Foto: Xinhua/Lyu Chengcheng
LUANDA 9. dubna (Xinhua) – Afrika bude brzy obdařena založením Africké kosmické agentury (AfSA) v naději, že bude využívat kosmické technologie na pomoc africkému rozvoji, uvedl v nedávném rozhovoru komisař Africké unie (AU) pro vzdělávání, vědu, technologie a inovace Mohammed Belhocine.
Afrika bude brzy obdařena zřízením Africké kosmické agentury (AfSA) v naději, že vesmírné technologie budou využity na pomoc africkému rozvoji, uvedl v nedávném rozhovoru komisař Africké unie (AU) pro vzdělávání, vědu, technologie a inovace Mohammed Belhocine.
“Vesmírná politika AU pověřuje vytvořením Africké vesmírné agentury. V uplynulém roce a v letošním roce jsme podnikli kroky k zajištění zřízení této agentury. Členské státy diskutovaly a rozhodly, že bude sídlit v egyptské Káhiře,” uvedl Belhocine.
Upřesnil, že přípravy na zřízení AfSA jsou z 90 procent dokončeny, přičemž organizační strukturu schválily členské státy. Africká kosmická rada, která je zodpovědná za koordinaci činností AfSA a za řízení kontinentální kosmické politiky a přidělování zdrojů, se skládá z 10 členů z pěti afrických regionů.
“Ještě nejsme plně etablováni, ale pokrok je rychlý. Bude trvat několik měsíců, než bude oficiálně ustavena, přičemž je třeba ještě dokončit některé náborové úkoly,” uvedl.
Díky technologickému pokroku se výhody v oblastech, jako je pozorování Země, navigace a konektivita, stávají “zřejmými pro každého”. S miniaturizací družic se snižují jejich náklady. Zájem o vesmírnou vědu a technologie v afrických zemích roste a stále více zemí začíná do vesmíru investovat prostřednictvím dvoustranných dohod, uvedl vyslanec AU. “Až bude AfSA plně funkční, jsem si jistý, že se o vesmír bude zajímat více zemí.”
Zmocněnec AU rovněž zdůraznil, že hlavní zásadou africké vesmírné politiky je mírové využívání vesmírných zdrojů.
“Velmi nás zajímá potenciál vesmírných technologií přispět k udržitelnému rozvoji v Africe. Četné aplikace se týkají bezpečnosti, potravinové bezpečnosti, navigace, konektivity, systémů včasného varování před katastrofami a dalších,” řekl.
“Například satelitní pozorování Země poskytuje cenné informace a přístup k těmto informacím je stále dostupnější. Proto do něj investuje stále více zemí,” řekl Belhocine během konference NewSpace Africa 2024, která skončila v pátek v angolském hlavním městě Luandě.
Akce se zúčastnilo 400 delegátů, včetně zástupců kosmických agentur, úředníků z více než 24 afrických zemí a 28 významných institucí či společností z globálního kosmického průmyslu.
Zmínil, že satelitní průmysl v afrických zemích těží z mezinárodní spolupráce. Významní světoví hráči v oblasti vesmíru, jako je Čína, jsou pro africké země v této oblasti důležitými partnery.
V rozhovoru se konkrétně zmínil o spolupráci s Čínou a uvedl, že AU má s Čínou “velmi dobré vztahy a spolupráci” v oblasti vzdělávání, vědy, technologií a kosmonautiky.
“Právě v loňském roce jsem navštívil Čínu kvůli vzdělávání, vědě a technologiím a byl jsem velmi ohromen rozvojem Číny. Připravujeme memorandum o porozumění, abychom posílili naše výměny a spolupráci na úrovni Africké unie, a doufám, že o spolupráci v oblasti vesmíru je zájem z obou stran,” řekl.
Xinhua/gnews.cz-JaV