Foto: miniszterelnok.hu
To, co se dnes děje v Bruselu, je naladění na vstup Evropy do války, prohlásil v pátek v pořadu Dobré ráno, Maďarsko rádia Kossuth premiér Viktor Orbán. Orbán označil posílení sebeobranných schopností země za nutnost.
Premiér uvedl, že již několik měsíců čte vzpomínky a deníky a podobnost současné situace s přípravami na první a druhou světovou válku považuje za alarmující; tehdy v nich hráli aktivní roli politici i média.
“To, co se dnes děje v Bruselu a Washingtonu – možná více v Bruselu než ve Washingtonu -, je jakési naladění na možný přímý vojenský konflikt. Můžeme to nazvat sérií příprav na vstup Evropy do války,” řekl. Orbán zároveň zastával názor, že existence armád je nutností, která sama o sobě k válce nevede, protože příčinou většiny válek je slabost. Uvedl, že pokud se nějaká země domnívá, že jiná země, o jejíž území a ekonomiku usiluje, není schopna se bránit, může se stát, že ji přemohou pudy a touhy získat území a ekonomické zdroje této jiné země pro sebe. Proti tomu existuje jediný lék, pokračoval, země, která byla vybrána jako oběť, musí být dostatečně silná, aby se mohla bránit, a proto je síla – armáda – nezbytná, aby se zabránilo válce. Dodal, že právě proto se říká, že pokud chcete mír, musíte se připravit na válku; ne však proto, abyste válku vedli, ale “abyste udrželi mír”. Premiér proto zdůraznil, že potřebujeme armádu, vojáky, přípravy a posílení našich sebeobranných schopností. Uvedl, že je dost velkým problémem, že je Maďarsko dlouho nemělo, a ani nyní nejsou tyto naše schopnosti ještě úplné, protože naše národní armáda ještě není dostatečně silná, ale jsou na dobré cestě k jejímu posílení.
Orbán položil otázku, zda se Rusko zastaví, až porazí Ukrajinu. Premiér zastává názor, že ruská armáda vede proti Ukrajincům vážnou a obtížnou válku a není schopna je porazit; to znamená, že se jedná o válku dlouhodobou. Síla NATO se podle něj nedá srovnávat s Ukrajinou, “je stonásobná, ale může být i tisícinásobná”. “Takže si nemyslím, že je logický předpoklad, že by Rusko – které není schopno ani porazit Ukrajinu – z ničeho nic přišlo a pohltilo celý západní svět,” řekl a dodal, že šance, že by se někdo odvážil zaútočit na členský stát NATO, je velmi malá.
Zdůraznil, že NATO dalo jasně najevo, že je obrannou aliancí, a nebude tolerovat žádné vojenské akce, které by porušovaly suverenitu jakéhokoli členského státu NATO. Orbán považuje zmínky o ruské hrozbě za přípravné manévry, které jsou přípravou na vstup Evropy nebo Západu do války. Premiér poukázal na to, že namísto toho, aby západoevropané vnímali konflikt jako válku mezi dvěma slovanskými národy a jako takový jej izolovali, identifikují tuto válku jako svou vlastní. Dodal, že změny německého postoje názorně ukazují, jak se měsíc po měsíci stále více blížíme válce. Nyní se v některých zemích hovoří o ničení ruské vojenské výzbroje ve vzdušném prostoru Ukrajiny nebo o vkročení když ne na frontu, tak na území Ukrajiny, poznamenal.
Ve světle evropských dějin se jedná o komunikační operaci v rámci přípravy na válečné tažení, potvrdil a upozornil, že nikdo není schopen říci délku ani cenu cesty, která by vedla k úspěchu evropské strategie spojené s válkou. Jak dlouho to budeme dělat, kolik zbraní a peněz ještě pošleme, zeptal se. To pomalu povede ke střetu mezi NATO, Evropskou unií a Ruskem, které je jadernou mocností, varoval a dodal, že to vyvolává “nejtemnější vize”.
Podle něj je Maďarsko v tuto chvíli v mimořádně obtížné situaci; jsme zemí, která trvá na dodržování smlouvy o NATO a veřejného konsensu definujícího poslání NATO. NATO je obranná aliance, která vznikla proto, aby v případě napadení některého z jejích členů mu ostatní přispěchali na pomoc, připomněl. Ve smlouvě není nic o tom, že by NATO provádělo vojenské operace mimo své území nebo se zapojilo do války se zeměmi mimo alianci, zdůraznil. Zároveň se zdá, že všichni jsou v nějaké jiné budoucnosti, a dnes v Bruselu probíhá vojenské plánování. Existují týmy, které usilovně pracují na tom, aby vymyslely, jak by se NATO mohlo zúčastnit rusko-ukrajinské války, uvedl Orbán.
Při popisu situace Maďarska premiér řekl, že jsme u všech těchto výborů jako člen NATO, ale s jejich činností nesouhlasíme. Nechceme se konfliktu účastnit ani finanční, ani zbrojní podporou, a to ani pod záštitou NATO. Poznamenal, že v NATO byl pro maďarský postoj vynalezen nový termín; nazývá se “nezúčastněný”. Dodal, že jsme se zatím neodhlásili, protože pokud bychom tak učinili, změnilo by se i naše zapojení do vojenské struktury NATO.
Pan Orbán uvedl, že neví, jak dlouho lze tento stav udržet; Maďarsko proto musí znovu definovat své postavení v rámci vojenské aliance. Naznačil, že se usilovně snaží určit, jak by Maďarsko mohlo existovat jako člen NATO, aniž by se účastnilo operací NATO mimo území vojenské aliance. Maďarská diplomacie musí najít řešení, a to je “otázka umění”, je třeba vytvořit nový popis, novou definici, zdůraznil premiér.
V rozhlasovém rozhovoru Orbán hovořil také o tom, že maďarský lid se domnívá, že nadcházející evropské volby budou o válce a míru. Samozřejmě půjde také o migraci a tradiční rodinné hodnoty, ale otázka války se prosazuje před všemi ostatními důležitými otázkami, dodal. Premiér varoval, že potomci by mohli říci, že právě tyto evropské volby rozhodly o otázce války a míru, a dodal, že kromě evropských voleb budou takovými volbami i listopadové volby ve Spojených státech.
Poznamenal však, že válka nezpůsobuje jen utrpení, ale přináší také zisky válečnému průmyslu a obchodníkům se zbraněmi. Za proválečnými silami stojí i ti, kteří mají o válce zasvěcené informace a kteří spíše než s výrobou zbraní spekulují – míněno spekulanti s rizikovým kapitálem – a v tom “vyniká” i George Soros, naznačil. Existují politici, kteří se dají koupit, jako například členové maďarské levice, kteří v každé volební kampani dostávají peníze ze Západu – pocházející od proválečných penězovodů, prohlásil Orbán a dodal, že není divu, že maďarská levice je – v rozporu s vůlí levicových voličů – proválečná. Nechápe však, proč podobné názory sdílejí i představitelé velkých evropských zemí.
Kořeny nejzávažnějších problémů života v Evropě – jako je demografický pokles nebo otázka migrace – můžeme hledat ve válkách. Každá evropská vata je ve skutečnosti také celoevropskou občanskou válkou, v níž se bílí křesťané navzájem vyhlazují, řekl. Není divu, že evropský křesťanský svět, který měl kdysi dominantní vliv na zbytek světa a dokázal se bránit migraci, toho nyní není schopen, poznamenal a dodal, že na evropském kontinentu chybí desítky milionů lidí, protože naši vojáci padli ve válkách. V posledních 100 až 150 letech každá evropská válka vcelku všem způsobila ztráty, připomněl.
Na otázku, jak konkurovat kruhům, které mají zájem na pokračování války, premiér odpověděl, že lid je, hlas lidu je poslední možností, protože Evropa je nakonec demokracie. Zároveň také upozornil, že pokud dnes někdo udělá něco, co je dobré pro lidi, na evropské scéně je to okamžitě označeno za populistické, protože v Bruselu se od politiků očekává, že budou zastávat ideologie. Dodal, že vysoké ideály jsou nutné, ale nemohou být důležitější než samotní lidé.
Maďarsko podle něj staví svou strategii na předpokladu, že v nadcházejících evropských volbách vzroste počet lidí, kteří chtějí mír a nepodporují vlastní vlády v jejich pokračujícím válečném tažení. Zdůraznil, že by byl spokojen, kdyby lidé dokázali alespoň zastavit – svými hlasy – proces směřování k válce. Zároveň zastával názor, že to je jen polovina práce, protože “i druhá polovina bude muset být splněna tak, aby se totéž stalo i v Americe”, a pak by se snad západní svět mohl “zastavit dříve, než se dostane na okraj propasti”.
Podle Orbána je rozhodnutí Evropské komise, že Maďarsko bude muset platit Bruselu šest milionů forintů denně za to, že není připraveno přijímat migranty, nejen šokující, ale pění se v něm krev. “Jak se někdo opovažuje říkat Maďarům, koho mají vpustit dovnitř?” dodal. “To je nemožné. Naprosto vyloučené,” prohlásil premiér a poukázal na to, že zatímco Maďarsko chrání Evropu a na ochranu hranic již vynaložilo miliardy eur, “Brusel mu střílí do zad”. Na to můžeme mít jedinou odpověď: musíme poslat evropské lídry, kteří taková rozhodnutí přijímají, do háje, řekl premiér.
miniszterelnok.hu/gnews.cz-JaV_07