZIDENT BIDEN: Děkuji mnohokrát.
Pane premiére.
PREMIÉR TUSK: Pane prezidente, chtěl bych Vám poděkovat nejen za pozvání na výročí členství Polska v NATO, ale především za to, že jste nikdy nezapomněl, proč bylo NATO založeno. Někteří totiž zapomněli.
Dovolte mi tedy připomenout úvodní slova Washingtonské smlouvy. Cituji: „Smluvní strany této smlouvy jsou odhodlány chránit svobodu, společné dědictví a civilizaci svých národů, založenou na zásadách demokracie, osobní svobody a právního státu“.
Děkuji vám, pane prezidente, za váš trvalý boj za tyto zásady. A také si připomínáme, jak řekl pan prezident – připomínáme si také vaši angažovanost, vaše úsilí před 25 lety. Tehdy jste byl senátorem v tomto – procesu rozšiřování NATO. Děkuji vám.
A víte, chci, abyste věděl, že vaše kampaň před čtyřmi lety byla pro mě a pro mnoho Poláků skutečně inspirativní. A byli jsme povzbuzeni – a víte, za co – po vašem boji, po – po vašem vítězství. Děkuji vám za vaše odhodlání. Bylo to něco opravdu důležitého pro – nejen pro Spojené státy.
Dnes bych vám chtěl jménem Poláků předat jen jeden vzkaz: Naše země je nyní stabilní demokracií, předvídatelnou pro naše spojence, na níž nesmírně závisí bezpečnost celého regionu.
Když jsme my, Poláci, nastoupili cestu na Západ, papež Jan Pavel II. řekl: „Bez nezávislého Polska nemůže být spravedlivá Evropa“. A já bych dnes řekl, že bez silného Polska nemůže být bezpečná Evropa.
A samozřejmě bych také řekl, že – že nemůže být spravedlivá Evropa bez svobodné a nezávislé Ukrajiny.
Jsme tu dnes s prezidentem Dudou také proto, abychom znovu potvrdili, že Polsko je a bude pevným a trvalým pilířem transatlantického společenství bez ohledu na to, kdo u nás vyhraje volby. Svůj závazek bereme vážně – více než kdokoli jiný v Evropě.
A doufáme, že nikdo z našich partnerů v NATO nebude podkopávat nejdůležitější závazek ze všech, kterým je článek 5 smlouvy.
Stále před námi stojí velké výzvy. Stůjme tedy pevně, pane prezidente, a vždy společně. Děkuji vám.
PREZIDENT: Ještě jednou děkuji.
Ještě jednou vám děkuji, že jste tady. A americký závazek vůči Polsku je neochvějný. Myslíme vážně to, co říkáme, že útok na – na jediný centimetr půdy partnera NATO je útokem na nás všechny. A to je podle mého názoru to, co nás všechny udržuje v bezpečí.
A těším se na náš rozhovor a na spolupráci v příštích letech. A jak řekla ministryně Albrightová, jako spojenci stojíme při sobě. Když to uděláme, žádná síla na Zemi není mocnější.
Takže vám děkuji. A za chvíli přejdeme k věci. Děkuji vám.
whitehouse.gov/gnews.cz-JaV_07