20. zasedání Ústředního výboru Komunistické strany Číny přijalo na svém třetím plenárním zasedání, které se zde konalo od pondělí do čtvrtka, rezoluci o dalším komplexním prohlubování reforem s cílem pokročit v modernizaci Číny.
Zasedání předsedalo Politické byro Ústředního výboru KS Číny. Generální tajemník Ústředního výboru KS Číny Xi Jinping přednesl důležité projevy, uvádí se v komuniké zveřejněném ve čtvrtek.
Ústřední výbor na zasedání vyslechl a projednal zprávu o činnosti politického byra, kterou jménem politického byra přednesl Xi, a projednal a přijal usnesení Ústředního výboru Komunistické strany Číny o dalším prohlubování komplexních reforem s cílem pokročit v modernizaci Číny. Xi přednesl vysvětlující poznámky k pracovní verzi usnesení.
Obecnými cíli dalšího komplexního prohlubování reforem jsou podle komuniké další zdokonalování a rozvoj systému socialismu s čínskými rysy a modernizace systému a schopnosti řízení Číny.
„Do roku 2035 dokončíme budování socialistické tržní ekonomiky vysokého standardu ve všech ohledech, dále zdokonalíme systém socialismu s čínskými charakteristikami, celkově zmodernizujeme náš systém a schopnost vládnutí a v podstatě uskutečníme socialistickou modernizaci,“ uvádí se v něm.
To vše položí pevný základ pro vybudování Číny jako velké moderní socialistické země ve všech ohledech do poloviny tohoto století, poznamenal.
Reformní úkoly stanovené v rezoluci musí být dokončeny do doby, než Čínská lidová republika v roce 2029 oslaví 80. výročí svého založení, uvádí se v komuniké.
Ústřední výbor vypracoval systematické plány dalšího komplexního prohlubování reforem, dodal.
Při budování socialistického tržního hospodářství vysokého standardu je třeba lépe využít úlohu trhu, podporovat spravedlivější a dynamičtější tržní prostředí a zajistit co nejefektivnější a nejproduktivnější alokaci zdrojů. Omezení trhu budou zrušena a zároveň bude zajištěna účinná regulace, aby se lépe udržoval pořádek na trhu a napravovala jeho selhání, uvádí se v komuniké.
Při podpoře vysoce kvalitního rozvoje komuniké naléhavě vyzvalo k prohloubení strukturální reformy na straně nabídky, zlepšení pobídkových a omezujících mechanismů pro podporu vysoce kvalitního rozvoje a vytvoření nových hnacích sil a silných stránek pro realizaci růstu.
„Zlepšíme instituce a mechanismy pro podporu nových kvalitních výrobních sil v souladu s místními podmínkami, pro podporu plné integrace mezi reálnou a digitální ekonomikou, pro rozvoj sektoru služeb, pro modernizaci infrastruktury a pro zvýšení odolnosti a bezpečnosti průmyslových a dodavatelských řetězců,“ uvádí se v něm.
Při podpoře všestranných inovací strana prohloubí komplexní reformu vzdělávání, strukturální vědeckotechnickou reformu a institucionální reformy pro rozvoj talentů.
V oblasti zlepšování makroekonomického řízení komuniké vyzvalo k pokračování koordinovaných reforem ve fiskálním, daňovém, finančním a dalších významných sektorech a k posílení konzistentnosti orientace makroekonomické politiky, přičemž je třeba zlepšit národní systém strategického plánování a mechanismy koordinace politik.
V oblasti integrovaného rozvoje měst a venkova musí strana podle komuniké podporovat rovnoměrnou výměnu a obousměrné toky výrobních faktorů mezi městy a venkovem, aby se zmenšily rozdíly mezi nimi a podpořila jejich společná prosperita a rozvoj. Dále se v něm uvádí, že bude prohloubena reforma pozemkového systému.
V komuniké, v němž se otevírání označuje za „určující rys čínské modernizace“, se uvádí, že strana bude „soustavně rozšiřovat institucionální otevírání, prohlubovat strukturální reformu zahraničního obchodu, dále reformovat systémy řízení vnitřních a vnějších investic, zlepšovat plánování regionálního otevírání a zdokonalovat mechanismy vysoce kvalitní spolupráce v rámci iniciativy Pásmo a cesta“.
Ohledně rozvoje lidové demokracie v celém procesu se uvádí: „Musíme pevně zůstat na cestě socialistického politického pokroku s čínskými charakteristikami a udržovat a zlepšovat základní, základní a důležité politické systémy naší země.“
V oblasti právního státu bylo požadováno úsilí o zajištění plného uplatňování ústavy a dodržování její autority, koordinace reforem na podporu řádné legislativy, prosazování práva, výkonu spravedlnosti a dodržování zákonů a zlepšení mechanismů pro zajištění rovnosti všech před zákonem.
Komuniké vyzvalo k posílení kulturního sebevědomí a k práci na rozvoji vyspělé socialistické kultury, k podpoře revoluční kultury a k pokračování krásné tradiční čínské kultury.
Při zajišťování a zvyšování blahobytu obyvatelstva bude strana zlepšovat systém rozdělování příjmů, politiku zaměstnanosti na prvním místě a systém sociálního zabezpečení, dále reformovat zdravotnictví a zdravotní péči a zlepšovat systémy pro usnadnění populačního rozvoje a poskytování souvisejících služeb.
Ohledně ochrany životního prostředí se v komuniké uvádí: „Musíme zlepšit systémy ekologické ochrany, zaujmout koordinovaný přístup ke snižování emisí uhlíku, omezování znečištění, ekologickému rozvoji a hospodářskému růstu, aktivně reagovat na změnu klimatu a rychleji zdokonalovat systémy a mechanismy pro uplatňování zásady, že průzračné vody a svěží hory jsou neocenitelným bohatstvím.“
Pokud jde o národní bezpečnost, konstatoval, že strana musí plně uplatňovat holistický přístup k národní bezpečnosti, zlepšit instituce a mechanismy pro zajištění národní bezpečnosti a zajistit, aby se kvalitní rozvoj a větší bezpečnost vzájemně posilovaly, aby byla účinně zajištěna dlouhodobá stabilita a bezpečnost země.
V oblasti národní obrany komuniké vyzvalo k zachování absolutního vedení strany nad lidovými ozbrojenými silami a k plné realizaci strategie posilování armády prostřednictvím reforem, aby se poskytla silná záruka pro realizaci cílů ke stému výročí Lidové osvobozenecké armády v roce 2027 a pro dosažení základní modernizace národní obrany a ozbrojených sil.
Při zlepšování vedení strany se uvádí: „Musíme si hluboce uvědomit rozhodující význam upevnění klíčového postavení Xi Jinpinga v ústředním výboru strany a ve straně jako celku a stanovení vůdčí role Xi Jinpingovy myšlenky o socialismu s čínskými rysy pro novou éru.“
Komuniké zdůraznilo, že čínská modernizace je modernizací mírového rozvoje. „V zahraničních vztazích je Čína i nadále pevně odhodlána provádět nezávislou mírovou zahraniční politiku a zasazuje se o podporu lidského společenství se společnou budoucností,“ poznamenalo se v něm.
Podle komuniké představuje studium a uplatňování hlavních zásad ze zasedání hlavní politický úkol pro celou stranu a národ jak v současnosti, tak i pro nějakou dobu v budoucnosti.
Zasedání provedlo analýzu současné situace a úkolů, které před stranou stojí, a vyzvalo k pevnému odhodlání splnit cíle pro letošní hospodářský a sociální rozvoj.
Je třeba zajistit jak rozvoj, tak bezpečnost, přičemž je třeba zavést různá opatření k prevenci a odvrácení rizik v oblasti nemovitostí, dluhu místních samospráv, malých a středních finančních institucí a dalších klíčových oblastech, uvádí se v komuniké.
Podle komuniké zasedání rozhodlo o přijetí rezignace Qin Ganga z ústředního výboru a potvrdilo dřívější rozhodnutí politického byra o vyloučení Li Shangfua, Li Yuchaoa a Sun Jinminga ze strany.
Zasedání se zúčastnilo celkem 199 členů a 165 náhradníků ústředního výboru.