Foto: Aaron Schwartz/Xinhua
PEKING 25. března (Xinhua) – Američtí politici si libují v tom, že svou zemi označují za „nepostradatelného“ globálního lídra, a vznešenými hesly, prázdnými rozhovory a smrtícími bombami neustále připomínají ostatním národům, kdo je tím, kdo rozhoduje. Vzhledem k celosvětovým aspiracím na mír a rozvoj je nejvyšší čas, aby rozhodující činitelé USA opustili svou posedlost být „nepostradatelným“ vůdcem a začali se chovat především jako zodpovědný hráč.
Svět si však v souvislosti s 21. výročím americké invaze do Iráku a riskantním třetím ročníkem Washingtonem organizovaného „Summitu pro demokracii“ znovu uvědomuje, že takzvané americké „světové vedení“ je hluboko v červených číslech.
Pro začátek, tváří v tvář mezinárodním výzvám Spojené státy opakovaně nedokázaly dostát odpovědnosti odpovídající roli, kterou prohlašují, že hrají. Místo toho obvykle využívají své dominantní postavení k prosazování svých hegemonistických zájmů.
Jako příklad uveďme změnu klimatu. V době, kdy se celý svět mobilizuje k řešení této existenční hrozby pro lidstvo, dává samozvaný světový lídr, který je zároveň největším znečišťovatelem ovzduší v dějinách lidstva, špatný příklad tím, že neratifikuje hlavní mnohostranné dohody o životním prostředí a otálí s plněním závazků v oblasti financování ochrany klimatu a transferu zelených technologií.
Další názornou ukázkou je probíhající srdceryvná krize v Pásmu Gazy. Washington upřednostňuje své geopolitické kalkulace a již několikrát vetoval návrhy rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které by mohly přinést příměří a humanitární pomoc válkou zmítané palestinské enklávě.
Takovéto smýšlení „Amerika především“ je zjevné i ve finanční a hospodářské oblasti, kde Spojené státy vykořisťují svět, aby ukojily svou hegemonistickou chamtivost a poháněly mohutný aparát, který potřebují k podpoře své nadvlády.
Historie je plná příkladů, kdy Washington využíval nadvlády dolaru v globálním obchodě k tomu, aby přenesl své krize na rozvíjející se trhy a rozvojové země, potlačoval technologický rozvoj jiných zemí ve jménu národní bezpečnosti a sabotoval pravidla mezinárodního obchodu ve prospěch amerických podniků.
Pokud jde o globální správu, Spojené státy dnes rády hovoří o „mezinárodním řádu založeném na pravidlech“. To, co dělají, však vede mezinárodní společenství ke stále jasnějšímu chápání toho, co tato fráze skutečně znamená.
„Je to vlastně jiná verze mocenské politiky. Je to pokus vnutit svou vůli a normy ostatním a nahradit běžně přijímané mezinárodní zákony a pravidla vlastními vnitřními pravidly,“ uvedl italský odborník na mezinárodní vztahy Giancarlo Elia Valori.
A takzvaný „Summit pro demokracii“, Washingtonem řízený plán, jehož třetí ročník nedávno skončil v Jižní Koreji, byl široce kritizován jako pokus o rozdělení světa a vyvolání konfrontace v táboře, což dává za pravdu tvrzení amerického prezidenta Joea Bidena, že „americké vedení je to, co drží svět pohromadě“.
Seznam kroků USA neslučitelných s oceněním „světový vůdce“ může pokračovat dál a dál. Ukazuje to na supervelmoc, která manévruje, aby si udržela své výsady, ale jejíž důvěryhodnost zkrachovala v době, kdy se, jak poznamenal americký ekonom Jeffrey Sachs, globální krajina vyvíjí směrem k multipolaritě a dominance Západu slábne.
Ve světle celosvětových aspirací na mír a rozvoj je nejvyšší čas, aby rozhodující činitelé USA opustili svou posedlost být „nepostradatelným“ vůdcem a začali se chovat především jako odpovědný hráč.
Xinhua/gnews.cz-JaV_07
https://english.news.cn/20240325/42277c06fdab48528a081030ba5484ca/c.html