Foto: Tomáš Fongus
Prezident republiky Petr Pavel v pondělí 10. června odcestoval na dvoudenní pracovní cestu do Rigy, kde se druhý den zúčastnil summitu Bukurešťské devítky (B9), neformálního uskupení devíti států tvořících východní křídlo NATO. Diskuze se soustředila na očekávané výstupy červencového summitu NATO ve Washingtonu. Kromě zemí B9 se summitu zúčastnil také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nebo lídři Finska a Švédska, nových členů Severoatlantické aliance.
Prezident cestu do Lotyšska zároveň využil k návštěvě vojenské základny v Adaži, kde se v úterý dopoledne setkal s českými vojáky, kteří zde působí od začátku letošního roku za účelem ochrany východní hranice NATO.
Samotný summit B9 byl příležitostí k debatě o bezprostřední či dlouhodobé podpoře Ukrajiny nebo k přístupu Aliance k Rusku. Tématem bylo i prohlubování partnerství s podobně smýšlejícími státy Indo-Pacifiku nebo volba nového generálního tajemníka NATO.
“V otázce podpory Ukrajiny se jednalo především o třech hlavních bodech, a to v rámci generálním tajemníkem NATO definovaného balíku 3M, tedy Mission, money a membership. Tím prvním se nemyslí vojenská mise, ale spíše koordinovaná pomoc a asistence ze strany Aliance Ukrajině. Tím druhým se míní dlouhodobý finanční závazek, aby Ukrajina mohla fungovat jako stát, ale také mohla efektivně financovat svoji obranu. A tím třetím se myslí vyjádření vůle přivést Ukrajinu do NATO,” řekl prezident Pavel po skončení summitu.
Prezident se na okraj summitu bilaterálně setkal s litevským prezidentem Gitanasem Nausėdou, kterému poblahopřál ke znovuzvolení do čela státu. Zároveň spolu diskutovali o spolupráci v oblasti obrany a vzájemných obchodních vztahů.
Vyjádření prezidenta republiky na tiskovém brífinku při účasti na summitu zde.
Odbor komunikace KPR ČR
hrad.cz/gnews.cz-jav_07