Tři měsíce uplynuly jako voda a statistici nám znovu servírovali statistiku mezd. Ve 4. čtvrtletí 2023 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda proti stejnému období předchozího roku o 6,3 % na 46 013 korun. Jenže spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 7,6 %. To znamená, že růst mezd ani na konci roku 2023 nedokázal překonat tempo inflace. Průměrná mzda tak ve výsledku v posledním čtvrtletí roku 2023 nerostla, ale reálně klesla o 1,2 %. To znamenalo deváté čtvrtletí v řadě, kdy české domácnosti reálně chudly. Kde rostly mzdy nejrychleji – tedy dvouciferným tempem? Odvětví těžby a dobývání hlásí růst mezd o 10,3 %, v ubytování, stravování a pohostinství vidíme růst mezd o 10,1 %. K nejnižšímu růstu o 0,3 % došlo v ostatních činnostech.
A co medián mezd – tedy prostřední mzda v ekonomice? Tu najdeme tak, že všechny mzdy seřadíme od nejvyšší po nejmenší a přesně v polovině zapíchneme prst. Medián mezd dosáhnul ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 hodnoty 39 685 korun. Medián vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 6,0 %. Medián tedy rostl o něco pomaleji než průměrná mzda. To naznačuje, že nejnižší mzdy v ekonomice (např. u zaměstnanců ve výrobě) rostly o něco pomaleji než vysoké mzdy v ekonomice. To je důkazem toho, že se průmyslové podniky kvůli poklesu nových objednávek už nepřetahují o každého nového zaměstnance. Pro zajímavost: Škoda Auto už v závěru loňského roku ohlásila, že plánuje snížit náklady třeba tím, že bude nabírat méně zaměstnanců, upraví jim smlouvy nebo naopak navýší počet agenturních pracovníků.
Když se ohlédneme zpět, tak za celý rok 2023 se mzdy reálně snížily o 2,9 %. V pozadí toho stojí fakt, že inflace dosáhla 10,7 % a nominální růst mezd se pohyboval na úrovni 7,5 %. Velký rozdíl v letošním roce bude v tom, že tempo spotřebitelské inflace sestoupilo na jednociferné úrovně. My nejnověji počítáme s průměrným tempem inflace za rok 2024 na hladině 2,3 %. To už je úroveň inflace, se kterou si růst mezd poradí. Po více než 2 letech se tedy dočkáme toho, že se růst mezd na výplatních páskách propíše do toho, aby si zaměstnanci reálně polepšili. Letos tedy mzdy reálně porostou. Otázkou ale zůstává, jakým tempem to bude…
Mzdy rozhodně neporostou stejně rychle napříč celou ekonomikou. Měl by pokračovat relativně svižný růst mezd v tržních odvětvích – tedy ve vybraných službách. Na druhé straně kvůli snaze o konsolidaci veřejných výdajů bude stát šetřit na platech ve veřejné sféře. Už na konci roku 2023 jsme viděli relativně pomalý nárůst platů ve veřejné správě a v netržních odvětvích. Navíc průmysl si stěžuje na nedostatek nových zakázek. Ani to nevytváří prostor pro výrazný růst mezd – naopak v řadě výrobních podniků uvidíme redukování počtu zaměstnanců. Např. Škoda Auto letos plánuje zaměstnancům navýšit nominálně mzdy jen o poměrně opatrných 5 %. Výsledkem bude, že v roce 2024 uvidíme v průměru v české ekonomice růst reálných mezd o 3 – 4 %.
Koruna během rána mírně oslabila směrem k hladině 25,40 CZK/EUR. Nakonec se ale její kurz vrátil k hladině 25,35 CZK/EUR. Ranní oslabení koruny bylo reakcí na to, že trh počítal s mírnějším poklesem reálných mezd. Jinak řečeno – znovu narůstá tlak na to, aby Česká národní banka vydatně snižovala úrokové sazby. Sázíme na to, že Česká národní banka bude na nejbližších zasedáních snižovat úrokových sazby tempem o 50 – 75 bazických bodů. Při rychlejším snižování úrokových sazeb bychom si koledovali o výraznější oslabení koruny, a to směrem nad hladinu 25,50 CZK/EUR. No a tomu se bude Česká národní banka chtít vyhnout.
Dolar znovu pouze stagnoval u hladiny 1,085 USD/EUR. Dál platí, že důležité události tohoto týdne budou na programu až v jeho závěru. V té době nás čeká zasedání Evropské centrální banky a vyjdou čísla z amerického trhu práce.
Markéta Šichtařová
nextfinace.cz/gnews.cz-GeH_07