foto: whitehouse.gov
FRANCIE – Symbolických 66 bodů v dohodě o úzké spolupráci v následujících letech podepsali prezident USA Joe Biden Jr. a francouzský prezident Emmanuel Macron. Dohodu nazvali Francouzko-americkou mapou.
Po oslavách 80. výročí vylodění v Normandii přijal prezident Francouzské republiky Emmanuel Macron v Paříži na státní návštěvě prezidenta Spojených států Josepha R. Bidena Jr. a zdůraznil hluboké historické vazby a společné hodnoty mezi Francií a Spojenými státy. Prezidenti se zamysleli nad svými historickými vztahy a připomněli si cenu, kterou za mír a svobodu zaplatily minulé generace v obou zemích, a znovu potvrdili svůj závazek vůči Evropě, která je celistvá, svobodná a žije v míru.
Ukrajina
Předsedové znovu potvrzují, že důrazně odsuzují ruskou válku proti Ukrajině, a odmítají ruský pokus o anexi svrchovaného ukrajinského území, který je jasným porušením mezinárodního práva, včetně Charty OSN. Nezodpovědná jaderná rétorika Ruska a nerespektování režimů kontroly zbrojení jsou nepřijatelné. V této souvislosti Francie a Spojené státy znovu potvrzují svou trvalou podporu obrany svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny, mimo jiné prostřednictvím pokračujícího poskytování politické, bezpečnostní, humanitární a hospodářské pomoci Ukrajině. Spojené státy a Francie potvrzují svou podporu komplexnímu, spravedlivému a trvalému míru, který respektuje mezinárodní právo, a budou nadále spolupracovat s partnery a spojenci na koordinaci úsilí o pomoc, aby Ukrajina mohla plně uplatnit své právo na sebeobranu, jak je uvedeno v článku 51 Charty OSN.
Předsedové jednali o možnostech, jak více podpořit Ukrajinu; v této válce je ohrožena euroatlantická bezpečnost jako celek. Francie a Spojené státy spolupředsedají dělostřelecké koalici v kontaktní skupině pro obranu Ukrajiny a hodlají podniknout nové kroky k poskytnutí nezbytné podpory Ukrajině v současné fázi i v dlouhodobějším horizontu. Francie a Spojené státy jsou i nadále odhodlány vyvrátit jakoukoli falešnou představu, že čas je na straně Ruska; prezidenti se zavazují podporovat úsilí v rámci Evropské unie a skupiny G7 o předání mimořádných zisků z imobilizovaných ruských státních aktiv ve prospěch Ukrajiny, a to v souladu s mezinárodním právem a našimi příslušnými právními systémy a rozhodovacími procesy.
Prezidenti rovněž vyjádřili silné znepokojení nad transfery zbraní, zejména z Íránu a Korejské lidově demokratické republiky, a materiálů a komponentů dvojího užití pro vojenskou výrobu z podniků v Čínské lidové republice a dalších zemí, které Rusko využívá k obnově své vojenské a obranné průmyslové základny za účelem vedení války proti Ukrajině. Spojené státy a Francie podporují opatření k omezení přístupu do amerického a francouzského finančního systému pro ty, kteří se na takovýchto převodech podílejí. Francie a Spojené státy sdílejí společný závazek podporovat činnost Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, jejímž cílem je upozornit na porušování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva ze strany ruských ozbrojených sil a zdokumentovat je.
Spojené státy a Francie jsou i nadále odhodlány zmírňovat tragické humanitární důsledky a důsledky v oblasti lidských práv, jakož i dopady války na celosvětovou potravinovou bezpečnost, energetiku, jadernou bezpečnost a ochranu životního prostředí.
NATO
Francie a Spojené státy znovu potvrzují svůj záměr bránit se navzájem a každou píď spojeneckého území za všech okolností, chránit své občany a chránit svobodu a demokracii v souladu se svými spojeneckými závazky v NATO. Francie a Spojené státy posilují svou kolektivní obranu založenou na 360stupňovém přístupu proti všem hrozbám a ze všech směrů. Vedoucí představitelé znovu potvrdili, že je důležité posílit strategické partnerství mezi NATO a EU a podporovat silnější a akceschopnější evropskou obranu, která je základem evropského pilíře transatlantické bezpečnosti a pozitivně přispívá ke kolektivní bezpečnosti. Spojené státy podporují rostoucí investice evropských spojenců a partnerů do vojenských schopností, které umožňují naši společnou obranu, a to v souladu s doplňkovostí k NATO.
Moldavsko, západní Balkán a jižní Kavkaz
Francie a Spojené státy mají v úmyslu pokračovat ve spolupráci s Moldavskem a dalšími partnery s cílem posílit odolnost Moldavska vůči destabilizačním pokusům Ruska, diverzifikovat jeho dodávky energie a posílit jeho demokratické instituce a ochranu lidských práv s cílem podpořit jeho evropskou integraci.
Francie a Spojené státy uvítaly pokračující úzkou spolupráci při integraci západního Balkánu do Evropské unie s cílem zvýšit prosperitu a posílit demokratickou správu věcí veřejných a právní stát. Vítají příležitost posílit společnou angažovanost na západním Balkáně, mimo jiné prostřednictvím spolupráce mezi Evropskou unií (EU) a NATO, dialogu o normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem zprostředkovaného EU a podporou klíčových reforem pro integraci do EU. Jako svědci Daytonsko-pařížských dohod Francie a Spojené státy znovu potvrzují svou podporu Úřadu vysokého představitele a budou i nadále důrazně chránit svrchovanost, územní celistvost a multietnický charakter Bosny a Hercegoviny. Vyzývají vedoucí představitele Bosny a Hercegoviny, aby odmítli cestu rozdělení a odtržení a místo toho společně pracovali na reformách nezbytných pro vstup do EU. Naléhavě vyzývají novou vládu v Severní Makedonii, aby se nadále zaměřovala na cestu do EU a dodržovala své mezinárodní závazky.
Spojené státy a Francie potvrzují svůj závazek podporovat gruzínský lid v jeho euroatlantických aspiracích. Předsedové naléhavě vyzývají vládnoucí stranu Gruzínský sen, aby respektovala přání veřejnosti a vrátila se na euroatlantickou cestu. Spojené státy a Francie podporují nastolení spravedlivého a trvalého míru na jižním Kavkaze založeného na dodržování mezinárodního práva, jakož i zásad svrchovanosti, neporušitelnosti hranic a územní celistvosti. Podporují další regionální integraci na jižním Kavkaze ve prospěch všech obyvatel regionu.
Blízký východ
Na Blízkém východě jsou Francie a Spojené státy odhodlány pokračovat ve společném úsilí o deeskalaci a zamezení regionálního konfliktu. Francie a Spojené státy vyzývají k okamžitému příměří v Gaze a znovu zdůrazňují, že všichni rukojmí mají být okamžitě a bez předběžných podmínek propuštěni. Předsedové znovu opakují své vážné obavy z vážné humanitární krize v Gaze a vyzývají k poskytování životně důležité humanitární pomoci v širokém rozsahu civilnímu obyvatelstvu a k neomezenému a trvalému přístupu humanitární pomoci všemi cestami do Gazy i uvnitř ní. Znovu rovněž zdůrazňují, že je třeba, aby Izrael učinil více pro účinnou ochranu palestinských civilistů a humanitárních pracovníků. Znovu potvrzují své odhodlání usilovat o dvoustátní řešení, které je jediným způsobem, jak zajistit trvalý mír mezi Izraelci a Palestinci.
Zejména zdůrazňují, že je nesmírně důležité zachovat stabilitu Libanonu a deeskalaci na modré linii, a budou spolupracovat na dosažení tohoto cíle. Obě země vyzývají všechny strany k maximální zdrženlivosti a odpovědnosti v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN1701. V této souvislosti Francie a Spojené státy zdůrazňují, že je naléhavě nutné ukončit osmnáctiměsíční prezidentské vakuum v Libanonu a neprodleně přistoupit k volbě prezidenta, sestavení vlády a provedení reforem nezbytných ke stabilizaci libanonského hospodářství a položení základů pro obnovu a udržitelný růst podporující začlenění.
Znovu potvrdili své odhodlání zvýšit tlak na Írán, aby omezil své destabilizující regionální aktivity, eskalaci jaderných zbraní a šíření raket, zastavil svou podporu ruské agresivní válce proti Ukrajině, zajistil svou plnou spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii a připravil půdu pro budoucí vyjednané řešení, které zajistí, že jeho jaderný program bude výhradně mírový. Jsou připraveny přijmout další sankce a další opatření proti íránským destabilizačním aktivitám a zabránit transferům íránských raket do Ruska. Znovu rovněž vyjadřují hluboké znepokojení nad porušováním a zneužíváním lidských práv v Íránu, zejména vůči ženám, dívkám a menšinám. Vyzýváme íránské vedení, aby ukončilo všechna svévolná zadržování.
Afrika
Francie a Spojené státy jsou odhodlány spolupracovat s africkými zeměmi na společných globálních prioritách, včetně globálního hospodářského růstu podporujícího začlenění, boje proti klimatické krizi, digitální transformace, řádné správy věcí veřejných a bezpečnosti, potravinové bezpečnosti a globálního zdraví. Uvítaly Africkou unii jako stálého člena skupiny G20 a budou spolupracovat s africkými zeměmi na zajištění jejich plného zastoupení v mezinárodních institucích. Podporují africké partnery a regionální organizace v jejich úsilí o nastolení míru, stability a řádné správy věcí veřejných v regionu a zároveň investují do inkluzivního a udržitelného rozvoje, lidského kapitálu a infrastruktury jako klíčové hnací síly hospodářského růstu.
Spojené státy a Francie jsou rovněž hluboce znepokojeny zhoršováním správy věcí veřejných, bezpečnostní a humanitární situace v Súdánu, Sahelu, oblasti Velkých jezer a v dalších krizových oblastech. Důrazně odsuzují pokračující porušování lidských práv, jehož se dopouští více stran včetně ruských zmocněnců i národních ozbrojených sil, zmenšování demokratického prostoru a nárůst dezinformací. Francie a Spojené státy vyzývají všechny bojující strany v Konžské demokratické republice (KDR), aby okamžitě ukončily nepřátelské akce, aby se Rwanda stáhla a přestala podporovat skupinu M23, aby KDR zastavila jakoukoli spolupráci s FDLR a dalšími ozbrojenými skupinami a aby všichni aktéři dodržovali mezinárodní humanitární právo.
Předsedové nadále podporují regionální diplomatické úsilí a oceňují zejména zprostředkování vedené prezidentem Angoly a vyzývají všechny strany k deeskalaci, ochraně civilního obyvatelstva a konstruktivní účasti na dialogu s cílem vytvořit podmínky pro vyjednané řešení vedoucí k trvalému míru. Předsedové se zavazují konzultovat své příslušné přístupy v západní Africe, včetně Sahelu. Spojené státy a Francie jsou odhodlány podporovat zprostředkovatelské úsilí o nalezení politického řešení súdánské krize, jakož i podporovat zvýšenou, trvalou a zásadní humanitární pomoc súdánskému obyvatelstvu.
Indo-Pacific
Spojené státy a Francie posilují spolupráci v Indopacifiku s cílem podpořit prosperitu, bezpečnost a univerzální hodnoty založené na mezinárodním řádu založeném na pravidlech, transparentní správě věcí veřejných, spravedlivých hospodářských postupech a dodržování mezinárodního práva, včetně svobody plavby. V souladu se společným závazkem k zajištění bezpečnosti a stability regionu a na základě svých komparativních výhod usilují Spojené státy a Francie rovněž o rozšíření konkrétní spolupráce v oblastech, jako je námořní bezpečnost, humanitární pomoc a reakce na katastrofy, klima, biologická rozmanitost a udržitelné řízení oceánů. Prezidenti připomínají a plně podporují prohlášení skupiny G7 týkající se ČLR a budou úzce koordinovat řešení různých výzev souvisejících s opatřeními a politikami ČLR.
Pokud jde o KLDR, nadále důrazně odsuzují poskytování balistických raket a munice KLDR Rusku pro použití na Ukrajině a budou koordinovat své úsilí v Radě bezpečnosti OSN ve všech otázkách souvisejících s KLDR. Znovu potvrdili svou podporu lidu Myanmaru v jeho úsilí o mír, svobodu a demokracii. Spojené státy a Francie prohlubují svou regionální diplomatickou, rozvojovou a hospodářskou angažovanost, včetně spolupráce s regionálními institucemi, jako je ASEAN, Fórum tichomořských ostrovů a Sdružení pro Indický oceán, s cílem podpořit prosperitu a bezpečnost a přechod na udržitelnou obnovitelnou energii v jihovýchodní Asii, na tichomořských ostrovech, v jižní Asii a v celém indo-pacifickém regionu.
Západní polokoule
Spojené státy a Francie podporují rychlé vyslání mnohonárodní mise na podporu bezpečnosti na Haiti, kterou schválila Rada bezpečnosti OSN, a děkují Keni za vedení této kritické mise. Prezidenti jsou spolu s ostatními mezinárodními partnery připraveni podpořit volební proces na Haiti. Francie a Spojené státy podporují přání venezuelského lidu uspořádat 28. července prezidentské volby, v nichž by byla pokojně obnovena demokracie. Naléhavě vyzývají prezidenta Madura, aby respektoval závazky přijaté na Barbadosu v říjnu 2023 a aby přehodnotil své rozhodnutí odvolat pozvání EU k účasti na volební pozorovatelské misi a umožnil nerušený přístup volebním pozorovatelským misím EU, OSN a Carterova centra. Vyzývají rovněž prezidenta Madura, aby nadále umožnil kandidaturu jednotnému opozičnímu kandidátovi Edmundu Gonzálezovi, ukončil represe vůči politické opozici a okamžitě propustil politické vězně.
Nadnárodní problémy
Reforma Rady bezpečnosti
Francie a Spojené státy jsou odhodlány rozšířit Radu bezpečnosti, aby v ní byly více zastoupeny nedostatečně zastoupené regiony, včetně afrických států. Francie a Spojené státy jsou přesvědčeny, že rozšíření Rady bezpečnosti v kategorii stálých i nestálých členů je možné.
Boj proti zahraničnímu vměšování a manipulaci s informacemi
Obě země jsou odhodlány prosazovat právo na svobodu názoru a projevu, a to jak offline, tak online, včetně svobody vyhledávat, přijímat a rozšiřovat informace a myšlenky všeho druhu, přičemž informace musí být neporušené a v souladu s demokratickými hodnotami lidských práv. Francie a Spojené státy společně spolupředsedají Centru pro informační integritu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), jehož cílem je podporovat spolupráci a sdílení znalostí o praktických přístupech k prosazování informační integrity. Obě země vítají, že OECD v březnu 2024 zveřejnila zprávu „Fakta, nikoliv podvrhy“ a že přispěla ke srovnávání veřejných politik týkajících se informační integrity a zvyšování transparentnosti a odpovědnosti velmi rozsáhlých online platforem. Oba vedoucí představitelé se zavazují zintenzivnit globální výměnu, mimo jiné prostřednictvím Partnerství pro informace a demokracii, posílit budování kapacit a sdílení informací týkajících se dezinformací, zejména během krizí. Obě země podporují Mezinárodní fond. Zavazují se rovněž k plodné spolupráci v rámci OSN a prostřednictvím Partnerství pro média veřejného zájmu, které je novým účinným nástrojem na podporu kvalitních, důvěryhodných a spolehlivých informací na celém světě.
Spojené státy a Francie hodlají spolupracovat na budování odolnosti partnerských zemí vůči zahraniční informační manipulaci v klíčových dimenzích: Národní strategie a politiky, řídící struktury a instituce, lidské a technické kapacity, občanská společnost, nezávislá média a akademická obec a mnohostranná angažovanost. Francie a Spojené státy hodlají společně pracovat na operacionalizaci příslušných opatření prostřednictvím nových a stávajících mnohostranných mechanismů, jako je mechanismus rychlé reakce G7, a v koordinaci s dalšími podobně smýšlejícími partnery a mnohostrannými organizacemi.
Spojené státy a Francie odsuzují metlu nadnárodní represe (TNR). Spojené státy uvítaly účast Francie v pracovní skupině mechanismu rychlé reakce skupiny G7 pro TNR, které předsedají USA a která byla zahájena v červenci 2023, a obě země budou i nadále prohlubovat spolupráci s cílem předcházet TNR a bojovat proti ní v budoucnu, včetně boje proti TNR v digitálním prostoru.
Digitální správa a nové technologie
Francie a Spojené státy se zavázaly podporovat otevřený, interoperabilní, spolehlivý a bezpečný internet. To zahrnuje bezpečný, stabilní, přístupný a mírový kyberprostor a správu internetu s účastí mnoha zainteresovaných stran. přetváření mezinárodní digitální agendy by mělo vést k úzké dvoustranné a mnohostranné spolupráci, zejména na půdě OSN, s probíhajícími jednáními o globálním digitálním paktu, který má být přijat během summitu pro budoucnost.
Francie spolu s EU a Spojenými státy usiluje o vnitrostátní rámce správy a regulace umělé inteligence. Zdůrazňují význam mezinárodních diskusí o správě UI a jejich interoperabilitě vzhledem ke globálnímu ekonomickému potenciálu a sociálním dopadům této technologické revoluce. Francie a Spojené státy přitom uznávají, že je důležité podporovat bezpečnou, zabezpečenou a důvěryhodnou UI v souladu s přístupem založeným na rizicích, zaměřeným na člověka a vstřícným k inovacím. Zejména opakují svůj závazek spolupracovat v rámci skupiny G7 na prosazování Mezinárodního kodexu chování pro organizace vyvíjející pokročilé systémy UI. To bude zahrnovat rámec pro podávání zpráv s cílem podpořit odpovědnost při vývoji pokročilých systémů UI a pochopit, do jaké míry kodex chování podporuje zlepšování postupů v oblasti bezpečnosti a řízení rizik.
Chválí spolupráci prostřednictvím Globálního partnerství pro umělou inteligenci, které má 29 členů ze všech zeměpisných oblastí. Podporují ambici posílit mandát partnerství, které se má stát inkluzivním fórem jak pro zapojení do společných výzkumných projektů ve veřejném zájmu, tak pro podporu smysluplných diskusí mezi partnery o standardech a interoperabilitě jejich příslušných předpisů v oblasti UI. Zejména zdůrazňují potřebu úzké spolupráce v oblasti technických norem UI, aby byl zajištěn bezpečný a důvěryhodný vývoj systémů UI. Spojené státy se hodlají zúčastnit akčního summitu o UI, který se uskuteční v roce 2025 ve Francii, a přispět k jeho přípravě v rámci řídícího výboru s cílem podpořit bezpečnou, zabezpečenou a důvěryhodnou UI ve službách obecného zájmu a hospodářské a sociální prosperity všech regionů světa. Francie a Spojené státy podporují účast občanské společnosti, akademické obce, technické komunity a podniků na iniciativách více zúčastněných stran, které podporují bezpečný a odpovědný online prostor, zejména v rámci Christchurchské výzvy k akci na odstranění teroristického a násilného extremistického obsahu online, Laboratoře pro ochranu dětí online, Pařížské výzvy k důvěře a bezpečnosti v kyberprostoru a Globálního partnerství pro akci proti obtěžování a zneužívání na internetu na základě pohlaví, k němuž Francie přispívá rovněž vytvořením Laboratoře pro práva žen online zaměřené na násilí na internetu a násilí na základě pohlaví podporované technologiemi.
Francie a Spojené státy nadále posilují svou spolupráci v oblasti podpory kritických a nově vznikajících technologií a nadále uznávají, že některé z těchto technologií mají dopad na celosvětový mír a bezpečnost. Za tímto účelem mají Francie a Spojené státy společný cíl zajistit, aby naše technologické ekosystémy nemohly být zneužívány k podkopávání mezinárodního míru a bezpečnosti. Francie a Spojené státy nadále zajišťují, aby naše nástroje, včetně nástrojů souvisejících s obchodem, investicemi a vývozem, byly vhodné pro řešení těchto bezpečnostních důsledků a zároveň aby nedocházelo k nepřiměřenému omezování mezinárodního obchodu a investic.
Francie a Spojené státy uznávají význam podpory transatlantické akademické spolupráce v oblasti výzkumu kritických a nově vznikajících technologií, včetně kvantových technologií, umělé inteligence a biotechnologií. Francie a Spojené státy jsou přesvědčeny, že spolupráce se stejně smýšlejícími zeměmi na nových technologiích posiluje globální vizi toho, jak lze tyto technologie využít pro dobro věci.
Kybernetická bezpečnost
Oba prezidenti se zavazují pokračovat v koordinaci úsilí v boji proti šíření a zneužívání komerčních schopností kybernetického vniknutí, včetně komerčního spywaru, posílit úsilí v oblasti budování kybernetických kapacit a zvýšit spolupráci proti škodlivým kybernetickým aktivitám, včetně těch, které jsou sponzorovány státem. Potvrdili rovněž podporu společného prohlášení o úsilí v boji proti šíření a zneužívání komerčního spywaru a procesu Pall Mall. Oba předsedové zdůraznili význam mezinárodní iniciativy pro boj proti ransomwaru a uvítali rostoucí účast jejích členů, která je důkazem pokračujícího společného úsilí o neutralizaci ransomwaru v celosvětovém měřítku.
Tichomořské podmořské kabely
Spojené státy a Francie zdůrazňují strategickou polohu francouzských zámořských území pro síť podmořských kabelů, její rozvoj jako digitálního uzlu v jižním Pacifiku a budou nadále spolupracovat se soukromým sektorem, včetně francouzských společností, a podobně smýšlejícími partnery na budování důvěryhodných a odolnějších sítí s cílem rozšířit digitální konektivitu a hospodářský rozvoj v tichomořském regionu i mimo něj.
Tichomořské podmořské kabely
Spojené státy a Francie zdůrazňují strategickou polohu francouzských zámořských území pro síť podmořských kabelů, její rozvoj jako digitálního centra v jižním Pacifiku a budou nadále spolupracovat se soukromým sektorem, včetně francouzských společností, a podobně smýšlejícími partnery na budování důvěryhodných a odolnějších sítí pro rozšíření digitálního připojení a hospodářského rozvoje v tichomořském regionu i mimo něj.
Klima, znečištění plastem, biologická rozmanitost a ochrana oceánů
Francie a Spojené státy vyzývají k tomu, aby se během tohoto kritického desetiletí zvýšilo úsilí o důkladné, včasné a trvalé snížení celosvětových emisí skleníkových plynů, aby se udržel náš cíl omezit nárůst teploty na 1,5C. Společně se zavazují předložit do února 2025 nové a ambiciózní národně stanovené příspěvky s absolutními redukčními cíli, které se budou týkat všech odvětví a kategorií hospodářství a všech skleníkových plynů, včetně metanu, a také revidovat své dlouhodobé strategie rozvoje s nízkými emisemi skleníkových plynů směrem ke spravedlivému přechodu k čistým nulovým emisím, jak požaduje Pařížská dohoda a výsledky prvního globálního hodnocení (GST). Francie a Spojené státy opakují, že je třeba dosáhnout 75% snížení celosvětových emisí metanu z fosilních paliv, mimo jiné snížením intenzity emisí metanu z ropných a plynových operací do roku 2030, a to s využitím nástrojů, jako je Mezinárodní středisko pro sledování emisí metanu, Globální závazek pro metan a vnitrostátní nástroje. Zavázali se pokračovat v důkladné dvoustranné koordinaci jednání o klimatu prostřednictvím pravidelných setkání.
Francie i Spojené státy uznávají klíčovou úlohu jaderné energie jako zdroje čisté/nulové energie pro dosažení celosvětově nulových čistých emisí skleníkových plynů a znovu potvrzují, že podporují prohlášení o ztrojnásobení kapacity jaderné energie na celém světě do roku 2050, které spolu s více než 20 dalšími zeměmi ze čtyř kontinentů představily na konferenci COP28, a vítají další schvalovatele před konferencí COP29.
Vyjadřují svůj záměr dosáhnout na COP29 a COP30 smysluplných výsledků, mimo jiné v oblasti financování opatření v oblasti klimatu a provádění „plánu 1,5 stupně“ GST, jakož i navázat na závazky z COP28 ztrojnásobit celosvětovou kapacitu obnovitelných zdrojů energie a zdvojnásobit celosvětové průměrné roční tempo zvyšování energetické účinnosti do roku 2030, a to prostřednictvím doprovodného úsilí, jako je zvýšení celkového skladování energie a rozšíření sítí, čímž se tato přidaná kapacita obnovitelných zdrojů změní na základní výkon.
Francie a Spojené státy zdůrazňují naléhavou potřebu účinně, konkrétně a rychle provést rozhodnutí CMA.5 GST, včetně přechodu od fosilních paliv v energetických systémech spravedlivým, řádným a rovným způsobem, a urychlit opatření v tomto kritickém desetiletí tak, aby bylo do roku 2050 dosaženo čisté nulové spotřeby. Připomněli závazek skupiny G7 postupně ukončit stávající neomezenou výrobu energie z uhlí v našich energetických systémech během první poloviny roku 2030 a intenzivně usilovat o snížení poptávky po fosilních palivech a jejich využívání.
Francie a Spojené státy uvítaly potvrzení OECD, že rozvinuté země poprvé v roce 2022 zcela splnily svůj cíl společně mobilizovat 100 miliard USD ročně na opatření v oblasti klimatu v rozvojových zemích, a vyjádřily potřebu nového ambiciózního kolektivního kvantifikovaného cíle stanoveného od spodní hranice 100 miliard USD ročně, který přispěje k udržení 1,5 °C na dosah a k vybudování budoucnosti s nulovými čistými emisemi skleníkových plynů a odolné vůči změně klimatu.
Budou i nadále podporovat rozvojové a rozvíjející se ekonomiky prostřednictvím takových opatření, jako je realizace partnerství, jako jsou partnerství pro přechod na spravedlivou energetiku, a financování opatření v oblasti klimatu, zejména většího využívání smíšeného financování a mobilizace soukromých finančních prostředků. To bude zahrnovat společnou iniciativu na podporu mnohostranných rozvojových bank, aby prozkoumaly svou potenciální roli ve financování jaderné energetiky a technické pomoci podle kapacit a komparativních výhod každé banky. Budou pokračovat v úsilí o to, aby finanční toky byly v souladu s cestou k rozvoji s nízkými emisemi skleníkových plynů a odolnému vůči klimatu. V návaznosti na to, že Francie na konferenci COP28 zahájila projekt urychlení přechodu na uhelnou energetiku, oba předsedové podporují probíhající práci OECD, jejímž cílem je doporučit finančním institucím politiky založené na analýze rizik pro postupné ukončení investic soukromého sektoru do nových uhelných kapacit a urychlení přechodu stávajících kapacit na obnovitelné zdroje energie.
Předsedové se zavázali přijmout ambiciózní opatření v celém životním cyklu plastů s cílem ukončit znečištění plastů a vyzývají světové společenství, aby učinilo totéž, přičemž usilují o snížení celosvětové výroby a spotřeby primárních plastových polymerů. Naléhavě vyzývají světové společenství, aby do konce roku 2024 dokončilo ambiciózní a účinný mezinárodní právně závazný nástroj týkající se znečištění plasty, a to i v mořském prostředí, založený na komplexním přístupu, který se bude zabývat celým životním cyklem plastů.
Francie a Spojené státy zdůraznily, že je třeba přijmout naléhavá opatření k zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti do roku 2030 a zachovat, chránit a obnovit kritické ekosystémy, včetně lesů a jiných zalesněných ploch, mokřadů, jako jsou rašeliniště a mangrovové porosty, a oceánů, které jsou hlavními přirozenými propady uhlíku a zásobárnami biologické rozmanitosti. Zejména se zavázali spolupracovat na zachování 30 % suchozemských a mořských oblastí do roku 2030, a to jak na dvoustranné, tak na mnohostranné úrovni, v souladu s globálním rámcem pro biologickou rozmanitost, který přijaly smluvní strany Úmluvy o biologické rozmanitosti na patnácté konferenci smluvních stran, a na dosažení jeho cílů a úkolů.
Francie a Spojené státy vyzývají svět, aby na příští konferenci Náš oceán v dubnu 2025 a na konferenci OSN o oceánech v Nice v červnu 2025 dosáhl nejvyšší úrovně ambicí, pokud jde o ochranu oceánů. Aby bylo možné zvládnout naprosto naléhavou situaci, které oceán čelí, představují konference Náš oceán a konference OSN o oceánech rozhodující příležitosti k mobilizaci ambiciózních opatření a konkrétních závazků pro oceán.
Francie a Spojené státy podporují vstup v platnost dohody podle Úmluvy OSN o mořském právu o zachování a udržitelném využívání biologické rozmanitosti moří v oblastech mimo národní jurisdikci před příští konferencí OSN o oceánech v Nice v červnu 2025.
Francie a Spojené státy se i nadále aktivně podílejí na zajištění účinné ochrany mořského prostředí před škodlivými účinky, které může mít těžba nerostných surovin z hlubin mořského dna, a znovu potvrzují svůj závazek zaujmout k případné těžbě mořských nerostných surovin preventivní přístup.
Předsedové oceňují úsilí obou zemí o podporu zdravého, udržitelného a odolného Atlantského oceánu, včetně vedoucí úlohy Spojených států v rámci Partnerství pro atlantickou spolupráci a vedoucí úlohy Francie na konferenci OSN o oceánech v roce 2025. Francie a Spojené státy potvrzují, že se budou v rámci boje proti změně klimatu zabývat výzvami v oblasti bezpečnosti vodních zdrojů. Budou v této oblasti spolupracovat, mimo jiné na příštím summitu One Water, který pořádají Francie a Kazachstán.
Francie a Spojené státy znovu potvrzují své odhodlání pracovat na dekarbonizaci a odolnosti budov vůči změně klimatu v rámci následných kroků po provedení Chaillotské deklarace a rozvoje průlomových prioritních opatření v oblasti budov.
Francie a Spojené státy rovněž znovu potvrzují svou podporu realizaci koridoru Indie – Blízký východ – Evropa (IMEC), který významně přispěje k podpoře udržitelných růstových trajektorií a přístupu k čisté energii v těchto regionech.
Globální rozvoj, zdraví, potravinová bezpečnost a mezinárodní finanční architektura
Francie a Spojené státy znovu potvrdily svůj závazek rozvíjet mezinárodní finanční architekturu tak, aby odpovídala výzvám současného světa.
Spojené státy a Francie se zavázaly podporovat diskuse v rámci skupiny G20 i prostřednictvím řídících orgánů mezinárodních finančních institucí s cílem zvýšit veřejné a soukromé zdroje pro urychlení pokroku při plnění cílů udržitelného rozvoje, snížit emise s cílem udržet 1,5 °C na dosah, budovat odolnost vůči změně klimatu a řešit další globální výzvy, včetně nestabilních oblastí a pandemií. To zahrnuje jejich závazek vybudovat lepší, větší a efektivnější mnohostranné rozvojové banky (MDB) a jejich úsilí o zvýšení finanční kapacity MDB. Zahrnuje podporu úsilí o budování komplementarity a soudržnosti v architektuře financování opatření v oblasti klimatu, jakož i usnadnění soukromých investic prostřednictvím změn pobídkových rámců, účinnějších a agilnějších procesů, kompletního přezkumu regulačních překážek a zlepšení smíšeného financování a záručních nástrojů, včetně Mnohostranné agentury pro investiční záruky Skupiny Světové banky.
Zahrnuje také zlepšení hodnocení udržitelnosti dluhu s ohledem na zranitelnost v oblasti klimatu a na rozsáhlé investiční potřeby, které vyžaduje ekologický přechod. Podporují záměr všech finančních institucí pracovat jako systém v rámci koalice Finance in Common. Podporují ambice Pařížského paktu pro lidi a planetu (4P) a jeho úsilí o podporu spolupráce mezi klíčovými globálními zainteresovanými stranami, které jsou odhodlány spolupracovat na zajištění dodatečného financování rozvoje, klimatu a přírody. Upozorňují na potřebu podpořit rozvojové země s vysokými ambicemi, které čelí problémům s financováním v podmínkách rostoucího dluhového zatížení. V tomto ohledu Francie vítá Nairobsko-Washingtonskou vizi, která je výzvou mezinárodnímu společenství, aby spojilo své nástroje na podporu těchto zemí, a těší se na spolupráci na jejím provádění s USA, Keňou a všemi ostatními zúčastněnými stranami.
Francie a Spojené státy se zavazují, že do konce tohoto roku budou i nadále vést úspěšné a účinné doplňování zdrojů hlavních mnohostranných nástrojů boje proti chudobě a nerovnosti, včetně Mezinárodního fondu pro zemědělský rozvoj, Mezinárodního sdružení pro rozvoj, jakož i aliance pro očkování Gavi.
Globální rozvoj, zdraví, potravinová bezpečnost a mezinárodní finanční architektura
Francie a Spojené státy znovu potvrdily svůj závazek rozvíjet mezinárodní finanční architekturu tak, aby odpovídala výzvám současného světa.
Spojené státy a Francie se zavázaly podporovat diskuse v rámci skupiny G20 i prostřednictvím řídících orgánů mezinárodních finančních institucí s cílem zvýšit veřejné a soukromé zdroje pro urychlení pokroku při plnění cílů udržitelného rozvoje, snížit emise s cílem udržet 1,5 °C na dosah, budovat odolnost vůči změně klimatu a řešit další globální výzvy, včetně nestability a pandemií. To zahrnuje jejich závazek vybudovat lepší, větší a efektivnější mnohostranné rozvojové banky (MDB) a jejich úsilí o zvýšení finanční kapacity MDB.
Zahrnuje podporu úsilí o budování komplementarity a soudržnosti v architektuře financování opatření v oblasti klimatu, jakož i usnadnění soukromých investic prostřednictvím změn pobídkových rámců, účinnějších a agilnějších procesů, kompletního přezkumu regulačních překážek a zlepšení smíšeného financování a záručních nástrojů, včetně Mnohostranné agentury pro investiční záruky Skupiny Světové banky. Zahrnuje také zlepšení hodnocení udržitelnosti dluhu s ohledem na zranitelnost v oblasti klimatu a na rozsáhlé investiční potřeby, které vyžaduje ekologický přechod. Podporují záměr všech finančních institucí pracovat jako systém v rámci koalice Finance in Common. Podporují ambice Pařížského paktu pro lidi a planetu (4P) a jeho úsilí o podporu spolupráce mezi klíčovými globálními zainteresovanými stranami, které jsou odhodlány spolupracovat na zajištění dodatečného financování rozvoje, klimatu a přírody.
Upozorňují na potřebu podpořit rozvojové země s vysokými ambicemi, které čelí problémům s financováním v podmínkách rostoucího dluhového zatížení. V tomto ohledu Francie vítá vizi z Nairobi a Washingtonu, která je výzvou mezinárodnímu společenství, aby spojilo své nástroje na podporu těchto zemí, a těší se na spolupráci na jejím provádění s USA, Keňou a všemi ostatními zúčastněnými stranami. Francie a Spojené státy se zavazují, že do konce tohoto roku budou i nadále vést úspěšné a účinné doplňování zdrojů hlavních mnohostranných nástrojů boje proti chudobě a nerovnosti, včetně Mezinárodního fondu pro zemědělský rozvoj, Mezinárodního sdružení pro rozvoj, jakož i aliance pro očkování Gavi.
Mezinárodní zdanění
Francie a Spojené státy znovu potvrdily svůj program týkající se mnohostranné úmluvy k provedení části A prvního pilíře, včetně diskuse o částečném přerozdělení práv na zdanění zisků největších a nejziskovějších nadnárodních podniků, jakož i o větší daňové jistotě a jednodušších pravidlech s cílem otevřít mnohostrannou úmluvu k podpisu do konce června 2024. Francie a Spojené státy rovněž vítají iniciativu brazilského předsednictví skupiny G20 upřednostnit diskuse o mezinárodní spolupráci v oblasti daní a hodlají usilovat o zvýšení úsilí zaměřeného na progresivní a spravedlivé zdanění fyzických osob.
Dvoustranná spolupráce
Obrana a bezpečnost
Prezidenti oceňují hustotu a šíři americko-francouzských vztahů v oblasti obrany, a to jak na politické, tak na operační úrovni. V návaznosti na společné prohlášení o záměru podepsané ministrem obrany USA a ministrem ozbrojených sil Francie dne 30. listopadu 2022 se tato spolupráce prohloubila a rozšířila v kritických oblastech, jako je vesmír, kyberprostor, zpravodajství a informační válka. prezidenti se těší na pokračování dialogu o zachování a posílení interoperability mezi ozbrojenými silami USA a Francie a hodlají tuto dynamiku dále rozvíjet.
Oceňují pokrok, jehož bylo dosaženo v rámci americko-francouzského strategického dialogu o obranném obchodu, pokud jde o účinnost jejich procesu povolování vývozu obranných produktů a dvoustrannou spolupráci v otázkách přístupu na trh, a hodlají tuto dynamiku udržet. Tento dialog umožnil oběma partnerům uznat vysoké standardy jejich příslušných režimů kontroly vývozu a diskutovat o otázkách, které se týkají našich obranných průmyslových základen.
Vzhledem k tomu, že protivníci zintenzivňují hybridní, kybernetické a jiné formy hrozeb vůči našim národům, jsou Francie a Spojené státy odhodlány spolupracovat při potírání těchto akcí.
Dvoustranné partnerství v oblasti čisté energie
V rámci třetího setkání na vysoké úrovni dvoustranného partnerství USA a Francie v oblasti čisté energie, které se nedávno konalo ve Francii, obě země potvrdily společné odhodlání pracovat na dosažení cílů Pařížské dohody, mimo jiné využitím špičkového výzkumu a vědy k urychlení vývoje a odpovědného zavádění technologií čisté energie, průlomových inovací a politik, které oživují energetický sektor a jsou průkopníky čistých průmyslových odvětví. Uznávajíce příležitosti k prohloubení naší dvoustranné spolupráce v oblasti energetiky, identifikovali oblasti angažovanosti zahrnující geologický vodík, průmyslovou dekarbonizaci a elektrické sítě a flexibilitu, jakož i pokračující dvoustrannou diskusi o jaderné energii, kritických nerostech a kritických surovinách, včetně urychlení implementace partnerství v oblasti bezpečnosti nerostných surovin a dobrovolného programu IEA pro bezpečnost kritických nerostů.
Civilní jaderná energetika
Předsedové vítají zřízení malé skupiny pro jadernou energii v rámci dvoustranného partnerství. Jejich záměrem je zajistit vzájemnou a oboustranně výhodnou spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje pokročilých jaderných technologií, včetně reaktorů nové generace, malých modulárních reaktorů, technologie jaderných paliv a udržitelných řešení pro nakládání s palivem. Spojené státy a Francie budou rovněž podporovat odpovědné zavádění jaderných reaktorů za účelem dosažení cílů dekarbonizace v souladu s nejvyššími standardy jaderné bezpečnosti, zabezpečení a nešíření jaderných zbraní.
Spojené státy a Francie uznávají důležitost diverzifikace civilních dodavatelských řetězců jaderného paliva a rozvoje služeb v oblasti jaderného paliva bez ruského vlivu a oceňují pokrok, kterého dosáhla „Sapporská pětka“, včetně Kanady, Japonska a Spojeného království, a překročila tak svůj cíl z COP28, kterým bylo zmobilizovat 4,2 miliardy dolarů v investicích vedených vládami s cílem vytvořit bezpečný a spolehlivý globální dodavatelský řetězec jaderného paliva. Francie a Spojené státy se zavazují spolupracovat na mobilizaci dalších investic do rozšíření bezpečných, zabezpečených a spolehlivých dodavatelských řetězců jaderného paliva a dostatečných na podporu růstu bezuhlíkové jaderné energetiky v souladu s omezením globálního oteplování o 1,5 stupně do roku 2050. Francie a Spojené státy se plně shodují v úsilí o snížení závislosti na ruském civilním jaderném průmyslu a spolupráci s ním.
Civilní jaderná energetika
Předsedové vítají zřízení malé skupiny pro jadernou energetiku v rámci dvoustranného partnerství. Jejich záměrem je zajistit vzájemnou a oboustranně výhodnou spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje pokročilých jaderných technologií, včetně reaktorů nové generace, malých modulárních reaktorů, technologie jaderných paliv a udržitelných řešení pro nakládání s palivem. Spojené státy a Francie budou rovněž podporovat odpovědné zavádění jaderných reaktorů za účelem dosažení cílů dekarbonizace v souladu s nejvyššími standardy jaderné bezpečnosti, zabezpečení a nešíření jaderných zbraní.
Spojené státy a Francie uznávají důležitost diverzifikace civilních dodavatelských řetězců jaderného paliva a rozvoje služeb v oblasti jaderného paliva bez ruského vlivu a oceňují pokrok, kterého dosáhla „Sapporská pětka“, včetně Kanady, Japonska a Spojeného království, a překročila tak svůj cíl z COP28, kterým bylo zmobilizovat 4,2 miliardy dolarů v investicích vedených vládami s cílem vytvořit bezpečný a spolehlivý globální dodavatelský řetězec jaderného paliva. Francie a Spojené státy se zavazují spolupracovat na mobilizaci dalších investic do rozšíření bezpečných, zabezpečených a spolehlivých dodavatelských řetězců jaderného paliva a dostatečných na podporu růstu bezuhlíkové jaderné energetiky v souladu s omezením globálního oteplování o 1,5 stupně do roku 2050. Francie a Spojené státy se plně shodují v úsilí o snížení závislosti na ruském civilním jaderném průmyslu a spolupráci s ním.
Spolupráce v oblasti vesmíru
Spojené státy a Francie navázaly komplexní dialog o vesmíru s cílem rozvíjet dvoustrannou spolupráci v oblasti vesmíru v civilním, obchodním, mnohostranném a národním bezpečnostním rozměru. V oblasti civilního vesmíru se Spojené státy a Francie zavázaly k rozvoji spolupráce v oblasti letů s lidmi na nízkou oběžnou dráhu Země na Mezinárodní vesmírné stanici, v hlubokém vesmíru na Měsíci a v jeho okolí v rámci programu Artemis a dále. Vedle spolupráce prostřednictvím Evropské kosmické agentury, především v oblasti lunárních bran, usilují Spojené státy a Francie o rozvoj dvoustranné spolupráce v oblasti průzkumu Měsíce. Spojené státy a Francie spolupracují na iniciativě Space for Climate Observatory (SCO), jejímž cílem je využít vesmírná data k modelování a sledování klimatických změn a k vývoji operačních nástrojů pro přizpůsobení se jejich dopadům.
V rámci SCO se Spojené státy a Francie zavazují vytvořit společné digitální dvojče pro pobřežní zóny, které bude sloužit ke sledování klimatických změn a mapování povodní. Američtí a francouzští oceánografové a hydrologové a mezinárodní partneři rovněž spojili své síly při vývoji a provozu mise Surface Water Ocean Topography, která provádí první globální průzkum povrchových vod na Zemi, pozoruje jemné detaily topografie povrchu oceánu a měří, jak se vodní plochy mění v čase. Kromě toho se Národní úřad pro letectví a vesmír a Francouzská kosmická agentura zavázaly pokračovat ve spolupráci na systému pozorování atmosféry spolu s dalšími mezinárodními partnery, který bude poskytovat klíčové údaje pro lepší předpovědi počasí, kvality ovzduší a klimatu.
Doprava
Americké ministerstvo dopravy a francouzské ministerstvo odpovědné za dopravu hodlají posílit spolupráci v železničním sektoru, sdílet znalosti a osvědčené postupy a podporovat Amtrak a francouzské společnosti, jako jsou SNCF a Alstom, ve výměně zkušeností s železničními projekty a technologiemi. Podporují zejména tyto výměny, aby usnadnily dokončení probíhající certifikace nové vysokorychlostní vlakové soupravy Avelia Liberty společnosti Alstom pro použití ve službě Acela společnosti Amtrak na severovýchodním koridoru.
Vědecká spolupráce
Francie a Spojené státy jsou odhodlány rozvíjet své vzájemně výhodné vědecké vztahy na nejvyšší úrovni. Francouzské ministerstvo pro vysoké školství a výzkum a americké ministerstvo zahraničí zorganizují Společný výbor pro vědu a techniku 2025 s cílem zintenzivnit dvoustrannou spolupráci v oblasti témat společného zájmu, jako jsou francouzsko-americké kulaté stoly mezi vědci, budou organizovány za účelem přípravy tohoto společného výboru a určení priorit spolupráce.
Spolupráce v oblasti potravinové bezpečnosti
Francie a Spojené státy se zavázaly spolupracovat na zlepšení globální potravinové a nutriční bezpečnosti, mimo jiné prostřednictvím vzájemné podpory summitu Výživa pro růst 2025, podpory potravinové bezpečnosti v klíčových partnerských zemích a v rámci stěžejní iniciativy USA Feed the Future se Francie a Spojené státy zavázaly ke spolupráci v rámci Globálního programu Světové banky pro zemědělství a potravinovou bezpečnost, Mezinárodního fondu pro mezinárodní rozvoj (IFAD), globálního partnerství pro zemědělský výzkum CGIAR a akcelerátoru Great Green Wall. Vzhledem k tomu, že Francie bude hostit summit o výživě pro růst v roce 2025 a Spojené státy budou hostit následný summit v roce 2026, hodlají prezidenti spolupracovat na koordinaci úsilí o posílení globální potravinové bezpečnosti a výživy nejzranitelnějších lidí na celém světě, mimo jiné prostřednictvím koalice více než 100 zemí pro školní stravování, kterou Francie a Spojené státy sponzorují jako součást vedoucí pracovní skupiny.
Francie a Spojené státy budou i nadále podporovat integraci a účinné provádění přístupu „Jedno zdraví“ s cílem zabránit vzniku, opětovnému vzniku a šíření zoonóz a řešit antimikrobiální rezistenci. Francie a Spojené státy hodlají úzce spolupracovat na dosažení svých cílů v oblasti zemědělského obchodu.
Globální spolupráce v oblasti zdraví
Spojené státy a Francie nadále jednají o způsobech prosazování společných priorit v oblasti globálního zdraví, zejména na mnohostranných místech a se zaměřením na společné regionální priority, jako je Afrika. Francie a Spojené státy jsou odhodlány podporovat novou Akademii Světové zdravotnické organizace v Lyonu, která výrazně zlepší globální přístup ke vzdělávání zdravotnických odborníků z různých odvětví. Spojené státy a Francie jsou odhodlány posílit globální zdravotnickou architekturu a zvýšit celosvětové úsilí o prevenci pandemií, připravenost a reakci na ně, například prostřednictvím afrického urychlovače výroby vakcín, jakož i úsilí o rozšíření spravedlivého přístupu k očkování prostřednictvím naší pokračující podpory Aliance pro očkování Gavi, která se tento měsíc připravuje na zahájení dalšího doplňování. Francie a Spojené státy jako členové Aliance pro transformační opatření v oblasti klimatu a zdraví znovu vyjádřily přání spolupracovat na posílení odolnosti zdravotnických systémů vůči změně klimatu a zmírnění ekologické stopy zdravotnických systémů. Francie a Spojené státy budou i nadále podporovat integraci a účinné uplatňování přístupu „Jedno zdraví“ s cílem zabránit vzniku, opětovnému vzniku a šíření zoonóz a řešit antimikrobiální rezistenci.
Spojené státy a Francie podporují úsilí o transformaci struktury financování související s prevencí, připraveností a reakcí na pandemie. To zahrnuje pomoc při mobilizaci 2 miliard dolarů v novém financování a rovné částky v katalytickém financování pro Pandemický fond na slibové akci v říjnu 2024 a realizaci iniciativy pro nárazové financování MCM, kterou vyvíjejí příslušné DFI G7. Francie a Spojené státy rovněž spolupracují na plnění závazku skupiny G7 pomoci nejméně 100 zemím s nízkými a středními příjmy při zavádění základních kapacit požadovaných v Mezinárodních zdravotnických předpisech. V březnu 2024 se Francie připojila ke Spojeným státům při zahajovací akci Kanálu ministrů zahraničí pro globální zdravotní bezpečnost, který sdružuje ministerstva zahraničních věcí s cílem přitáhnout diplomatickou pozornost a podniknout kroky ke kritickým otázkám globální zdravotní bezpečnosti. Jak bylo vyjádřeno v nedávném prohlášení ministrů zahraničních věcí zemí G7, budou rovněž společně usilovat o zvýšení celosvětové laťky v oblasti biologické bezpečnosti a biologické ochrany.
Kulturní spolupráce
Francie a Spojené státy si uvědomují své hluboké historické vazby a sdílené demokratické hodnoty a chtějí rozšířit svou kulturní spolupráci před 250. výročím podpisu Deklarace nezávislosti Spojených států v roce 2026. Tento historický milník nabídne jedinečnou příležitost potvrdit prostřednictvím společných oslav a kulturních výměn dlouhodobé demokratické a mezilidské vazby, které Francii a Spojené státy spojují.
Francie a Spojené státy jsou odhodlány zajistit úspěch nominace historických míst vylodění v Den D na plážích Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword na seznam světového dědictví UNESCO, kterou podala Francie. Zajištěním tohoto uznání chtějí Francie a Spojené státy zachovat tato posvátná místa pro budoucí generace a uctít tak statečnost a oběti těch, kteří bojovali za svobodu. Toto úsilí symbolizuje trvalý závazek obou zemí k míru, památce a mezinárodní spolupráci.
Rovnost žen a mužů a boj proti diskriminaci
Prosazování rovnosti a rovnoprávnosti žen a mužů a podpora práv a příležitostí žen a dívek patří mezi priority Francie a Spojených států. Prezidenti se zavázali bránit sexuální a reprodukční zdraví a práva, posilovat ekonomické postavení žen, investovat do péče o děti, řešit genderově podmíněné násilí, spolupracovat s organizacemi ženské občanské společnosti a povznášet je a podporovat zastoupení žen, jejich vedoucí postavení a politickou účast. Obě země se zavazují podporovat posílení ekonomického postavení žen tím, že budou spolupracovat na odstraňování digitální propasti mezi muži a ženami, mimo jiné prostřednictvím iniciativy „Ženy v digitální ekonomice“, a podporovat investice do péče o děti, mimo jiné prostřednictvím úsilí, jako je iniciativa Světové banky „Investice do péče o děti“.
Francie a Spojené státy vítají Příspěvek OECD k prosazování rovnosti žen a mužů a závazek organizace poskytovat politická doporučení založená na údajích s cílem odstranit kritické rozdíly mezi muži a ženami, zejména v oblasti ekologických, energetických a digitálních přechodů. Francie a Spojené státy podporují doporučení Výboru pro rozvojovou pomoc o rovnosti žen a mužů a posílení postavení všech žen a dívek v rámci rozvojové spolupráce a humanitární pomoci a znovu potvrzují svůj závazek předcházet sexuálnímu vykořisťování, zneužívání a obtěžování a bojovat proti nim. Jako členové
Globálního partnerství pro boj proti obtěžování a zneužívání na internetu na základě pohlaví se Francie a Spojené státy zavazují řešit všechny formy násilí na základě pohlaví, které je podporováno technologiemi, a bojovat proti dezinformacím na základě pohlaví a jejich rostoucí hrozbě pro vedoucí představitelky a demokracie na celém světě. Francie rovněž přispívá vytvořením Laboratoře pro práva žen online zaměřené na online a technologiemi podporované genderově podmíněné násilí. Francie a Spojené státy sdílejí pozitivní vizi technologií, které mají pomoci překlenout digitální propast mezi pohlavími a posílit postavení žen a dívek v online prostoru. Obě země mají v úmyslu spolupracovat v oblasti umělé inteligence a genderových otázek, konkrétně s ohledem na summit o umělé inteligenci, který bude v roce 2025 hostit Paříž.
Francie a Spojené státy potvrzují svou podporu sexuálnímu a reprodukčnímu zdraví a právům. Ženy by měly mít přístup k péči o reprodukční zdraví, včetně antikoncepce a bezpečného potratu. Obě země hájí sexuální a reprodukční zdraví a práva v mnohostranných a dvoustranných vztazích, prosazují ambiciózní formulace v mezinárodních vyjednávacích orgánech a zapojují se do stávajících koalic, jako je akční koalice Generation Equality Forum pro tělesnou autonomii a sexuální a reprodukční zdraví a práva. Obě země rovněž poskytují dvoustrannou a mnohostrannou pomoc partnerským zemím, mezinárodním organizacím a místním aktérům občanské společnosti s cílem podpořit přístup k plánování rodiny a dalším důležitým a kvalitním službám v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví.
Francie a Spojené státy vyzývají mezinárodní společenství, aby posílilo úsilí o podporu a obranu práv žen, mimo jiné posílením organizace UN Women a dalších příslušných mezinárodních subjektů.
Boj proti antisemitismu
Francie a Spojené státy jsou odhodlány bojovat proti veškeré diskriminaci a proti všem formám nenávisti. V souvislosti s prudkým nárůstem antisemitismu ve světě se obě vlády zavazují, že budou každoročně vést dialog o boji proti antisemitismu a dále posilovat svou úlohu v širších koalicích pro boj proti všem formám diskriminace a proti antisemitismu, aby zahrnovaly koordinaci strategií pro zmírnění antisemitismu na internetu a podporu vzdělávání a lepšího porozumění mezi všemi různými složkami našich společností. Francie a Spojené státy nadále spolupracují na zachování historie a památky holocaustu, včetně přesného vzdělávání a připomínání a restituce nebo odškodnění za umělecká díla zabavená nacisty a jejich spolupracovníky.
Sport
Francie a Spojené státy se jako hostitelské země příštích letních olympijských a paralympijských her v roce 2024, resp. 2028, zavázaly podporovat spolupráci mezi institucemi a skupinami zapojenými do organizace olympijských a paralympijských her s cílem učinit tyto akce udržitelnějšími, odpovědnějšími a inkluzivnějšími. Na hrách v Paříži a Los Angeles budou spolupracovat s cílem ukázat, že tyto významné univerzální sportovní události jsou jedinečnou příležitostí k naplňování společných cílů udržitelného rozvoje a k podpoře úsilí a investic do zdraví a vzdělávání budoucích generací. Oba připomínají rezoluci přijatou Valným shromážděním o olympijském příměří.
whitehouse.gov/gnews.cz-jav
https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2024/06/08/french-american-roadmap