Foto: whitehouse.gov
Přístup k cenově dostupnému, spolehlivému a vysokorychlostnímu internetu je základním kamenem americké ekonomiky a je nezbytný pro hospodářský růst. To je také názor obou stran – Kongres zjistil, že „[p]řístup k cenově dostupnému, spolehlivému a vysokorychlostnímu širokopásmovému připojení je nezbytný pro plnohodnotné zapojení do moderního života ve Spojených státech“. Téměř čtvrtina amerických domácností však stále nemá doma přístup k vysokorychlostnímu internetu kvůli vysokým nákladům a v některých komunitách kvůli nedostatku potřebné infrastruktury. Zejména barevné komunity, indiánské komunity, venkovské komunity a domácnosti s nízkými příjmy jsou neúměrně odpojeny. Proto se prezident Biden v rámci své iniciativy Internet pro všechny zavázal, že do roku 2030 připojí každou domácnost v Americe a vyčlení více než 80 miliard dolarů z federálních zdrojů na rozšíření přístupu k cenově dostupnému, spolehlivému a vysokorychlostnímu internetu v celé zemi.
Základem úspěchu prezidentova plánu je Program cenově dostupného připojení (ACP), který poskytuje domácnostem splňujícím podmínky slevu až 30 dolarů měsíčně (nebo 75 dolarů měsíčně pro domácnosti na způsobilých kmenových územích) z jejich účtu za internet. Program ACP je největším a nejúspěšnějším programem dostupnosti internetu v historii naší země, do kterého je zapojeno více než 23 milionů domácností – každá šestá domácnost. Díky tomu, že administrativa spolupracovala s poskytovateli internetu na nabídce vysokorychlostních internetových tarifů, které jsou plně hrazeny z Programu cenově dostupného připojení, získala většina z těchto 23 milionů domácností vysokorychlostní internet zdarma.
Bez dalšího financování ze strany Kongresu dnes program Dostupné připojení vyprší. Toto vypršení platnosti by zvýšilo cenu internetu pro více než 23 milionů domácností, které jsou do programu zapojeny, což by mělo významné ekonomické důsledky. Těchto 23 milionů zahrnuje téměř 11,5 milionu vojenských rodin, 4 miliony seniorů, 5,75 milionu afroamerických domácností, 5,75 milionu latinskoamerických domácností a 320 000 domácností na kmenových územích. Mnoho rodin by přišlo o internet úplně – nedávný průzkum FCC zjistil, že více než tři čtvrtiny respondentů by ztrátou výhody ACP přišly o své služby. Zbavení těchto rodin tohoto financování by je připravilo o peníze, které by mohly utratit za jiné nezbytné věci, jako jsou potraviny, vzdělání nebo zdravotní péče. V některých státech, například v Kentucky, Ohiu a Nevadě, je do programu zapsána každá čtvrtá domácnost.
Proto prezident Biden od října loňského roku vyzývá Kongres, aby tuto dávku prodloužil do roku 2024. Demokratičtí poslanci a senátoři se k němu v tomto úsilí připojili. Republikánští představitelé v Kongresu však nejednali. Prezident Biden znovu vyzývá republikány v Kongresu, aby se připojili ke svým demokratickým kolegům a podpořili prodloužení financování programu Dostupné připojení, aby desítky milionů Američanů měly i nadále přístup k této zásadní výhodě.
Tento blog popisuje ekonomické přínosy přístupu k cenově dostupnému vysokorychlostnímu internetu a důsledky toho, že program ACP skončí, se zvláštním důrazem na roli přístupu k internetu při podpoře zakládání malých podniků a hospodářského růstu.
Heather Bousheyová, hlavní ekonomka, kabinet Investing in America
whitehouse.gov/gnews.cz-JaV_07