Velká kruhová elektrárna ze solárních panelů ve Španělsku
Foto: europarl.europa.eu
Úspora energie je klíčem k boji proti změně klimatu a ke snížení energetické závislosti EU. Zjistěte, co poslanci Evropského parlamentu dělají pro snížení spotřeby.
Energetická účinnost znamená spotřebovat méně energie k dosažení stejného výsledku. Umožňuje šetřit energii a snižovat emise z elektráren.
Zákony o energetické účinnosti z roku 2018 byly revidovány, aby pomohly EU dosáhnout nových ambiciózních cílů v oblasti klimatu, stanovených v rámci Evropské zelené dohody na rok 2021. Přispějí také ke snížení závislosti Evropy na dovozu fosilních paliv, která pocházejí z velké části z Ruska, jak je uvedeno v plánu RepowerEU.
EU souběžně pracuje na pravidlech pro zvýšení podílu energie z obnovitelných zdrojů.
Další informace o opatřeních EU ke snížení emisí
Nové cíle v oblasti energetické účinnosti
Zlepšení energetické účinnosti by mohlo snížit nejen emise CO2, ale také roční účet EU za dovoz energie ve výši 330 miliard eur.
Cíle přijaté Parlamentem v červenci 2023 stanovují kolektivní snížení spotřeby energie na úrovni EU do roku 2030 o nejméně 11,7 % (ve srovnání s projekcemi referenčního scénáře pro rok 2020).
Země EU musí ušetřit v průměru 1,5 % ročně. Úspory energie by měly začít s 1,3 % ročně do konce roku 2025 a postupně dosáhnout 1,9 % do konce roku 2030.
K dosažení těchto cílů budou místní, regionální a národní opatření zahrnovat různá odvětví: veřejnou správu, budovy, podniky, datová centra atd. Poslanci EP trvali na konkrétních a dosažitelných cílech:
- Veřejný sektor by měl každoročně snížit svou konečnou spotřebu energie o 1,9 %.
- Země EU by měly zajistit, aby se každý rok alespoň 3 % veřejných budov renovovalo na budovy s téměř nulovou spotřebou energie nebo budovy s nulovými emisemi.
- Existují nové požadavky na účinné systémy dálkového vytápění
Důkladný mechanismus monitorování a prosazování zajistí, že země EU své cíle splní.
Snižování spotřeby energie v budovách
Budovy v EU jsou zodpovědné za 40 % spotřeby energie a 36 % emisí skleníkových plynů.
Jednou z důležitých oblastí pro zlepšení je vytápění a chlazení budov a ohřev teplé vody, které představují 80 % spotřeby energie v domácnostech.
V březnu 2024 Parlament přijal aktualizaci pravidel pro energetickou náročnost budov, jejichž cílem je vytvořit do roku 2050 klimaticky neutrální sektor budov.
Všechny nové budovy by měly od roku 2030 produkovat nulové emise; od roku 2028 by to mělo platit pro nové budovy obývané nebo vlastněné veřejnými orgány.
Země EU budou muset do roku 2030 snížit průměrnou roční spotřebu v sektoru budov nejméně o 16 % a do roku 2035 o 20 až 22 %.
Pravidla rovněž předpokládají, že od roku 2025 nebudou moci být dotovány samostatné kotle na fosilní paliva. Hybridní systémy, které kombinují kotel s jiným ekologičtějším řešením, jako je solární zařízení nebo tepelné čerpadlo, však stále mohou získat finanční podporu. Veškeré vytápění a chlazení fosilními palivy by mělo být postupně ukončeno do roku 2040.
Renovace budov v EU
Země EU budou muset do roku 2030 renovovat 16 % nebytových budov s nejhoršími parametry a do roku 2033 26 % nebytových budov s nejhoršími parametry.
Průkaz energetické náročnosti budov by měl být platný až 10 let. U budov s certifikátem pod úrovní C by měli být jejich majitelé vyzváni k poskytnutí poradenství v oblasti renovace.
Průkaz by měl rovněž obsahovat doporučení pro nákladově efektivní zlepšení energetické náročnosti a snížení emisí provozních skleníkových plynů a pro zlepšení kvality vnitřního prostředí budovy nebo jednotky budovy.
Budovy pro výrobu vlastní solární energie
Aktualizovaná pravidla o energetické náročnosti budov podporují postupné zavádění solárních zařízení ve veřejných a nebytových budovách, pokud je to technicky a ekonomicky možné. Do roku 2030 by měly být všechny nové obytné budovy vybaveny solárními zařízeními.
V listopadu 2023 vstoupila v platnost revidovaná verze směrnice o obnovitelných zdrojích energie, podle níž jsou země EU povinny zajistit, aby povolení k instalaci solárních zařízení na budovy byla vydána do jednoho měsíce.
Opatření, která pomáhají snižovat účty za energii
Neefektivní budovy jsou často spojeny s energetickou chudobou a sociálními problémy. Zranitelné domácnosti mají tendenci utrácet za energie úměrně více, takže jsou více vystaveny rostoucím cenám.
Renovace mohou pomoci snížit účty za energii a přispět k tomu, aby se lidé vymanili z energetické chudoby. Vzhledem k tomu, že stavební práce jsou nákladné, chce Parlament zajistit, aby byl dopad těchto nákladů na zranitelné domácnosti omezen.
Podle nových pravidel o energetické náročnosti budov budou muset země prostřednictvím svých národních plánů renovací zajistit přístup k financování pro zranitelné domácnosti.
Tato opatření by mělo podpořit několik nástrojů, včetně sociálního klimatického fondu, balíčku RePowerEU, jehož cílem je pomoci EU zbavit se závislosti na ruských fosilních palivech, a nové platformy pro strategické technologie pro Evropu (STEP), jejímž cílem je podpora čistých technologií.
Osvobozené budovy
Země EU mohou z působnosti pravidel energetické náročnosti vyjmout určité typy budov:
- budovy chráněné pro své zvláštní architektonické nebo historické hodnoty
- zemědělské a technické budovy
- kostely
- dočasné budovy
- budovy ve vlastnictví ozbrojených sil nebo ústřední vlády, které slouží k účelům obrany státu
Financování národního úsilí o řešení energetické závislosti
V únoru 2023 vstoupily v platnost právní předpisy RePowerEU. Vyžaduje, aby země, které dostávají dodatečné finanční prostředky prostřednictvím aktualizovaných plánů obnovy a odolnosti, zahrnovaly opatření na úsporu energie, výrobu čisté energie a diverzifikaci dodávek.
Cílem těchto národních plánů obnovy je podpořit nezávislost na ruských fosilních palivech a zelený přechod. Další opatření předpokládají:
- investice do řešení energetické chudoby pro zranitelné domácnosti, malé a střední podniky a mikropodniky
- více finančních prostředků na přeshraniční energetické projekty a projekty realizované ve více zemích.
Energetická účinnost domácích spotřebičů
V roce 2017 Parlament schválil zjednodušené energetické štítky pro domácí spotřebiče, jako jsou lampy, televizory a vysavače, aby spotřebitelé mohli snáze porovnávat jejich energetickou účinnost.
europarl.europa.eu/gnews.cz-GeH_07