Foto: Xinhua/Liu Jie
WASHINGTON 21. března (Xinhua) – Americký Federální rezervní systém na středečním zasedání ponechal rekordně vysoké úrokové sazby beze změny kvůli pokračujícím inflačním tlakům, ale signalizoval jejich snížení ještě v tomto roce.
Sazby zůstaly beze změny, protože přetrvává nejhorší inflace za posledních 40 let a trh práce zůstává překvapivě odolný.
Fed svým krokem ponechal současné sazby – 23leté maximum 5,25 % až 5,5 %.
Centrální banka začala zvyšovat sazby v březnu 2022, aby zkrotila prudce rostoucí inflaci, způsobenou především tím, co přední ekonomové označili za rozhazovačné výdaje americké vlády během pandemie COVID-19.
Federální výbor pro volný trh, orgán Fedu určující politiku, zopakoval, že očekává snížení cílového rozpětí, jakmile získá větší jistotu, že se inflace trvale přibližuje k cíli 2 %.
„Inflace se v uplynulém roce výrazně snížila, ale zůstává nad naším dlouhodobým cílem 2 %,“ uvedl předseda Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci ve středu odpoledne. „Pokračující pokrok při jejím snižování je nejistý a nejistá je i cesta vpřed.“
Powell novinářům řekl, že nedávné údaje o spotřebitelské inflaci nikomu důvěru nezvedly. „Máme za sebou devět měsíců 2,5procentní inflace. Máme za sebou dva měsíce kolísavé inflace. Bude to hrbolatá jízda,“ řekl.
Index spotřebitelských cen v USA v únoru zrychlil na 3,2 procenta oproti předchozímu roku, což naznačuje pokračující inflační tlaky, uvedl minulý týden Úřad pro statistiku práce ministerstva práce.
Podle posledního čtvrtletního shrnutí ekonomických projekcí Fedu, které bylo zveřejněno ve středu, by mediánová projekce představitelů Fedu pro vhodnou úroveň sazby federálních fondů činila 4,6 % na konci letošního roku, 3,9 % na konci roku 2025 a 3,1 % na konci roku 2026.
Čtvrtletní ekonomické projekce rovněž ukázaly, že představitelé Fedu revidovali mediánovou projekci jádrové inflace výdajů na osobní spotřebu na 2,6 %, což je více než 2,4 % předpokládaných v prosinci.
Ve středečním rozhovoru s novináři Powell řekl, že centrální banka by mohla také snížit sazby, „pokud dojde k výraznému oslabení na trhu práce“.
Šéf Fedu uvedl, že centrální banka nadále hledá známky toho, že inflace má klesající tendenci směrem k udržitelnějšímu vývoji, jak se zdálo v první polovině roku.
„Hledáme údaje, které potvrdí nízké hodnoty, které jsme měli v loňském roce,“ řekl Powell. „A poskytnou nám vyšší míru jistoty, že to, co jsme viděli, byl skutečně udržitelný pohyb inflace směrem dolů ke dvěma procentům.“
Barry Bosworth, ekonom a vedoucí pracovník Brookings Institution, řekl agentuře Xinhua, že rozhodnutí Fedu bylo předvídatelné. „Hrozí, že se inflace v pokračující silné ekonomice posune výše. Žádný skutečný důvod ke snížení sazeb,“ řekl.
Dean Baker, vedoucí ekonom Centra pro výzkum ekonomiky a politiky, řekl Xinhua, že rozhodnutí Fedu je „poněkud skličující“.
Ekonomika sice nepotřebuje nižší sazby k posílení růstu, ale snížení sazeb by pomohlo trhu s bydlením, uvedl.
„Prodeje existujících domů se oproti roku 2021 snížily zhruba o třetinu. Existuje spousta lidí, kteří by chtěli koupit nebo prodat bydlení, ale kvůli vysokým sazbám tak nečiní,“ řekl Baker.
„(Vyšší sazby) také ztěžují situaci začínajícím podnikatelům, kteří nemají zadržené zisky a musí si půjčovat na úvěrových trzích,“ řekl Baker.
Na tiskové konferenci šéf Fedu poznamenal, že on i jeho kolegové si velmi dobře uvědomují, že vysoká inflace způsobuje „značné potíže“, protože snižuje kupní sílu, zejména u těch, kteří jsou nejméně schopni pokrýt vyšší náklady na základní potřeby, jako jsou potraviny, bydlení a doprava.
Lednový průzkum Gallupova ústavu ukázal, že 63 % dospělých Američanů tvrdí, že nedávný růst cen způsobil jejich rodinám finanční potíže. Z toho 17 procent uvádí, že jde o vážné potíže, které ovlivňují jejich schopnost udržet si životní úroveň, a 46 procent uvádí, že jde o mírné potíže, které však neohrožují jejich životní úroveň.
Celková inflace je sice stále vysoká, ale klesá, ačkoli i nadále existuje velké množství různých měřítek inflace.
Například inflace v oblasti potravin zůstává vysoká, protože Američané – zejména lidé s nižšími příjmy, nižší střední třída a lidé s pevnými příjmy – nadále napínají své finance, aby si mohli dovolit zboží denní potřeby.
Sally Nilesová, 73letá důchodkyně z New Jersey, řekla agentuře Xinhua, že vysoké ceny trápí tradičně dostupnější supermarkety v její obci.
„Nikdy předtím jsem to nezažila,“ řekla a dodala, že inflace nastala „náhle“ asi před dvěma lety.
Rozhodnutí Fedu znamená, že jednotlivci budou i nadále platit vysoké hypotéky a zvýšené náklady na půjčky, protože centrální banka pokračuje v boji proti inflaci.
Desmond Lachman, vedoucí pracovník American Enterprise Institute, nedávno řekl agentuře Xinhua, že udržování vysokých úrokových sazeb na základě zpětně orientovaných údajů zhoršuje současnou krizi komerčních nemovitostí.
Xinhua/gnews.cz-GeH_07