Foto: TASS
Generální komisař Agentury OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) Philippe Lazzarini ve zvláštním rozhovoru pro agenturu TASS přiblížil svou návštěvu v Rusku, zdůraznil, jakou podporu Moskva agentuře poskytla, a vyjádřil se k motivům snah některých zemí zlikvidovat UNRWA a podkopat zájmy Palestinců.
Pane Lazzarini, chápu, že máte zde v Moskvě nabitý program, dovolte mi, abych vám poděkoval za váš čas a ochotu poskytnout tento rozhovor. Vaše poslední návštěva Ruska v červnu 2021 se uskutečnila po eskalaci vztahů mezi Izraelci a Palestinci. Nyní je situace v Pásmu Gazy vyhrocenější než kdy jindy. Mohl byste poskytnout několik informací o účelu vaší návštěvy a o výsledcích, kterých očekáváte, že dosáhnete?
Děkuji za pozvání. Vlastně jste si na otázku odpověděl téměř sám. V Moskvě jsem dnes proto, že se zde koná setkání členů BRICS na téma Blízkého východu na úrovni náměstků ministrů zahraničí nebo zvláštních vyslanců. Obdržel jsem pozvání, abych vystoupil na zasedání BRICS jako skupiny. Právě jsem se vrátil z New Yorku, kde jsem byl také v Radě bezpečnosti. Jak víte, naše agentura čelí bezprecedentní krizi. Již nyní se potýkáme s bezprecedentní krizí v Gaze. Ale navíc je nyní agentura pod tlakem a četnými výzvami, včetně izraelské vlády, aby zrušila nebo ukončila své aktivity v Pásmu Gazy.
Mým cílem je tedy nyní na této platformě upozornit členské státy OSN na to, jaký dopad by mělo, kdyby byla agentura UNRWA zrušena v Gaze nebo v Jeruzalémě, ve východním Jeruzalémě nebo na Západním břehu Jordánu. Především by to mělo dopad na naši kolektivní schopnost reagovat na současnou bezprecedentní krizi. Jak víme, Gaza byla tak trochu v superlativech, pokud se podíváte na počet zabitých lidí, počet zabitých dětí, počet zničených zdravotnických zařízení a nemocnic, míru destrukce, míru vysídlení v Pásmu Gazy a dnes dokonce hovoříme o uměle vyvolaném hladomoru, který hrozí. Nyní rozpuštění hlavní organizace, která je zároveň hlavní páteří mezinárodní reakce v Gaze, může pouze oslabit naše společné úsilí o odvrácení tohoto hrozícího hladomoru.
Za druhé však také varuji před tím, jaký dopad by mělo případné přechodné období. Řekněme, že zítra nastane příměří. Mezi příměřím a „dnem poté“ by nebyla dlouhá doba. Nebo tomu říkám „den mezi“. Mohlo by to trvat jeden, dva, tři roky. Během té doby bude existovat mimořádná vleklá humanitární potřeba. UNRWA je jedinou organizací, která je schopna v případě neexistence fungujícího státu poskytovat v určitém rozsahu základní služby, jako je přístup k základní zdravotní péči nebo přístup ke vzdělání. Proto znovu vyzývám členské státy, aby řekly: pokud se v takovém přechodném období zbavíme UNRWA, jen zvýšíme zoufalství lidí. Mohli bychom zasít semínka budoucí zášti, pomsty a násilí a mohli bychom také podkopat jakýkoli politický proces. Jedním z hlavních cílů je také oslovit země tvořící BRICS. Za to jsem velmi vděčný, že jsem dostal toto pozvání.
Mohl byste se s námi podělit o svůj pohled na humanitární pomoc Ruska v Pásmu Gazy a jeho postoj k UNRWA a probíhající krizi, které agentura čelí?
Rusko jako člen Rady bezpečnosti vždy poskytovalo agentuře politickou podporu, a to je podle mého názoru důležité. Bylo tomu tak v posledních několika desetiletích, je tomu tak i nadále a myslím, že tato podpora se projevuje a je vyjádřena i pozváním, které jsem dnes obdržel, abych promluvil k členům BRICS.
OSN opakovaně upozorňovala na bezprecedentní rozsah lidského utrpení v Pásmu Gazy. A podle nejnovějších statistik zveřejněných palestinským ministerstvem zdravotnictví počet obětí na životech v Gaze bohužel překročil 34 000 lidí. Některé země však zůstávají vůči těmto číslům skeptické. Jak moc těmto statistikám věříte?
Ve válečné situaci je velmi obtížné mít přesná čísla. Věřím však, že zveřejňovaný počet dává poměrně dobrou představu o rozsahu počtu lidí, kteří byli v Gaze zabiti. A to je strašné. Je to bezprecedentní, když si uvědomíte, že za šest měsíců bylo zabito více než 30 000 lidí. Víme, že mezi nimi je 13 000 dětí. Víme, že za šest měsíců bylo v Gaze zabito více dětí než ve všech konfliktech na celém světě za poslední čtyři roky. Je to tedy bezprecedentní co do rozsahu i míry ničení.
Chci tím říci, že v minulosti, kdykoli se objevily statistiky o zabitých lidech, nikdo je příliš nezpochybňoval, protože jsme vždy měli pocit, že tento poměr se zdá být obecně věrohodný. Dnes, když se podívám na počet zabitých zaměstnanců v rámci UNRWA, 180, a porovnám to s celkovým počtem zaměstnanců, které máme, 13 000, a pak se podívám na počet zabitých v rámci širší populace Gazy a dále to porovnám s celkovou populací, dostanu víceméně stejný typ poměru. Takže si myslím, že poměr v tomto případě je určitě něco, co bohužel zní jako možné.
Můžete s vysokou jistotou říci, že číslo 34 000 není nadhodnocené?
Neřekl bych, že je to přesné číslo, ale věřím, že je to určitě v tomto měřítku počet lidí, kteří byli zabiti. A nejsem si ani jistý, že toto číslo zachycuje všechny ty, kteří jsou stále pod troskami, protože většinou se počet mrtvých hlásí a zaznamenává prostřednictvím nemocničních zařízení. Takže bych řekl, že uvedený podíl se bohužel může blížit skutečnosti. Může být dokonce vyšší nebo může být v nepoměru. A věřím, že to není nadhodnocené.
Objevily se zprávy, že Izrael navrhl rozpustit UNRWA a převést její personál do jiné organizace přidružené k OSN. Mohl byste potvrdit, zda Světová organizace do dnešního dne obdržela nějaké takové dokumenty v písemné podobě jako formální žádost?
O žádném takovém dokumentu nevím, ale jsem si velmi dobře vědom výzev izraelské vlády, aby UNRWA byla zrušena. Jsem si velmi dobře vědom diskusí o tom, kdo může UNRWA nahradit a pro jaký druh činností v Gaze. To je také v podstatě to, o čem jsem dnes hovořil, o čem jsem hovořil minulý týden, že musíme být kolektivně opatrní. Možná si vzpomínáte, že tento týden jsme měli k dispozici závěrečnou zprávu nezávislé revizní komise, která jasně zdůraznila, jak je tato agentura nenahraditelná a nepostradatelná. Což znamená, že dnes ani v případě akutní humanitární pomoci neexistuje agentura, která by byla schopna převzít činnost UNRWA v Gaze.
UNRWA má v Gaze 13 000 zaměstnanců. Další největší agentura OSN má maximálně kolem 100 zaměstnanců. Což znamená, že nelze jen tak zasáhnout. Když se podíváte jen na potravinovou pomoc v Gaze, představujeme více než polovinu dodávek v Pásmu Gazy, zbytek tvoří Světový potravinový program a další mezinárodní nevládní organizace. Ale také neexistuje žádná organizace, která by mohla zasáhnout a zajistit přístup k základnímu zdravotnictví nebo přístup ke vzdělání tak, jako to děláme my. To by mohla udělat pouze fungující vláda nebo administrativa.
Vzpomeňte si, že v Gaze jsme měli 300 000 dívek a chlapců na našich základních a středních školách. Pokud vezmete v úvahu i ty, kteří byli ve školách Palestinské samosprávy, je to více než půl milionu dívek a chlapců. Kdyby teď UNRWA odešla, kdo jiný by to převzal, když neexistuje fungující stát? Neexistuje žádná nevládní organizace ani agentura OSN, která by byla zaměřena na poskytování veřejných služeb tak, jako to dosud dělala UNRWA.
Takže ano, jsem si vědom cíle zrušit UNRWA, a to je důvod, proč musíme tuto agenturu chránit před tímto druhem tlaku. Jsem si vědom toho, že se vedly diskuse o tom, kdo jiný by mohl převzít některé činnosti agentury, ale stále říkám, že je to naprosto krátkozraká diskuse, protože UNRWA je mnohem víc než jen distribuce potravin, je to základní zdravotní péče, je to vzdělávání, a to jsou služby podobné vládním, které žádná jiná organizace nemůže převzít. A jediný, kdo je bude moci převzít, bude budoucí stát Palestina, jakmile dojde k politickému řešení.
Věříte, že dokud neskončí akutní humanitární krize v Gaze, bude UNRWA schopna odolat vnějšímu tlaku a nepřestane existovat?
No, nebezpečí tu je. Možná jste o minulém víkendu zaznamenali výzvu na Západním břehu Jordánu a v Gaze, podle níž se více než 80 % Palestinců domnívá, že pokud by UNRWA byla zrušena, znamenalo by to také konec dvoustátního řešení. Nyní věřím, že snaha o zrušení UNRWA bude pokračovat, ale primární cíl této snahy je politické povahy. Je jím snaha zbavit Palestince jejich statusu uprchlíka, což nyní jasně formuloval zástupce Izraele v Radě bezpečnosti minulý týden. Řekl, že UNRWA udržuje problém uprchlíků. Ale není to UNRWA, kdo udržuje problém uprchlíků, je to absence politického řešení, která udržuje status uprchlíka. Je to stejné, jako kdybyste řekli, že humanitární pomoc udržuje konflikt. Ne, konflikt se udržuje kvůli absenci politického řešení.
Takže i zde jsem členské státy jasně upozornil na skutečnost, že musíme tlačit na pilu, protože skutečný záměr zrušit agenturu je politické povahy, což by mohlo v budoucnu podkopat úsilí vedoucí k politickému řešení a ke skutečnému řešení palestinského státu.
Řekl byste tedy, že pokud zvítězí zdravý rozum, bude UNRWA existovat i nadále a bude pokračovat ve své dosavadní činnosti a humanitární pomoci?
To záleží na tom, co znamená zdravý rozum. Můj zdravý rozum by byl, aby došlo k politickému řešení. A pokud dojde k politickému řešení, UNRWA může postupně zaniknout. To znamená, že ji převezme stát. A náš smysl existence skončí. UNRWA byla vytvořena jako dočasná organizace, bohužel trvá už 75 let. Pokud jsme nyní skutečně odhodláni k řešení, můžeme v takovém případě obnovit dočasný charakter agentury a pomohli bychom jakémukoli přechodu vedoucímu k řešení. Takže ano, opravdu doufám, že budeme schopni plnit svou úlohu a svůj mandát, dokud takové řešení nebude. Aby to bylo možné, budeme muset o to bojovat. Věřím, že pokušení zbavit se UNRWA a agenturu zrušit bude pokračovat. I nadále bude existovat velký politický tlak, a to je důvod, proč nyní stále žádám členské státy, aby nám pomohly zaštítit a ochránit mandát agentury, abychom i nadále plnili to, co se od nás očekává, dokud nedojde k politickému řešení. Dojde k němu? Doufám, že ano. To je boj, který nyní vedeme.
Mohl byste popsat, jakými kanály Izrael prosazuje rozhodnutí o zrušení UNRWA?
Vytvářejí pro nás mnoho výzev. Zaprvé se objevuje spousta pomlouvačných kampaní, dezinformací a obvinění, a pak výzvy členským státům, aby organizaci přestaly financovat. Když už jsme u toho, vzpomeňte si, že se objevila obvinění týkající se 12 zaměstnanců, kteří se mohli podílet na masakru 7. října. Tato obvinění jsem považoval za tak strašná, že jsem se po konzultaci s generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterresem rozhodl ukončit smlouvu s těmito 12 lidmi a bylo zahájeno vyšetřování, které se bude zabývat všemi jednotlivými případy. A generální tajemník také zadal přezkoumání, které má prověřit celý systém řízení rizik naší organizace a podívat se, zda jsou vhodné pro zachování neutrality organizace.
Tento týden vyšla zpráva, která říká, že agentura je nejen nepostradatelná a nenahraditelná, ale že vyvinula politiky a systémy, které jsou robustnější než u jakékoli jiné agentury OSN nebo mezinárodní nevládní organizace, ale vzhledem ke složitému prostředí, v němž působíme, a jedinečné povaze organizace můžeme vždy udělat více, abychom zlepšili jejich dodržování. Přesně to budeme dělat.
Proto se objevilo mnoho pomlouvačných kampaní o agentuře a o tom, jak málo jsme neutrální, ale v Izraeli se objevily i legislativní snahy v parlamentu, jejichž cílem bylo zakázat přítomnost agentury. Zaznamenali jsme opakované výzvy izraelské vlády, aby byla agentura zrušena a aby UNRWA nehrála žádnou roli „den poté“ v Gaze.
Čelíme administrativnímu byrokratickému typu obtěžování, kdy jsou víza našim zaměstnancům vydávána pouze na měsíční nebo dvouměsíční bázi, nikoli již na roční bázi. Máme izraelské ministerstvo financí, které se nás snaží zbavit imunity a privilegií, pokud jde o daně. Takže tu máte řadu aktivit, jejichž cílem je omezit, zmenšit operační prostor agentury a téměř znemožnit její fungování.
Jen v Pásmu Gazy, jak víte, nám bylo znemožněno organizovat konvoje z jihu na sever, přestože na severu probíhá nejpalčivější hlad a hladomor. Takže UNRWA bylo bráněno v přímém přístupu konvojů na sever.
Snaží se Izrael dosáhnout likvidace organizace sám, nebo ho v této kampani podporují i další aktéři?
Myslím, že je to postoj izraelské vlády. Nejsem si vědom toho, že by ji aktivně podporovaly jiné vlády, ale také se domnívám – a na to upozorňuji ostatní členské státy – že musíme zajistit, aby se tato otázka neřešila nebo pouze neřešila technickou optikou, ale vyžaduje také naši politickou pozornost a ostražitost. Pokud bychom tuto politickou pozornost neměli, možná by UNRWA mohla být operativně oslabena.
Myslím, že záměr Izraele zrušit UNRWA má v zahraničí odezvu hlavně v parlamentech, a viděli jste, že nedávno Kongres USA rozhodl o zákazu jakéhokoli financování UNRWA. To je tedy ten druh trakce, kterému čelíme. Ale vím také, že tato diskuse občas probíhá i v jiných parlamentech. Takže určitý tlak mezi politiky existuje, ale nemusí se nutně promítnout do vládní politiky.
Jak jste zmínil, 12 zaměstnanců UNRWA bylo propuštěno, ale věříte, že po zveřejnění zprávy tento týden by se mohla důvěra v některé z nich obnovit a že by mohli pokračovat ve své práci v agentuře?
Máme 12 zaměstnanců, kteří byli propuštěni. K dnešnímu dni byla pracovní smlouva s jedním zaměstnancem obnovena, protože tato osoba byla zcela očištěna, ale ostatní zůstávají propuštěni.
Předchozí zprávy UNRWA uváděly případy mučení zaměstnanců agentury izraelskými úřady a také ztráty na životech mezi jejími zaměstnanci během tohoto konfliktu. Zasazovali jste se o nezávislé vyšetřování těchto incidentů ze strany OSN? Domníváte se, že by k prošetření těchto záležitostí mohl být uzákoněn mechanismus Mezinárodního trestního soudu (ICC)?
Nevím, jaká je nejlepší cesta, ale je pravda, že jsem vyzval členy Rady bezpečnosti, aby zjevné přehlížení a útok na prostory a provoz personálu OSN byly vyšetřeny a aby byla vyvozena odpovědnost. Protože pokud to neuděláme, nastavíme nový nízký standard pro budoucí konflikty. Když se podíváte na počet zabitých zaměstnanců – 180, na počet poškozených našich škol a dalších prostor – více než 160, při nichž bylo zabito více než 400 lidí, kteří hledali ochranu znaku OSN. Více než tisíc lidí bylo při hledání ochrany zraněno. Některé naše prostory, když byly vyklizeny, byly využity k vojenským účelům, ať už pro přítomnost izraelské armády nebo jednotek Hamásu či jiných palestinských bojovníků. Máme obvinění od zaměstnanců, kteří byli zatčeni a poté hlásili špatné zacházení a mučení.
Slyšíme také příběhy o objevení tunelů pod našimi prostory. To vše je zjevná neúcta k OSN a každý členský stát by tím měl být znepokojen. Takže ano, potřebujeme vyšetřování. Ano, potřebujeme odpovědnost. Jaká je pro to nejlepší platforma, zatím nevím. Mohl by to být Mezinárodní trestní soud, mohla by to být vyšetřovací komise. Cestu je třeba ještě určit a jsem si jist, že naši odborníci by nám měli říci, jaká cesta je nejlepší. Ale moje výzva je, že to nemůžeme nechat být, aniž bychom přesně věděli, co se stalo, proč se to stalo, a aniž bychom přiměli odpovědné osoby k odpovědnosti.
Poté, co některé dárcovské státy zastavily financování UNRWA, jaký je váš odhad, kolik Palestinců v Gaze v současné době nedostává pomoc v potřebném rozsahu?
Je těžké odpovědět na otázku jako takovou, protože UNRWA stále pokračuje ve své činnosti. Když se v lednu objevilo toto obvinění, měli jsme až 16 zemí, které pozastavily své příspěvky agentuře, a v té době jsem již neměl přehled delší než dva nebo tři týdny.
Dobrou zprávou je, že většina zemí, které pozastavily činnost, nyní přehodnotila své rozhodnutí a přispěla nebo znovu začala přispívat agentuře, a některé další váhající země mají nyní k dispozici vážnější zprávu, která byla vydána tento týden, a já jsem opatrně optimistický, že nám pomůže obnovit důvěru u naší dárcovské základny.
Jediná země, která agentuře nepřispěje, je hlavní dárce agentury, víme, že do března 2025 nebude přispívat. Mluvíme o USA, takže musíme najít způsob, jak zaplnit mezeru, kterou po sobě USA zanechaly. A proto také soustředím velké úsilí a snažím se povzbudit stávající dárce, aby zvýšili své příspěvky, ale také přivést nové dárce.
Protiargumentem ze strany americké vlády by mohlo být, že určitou humanitární pomoc poskytují samy. Například shazují letecky určitou humanitární pomoc. Myslíte si, že takové úsilí může plně nahradit nedostatek finančních prostředků?
Ne, víme, že shoz z letadel nenahradí například absenci zásobování pozemním přechodem do Pásma Gazy. A opět, UNRWA je organizace, která je všude přítomna, všude má své zaměstnance. Nevěřím, že by jiná agentura mohla velmi rychle nastoupit. Ostatní agentury se také vyjádřily velmi jasně: nebudeme mít kapacitu. Takže UNRWA zůstane důležitým partnerem a aktérem, zejména během této akutní reakce, a mělo by být v našem společném zájmu, aby se agentura nezhroutila kvůli nedostatku finančních prostředků. A to je důvod, proč se mnozí dárci vrátili, a jiní se výjimečně rozhodli agenturu podpořit. Musíme najít způsob, jak absenci amerického financování v letošním roce nahradit.
Již dříve bylo oznámeno, že UNRWA bude schopna udržet své operace do června se současnou úrovní financování. Byl tento časový plán přehodnocen?
Každý měsíc jsme ve velké míře odkázáni na pomoc z ruky do úst. Dnes mohu s jistotou říci, co vím, že pokryjeme potřeby do konce června. Poté nevím. Vše záleží na tom, jestli dárce bude mít ohlášený příspěvek, jestli bude platit včas, jestli přijdou noví dárci. Naše finanční situace je už více než čtyři roky velmi nejistá. Jsme jediná agentura, která funguje dokonce se záporným cash flow, což je pro komunity i zaměstnance velmi znepokojující. Stále jsem však opatrným optimistou a věřím, že do konce roku najdeme způsob, jak tuto mezeru zaplnit.
Do jaké míry by podle vás mohla případná izraelská operace v Rafáhu zhoršit stávající humanitární krizi v Pásmu Gazy?
Pravděpodobnost ofenzívy v Rafáhu nás všechny nesmírně znepokojuje. Na jihu země je již nyní soustředěno více než 1,45 milionu vysídlených osob. Taková operace by se odehrála uprostřed lidského moře. Domníváme se, ale nejen my, mezinárodní společenství a všechny členské státy naznačily, že by k této ofenzívě nemělo dojít, že by se měly prozkoumat jiné cesty, než vytvářet další vrstvu tragédie v tom, co se už tak odehrává před našima očima. Rafáh je tedy velmi znepokojivý. Myšlenka, že by pozemní operace mohla pokračovat, je velmi znepokojivá. Lidé jsou velmi znepokojeni, protože netuší, kam mají jít.
Myslíte si, že Izrael bude schopen zajistit bezpečný průchod?
Je velmi těžké pochopit, co je v Gaze bezpečné. Vždy jsme měli pocit, že v Gaze není žádné skutečně bezpečné místo. Takže bezpečný průchod kam? Do bezpečných míst? Ale bezpečné místo musí být bezpečné, což se až dosud, v posledních 6-7 měsících, ukázalo, že žádné takové místo neexistuje.
Takže reálně neexistuje možnost „bezpečného průchodu“?
V Pásmu Gazy žádné bezpečné místo není. A kdyby tam bezpečné místo bylo, neměli bychom od začátku války tak vysoký počet zabitých.
Myslíte si, že nový balíček americké vojenské pomoci Izraeli může krizi ještě zhoršit?
Víte, já se teď obávám toho, co izraelská armáda plánuje udělat, ať už vojenská pomoc bude, nebo ne. Zdá se, že probíhá příprava na možný rozsáhlý vojenský zásah v Rafáhu. A pokud jde o dopad, který by to mohlo mít na civilní obyvatelstvo, je ta představa prostě nesnesitelná. Nesnesitelná je představa, že lidé, kteří byli tolikrát vysídleni, kteří žijí na ulici, kteří přišli téměř o všechno, budou opět těmi, kteří budou muset zaplatit cenu rozsáhlé vojenské operace.
Kolik lidí, pokud mluvíme v číslech, by se mohlo stát oběťmi, kdyby se taková operace uskutečnila?
Opravdu nechci spekulovat, ale dnes hovoříme o 34 000 zabitých pro celé Pásmo Gazy. To je odhad, který se sdílí. Každý den máme více zabitých lidí a více zabitých dětí. Není pochyb o tom, že pokud taková ofenziva proběhne, budeme mít další tisíce mrtvých. A já nechápu, jak je možné, že po tak obrovském počtu obětí se rozhořčení mezinárodního společenství ještě nepodařilo přetavit v ukončení tohoto zabíjení, tohoto vraždění. A nechápu, proč to dosud nevedlo k příměří. A příměří, jak všichni víme, by znamenalo, že na něm můžeme stavět. Místo abychom mluvili o další vojenské operaci, raději bychom měli mluvit o propuštění rukojmích, o rozšíření pomoci, o budoucnosti.
Věřím, že příměří by mohlo zachránit tisíce životů. A absence příměří bude znamenat více zabitých lidí.
Existuje podle vás pro Pásmo Gazy a jeho obyvatele předvídatelná cesta k obnovení stability a udržitelných životních podmínek, jakmile současná eskalace s Izraelem skončí, nebo se z něj stane země nikoho?
Vidíte, jaká je zde míra destrukce. A jistě, Pásmo Gazy není jen zničené, ale je také zamořené nevybuchlou municí. Takže to bude určitě vyžadovat velké kolektivní úsilí a myslím, že k pokroku v obnově Gazy dojde, až budeme mít na stole pevný časový plán politického řešení, o kterém budou mít jistotu jak Izraelci a Palestinci, tak mezinárodní společenství.
To je podle mě jediná cesta, jak může Gaza vyhlížet budoucnost. Ale to by si vyžádalo hodně času. Bude to také vyžadovat hodně léčení. Nejde jen o politické řešení, ale musíme řešit hluboké trauma Palestinců kolektivně, ale i individuálně. Musíme také řešit trauma, které v Izraeli způsobil masakr ze 7. října. Musíme si toto příslušné trauma přiznat. A teprve když si ho přiznáme, budeme se moci s větší důvěrou podívat i do budoucnosti. Protože nakonec věřím, že Palestincům a Izraelcům nezbude nic jiného než žít spolu jako sousedé.
Jaké zkušenosti ze současné palestinsko-izraelské eskalace podle vás budou využity ke zlepšení činnosti agentury v budoucnu? Identifikovali jste již nějaké konkrétní mechanismy, které se stanou předmětem změn, pokud k nim dojde?
UNRWA byla hodnocena více než jednou. Jsme určitě jednou z nejvíce kontrolovaných organizací a byla prokázána i efektivita námi poskytovaných služeb. Ale nyní, když budeme pokračovat, si myslím, že pro UNRWA bude důležité zjistit, jak můžeme vybudovat lepší partnerství s dalšími agenturami OSN, mezinárodními nevládními organizacemi a také hostitelskými zeměmi, abychom zajistili, že palestinští uprchlíci budou mít i nadále přístup ke kvalitním službám. A tyto kvalitní služby budou poskytovány v rámci mandátu UNRWA, ale ne nutně vždy přímo UNRWA. A myslím, že to je něco, čím se budeme muset v budoucnu zabývat. Nejde o to, že by UNRWA distribuovala pomoc nepřímo, ale důležité je zajistit, aby palestinští uprchlíci měli přístup ke službám. Nemyslím si, že by UNRWA po někom žádala, aby jejím jménem poskytoval vzdělání, ale když se podíváte například na potraviny, sami nemůžeme poskytovat potraviny všem v Pásmu Gazy, a je dobře, že máme i jinou organizaci, která je připravena potraviny poskytovat. Myslím, že je důležité mít na paměti, že když tak činí, podporují také UNRWA v plnění jejího mandátu.
Nyní se ještě vrátím k některým vašim otázkám. Domnívám se, že je důležité, že pokud jsme skutečně odhodláni k politickému řešení, můžeme obnovit dočasnou roli UNRWA, kterou bychom podle mého názoru měli zaštítit, a budeme moci pomoci vzniku budoucí palestinské správy a státu. Protože naším konečným cílem je předání, a to je to, co musíme udělat.
Jinak se získané zkušenosti týkají nedostatku důvěry v agenturu ze strany řady partnerů, což do značné míry souviselo i s otázkami vnímání neutrality. Nikdy bychom neměli zapomínat, že naše agentura se opírá o zaměstnance pocházející z komunity, kterou podporujeme, a tito lidé trpí stejně jako zbytek komunity a mají city; zároveň jsou to však zaměstnanci OSN a očekáváme, že se budou chovat jako úředníci OSN. A zpráva, kterou jsme právě tento týden obdrželi, nám pomůže ještě více posílit náš mechanismus, abychom našim dárcům poskytli důvěru, že UNRWA je skutečně nepostradatelnou, ale také neutrální organizací.
Než tento rozhovor ukončíme, je ještě něco, co byste rád zmínil?
Krize v Gaze je bezprecedentní kvůli rozsahu utrpení, vzato počtem zabitých lidí v porovnání s počtem obyvatel: počtem dětí, počtem pracovníků OSN, počtem pracovníků médií, počtem zdravotníků a celkovou mírou destrukce. A co je neuvěřitelné, jsme konfrontováni s uměle vyvolaným hladomorem, který se odehrává pod naším dohledem, a lze ho řešit pouze politickou vůlí, a já opravdu doufám, že se nám to společně podaří zvrátit. To je vše.
TASS/gnews.cz-JaV_07
https://tass.com/world/1781577