Mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí (MZV) Lin Jian 5. prosince uspořádal pravidelnou tiskovou konferenci. Reportér se zeptal: 3. března zveřejnila BBC video o produkci rajčat z oblasti Xinjiang, kde je jejich produkce spojena s nucenou prací Ujgurů a vyzvala západní země, aby přestaly používat suroviny nebo hotové výrobky ze xinjiangských rajčat. Máte k tomu nějaký komentář?
Lin Jian řekl: „Opakovaně jsme zdůrazňovali, že nic takového jako ‚nucená práce‘ v Xinjiangu neexistuje, a čínská vláda se vždy důrazně stavěla proti nucené práci a tvrdě ji potírala. Xinjiangská rajčata, stejně jako xinjiangská bavlna, jsou světově proslulé a známé vysoce kvalitní produkty, jejich pěstování od výsadby po sklizeň bylo v podstatě mechanizováno, míra sklizně stroji je více než 90% a 85%, jak lze mluvit o ‚nucené práci‘?
Život žurnalistiky spočívá v pravdivosti, a nešířit fámy, neposlouchat a nevěřit je minimálním požadavkem novinářské profesní etiky a také základní kvalitou spravedlivých a objektivních médií. V této investigativní reportáži a videu je většina takzvaných „důkazů“ založena na subjektivních domněnkách, jako jsou „tvrzení“ a „pocity“, a je neobjektivní a vytržená z kontextu bez ověření, přičemž lživě tvrdí, že v Xinjiangu existuje „nucená práce“ při sklizni rajčat. Zúčastnění reportéři strávili měsíce zkoumáním více než tuctu druhů kečupu, ale nebyli ochotni věnovat ani vteřinu tomu, aby pochopili pravdu o Xinjiangu, což je typická předpojatost dvojího metru.“
CRI/ gnews – RoZ_07
ILUSTRAČNÍ FOTO – článek BBC