Ve středu 26. června během generální audience na Svatopetrském náměstí přednesl papež František další ze svých katechezí, tentokrát na téma Světového dne boje proti zneužívání drog a nezákonnému obchodování s nimi, který vyhlásilo Valné shromáždění OSN.
PAPEŽ FRANTIŠEK
Drazí bratři a sestry, dobrý den!
Dnes je Světový den boje proti zneužívání drog a nezákonnému obchodování s nimi, který byl vyhlášen Valným shromážděním OSN v roce 1987. Letošní téma zní „Důkazy jsou jasné: musíme investovat do prevence“.
Svatý Jan Pavel II. prohlásil, že „zneužívání drog ochuzuje každé společenství, ve kterém se vyskytuje. Snižuje lidskou sílu a morální kvality. Podkopává uznávané hodnoty. Ničí vůli žít a přispívat k lepší společnosti”. Právě to zneužívání a užívání drog způsobuje. Zároveň si však uvědomme, že každý drogově závislý „si s sebou nese jiný osobní příběh, kterému je třeba naslouchat, porozumět mu, milovat ho a pokud možno ho uzdravit a očistit. Jako osoby, které jsou Božími dětmi, mají i nadále, více než kdy jindy, svou důstojnost”. Každý člověk má svou důstojnost.
Nemůžeme však přehlížet zlé úmysly a činy dealerů a překupníků drog. Jsou to vrazi! Papež Benedikt XVI. použil při návštěvě terapeutické komunity tvrdá slova: „Říkám drogovým dealerům, aby se zamysleli nad zlem, které páchají na spoustě mladých lidí i dospělých ze všech společenských vrstev: Bůh je bude volat k odpovědnosti za to, co udělali. Lidskou důstojnost nelze takto pošlapávat”. A drogy lidskou důstojnost pošlapávají.
Snížení drogové závislosti se nedosáhne liberalizací konzumace drog – to je iluze -, jak se navrhuje nebo již realizuje v některých zemích. Když liberalizujete, budete více konzumovat. Protože znám tolik tragických příběhů drogově závislých a jejich rodin, jsem přesvědčen, že je morálně správné skoncovat s výrobou a obchodováním s těmito nebezpečnými látkami. Kolik je obchodníků se smrtí – protože obchodníci s drogami jsou obchodníci se smrtí – vedených logikou moci a peněz za každou cenu! A tato pohroma, která produkuje násilí a rozsévá utrpení a smrt, vyžaduje od celé společnosti akt odvahy.
Výroba drog a obchod s nimi mají destruktivní dopad také na náš společný domov. Stále zřetelněji se to projevuje například v povodí Amazonky.
Dalším prioritním způsobem boje proti zneužívání drog a obchodování s nimi je prevence, která se uskutečňuje podporou větší spravedlnosti, výchovou mladých lidí k hodnotám, které budují osobní a komunitní život, doprovázením těch, kteří to potřebují, a dáváním naděje do budoucna.
Při svých cestách do různých diecézí a zemí jsem měl možnost navštívit několik odvykacích komunit inspirovaných evangeliem. Jsou silným a nadějným svědectvím o odhodlání kněží, zasvěcených mužů a žen i laiků uvádět podobenství o milosrdném Samaritánovi do praxe. Stejně tak mě povzbuzuje úsilí, které vyvíjejí různé biskupské konference na podporu spravedlivé legislativy a politiky týkající se léčby drogově závislých a prevence s cílem zastavit tuto pohromu.
Jako příklad vyzdvihuji latinskoamerickou síť pro prevenci závislostí La Pastoral Latinoamericana de Acompañamiento y Prevençión de Adicciones (PLAPA). Stanovy této sítě uvádějí, že „závislost na alkoholu, psychoaktivních látkách a dalších formách závislosti (pornografie, nové technologie atd.) … je problém, který se nás dotýká bez rozdílu, bez ohledu na geografické, sociální, kulturní, náboženské a věkové rozdíly. Navzdory těmto rozdílům … se chceme organizovat jako společenství: sdílet zkušenosti, nadšení, potíže”.
Zmiňuji se také o biskupech jižní Afriky, kteří v listopadu 2023 svolali setkání na téma „Posílení postavení mládeže jako činitele míru a naděje“. Zástupci mládeže přítomní na setkání uznali toto shromáždění jako „významný milník zaměřený na zdravou a aktivní mládež v celém regionu“. Slíbili také: „Přijímáme roli vyslanců a obhájců v boji proti užívání drog. Žádáme všechny mladé lidi, aby k sobě navzájem byli vždy empatičtí”.
Drazí bratři a sestry, tváří v tvář tragické situaci drogové závislosti milionů lidí na celém světě, tváří v tvář skandálu nelegální výroby a obchodu s těmito drogami „nemůžeme být lhostejní. Pán Ježíš se zastavoval, stával se blízkým, uzdravoval rány. Ve stylu jeho blízkosti jsme i my povoláni jednat, zastavit se u situací křehkosti a bolesti, umět naslouchat křiku osamělosti a úzkosti, sklonit se, abychom pozvedli a vrátili do života ty, kdo upadli do otroctví drog”. A modleme se za ty zločince, kteří dávají drogy mladým lidem: jsou to zločinci, jsou to vrazi! Modleme se za jejich obrácení.
V tento Světový den boje proti drogám jako křesťané a církevní společenství obnovujeme svůj závazek modlit se a pracovat proti drogám. Děkuji.
https://www.vaticannews.va/cs/papez/news/2024-06/papezova-katecheze-v-den-boje-proti-drogam.html