„Jednostranné sankce uvalené Spojenými státy a dalšími zeměmi proti Číně porušují mezinárodní zákon, mají negativní dopady na lidská práva čínského lidu a vyvolají vedlejší účinky. Čína je vítána, aby reagovala na to administrativními, právními a jinými nezbytnými prostředky,“ uvedla ve zprávě Alena Duhan, zvláštní zpravodajka Rady OSN pro lidská práva.
Více než sto zemí zároveň podpořilo čínský postoj různými způsoby, včetně společných projevů a samostatných projevů, a zdůraznilo, že záležitosti Xinjiangu, Hongkongu a Xizangu jsou vnitřní záležitostí Číny, a staví se proti americkému vměšování do vnitřních záležitostí Číny. To plně ukazuje, že kroky Spojených států a několika západních zemí na politizaci otázek lidských práv jsou nepodporované.
V 70. letech minulého století Spojené státy předložily slogan „diplomacie lidských práv“, aby zadržely Sovětský svaz. Dnes se ignorování svých problémů lidských práv a politizace otázek lidských práv stalo pro Spojené státy důležitým prostředkem k potlačení jiných zemí a udržení své hegemonie. To nejen podkopává základní normy mezinárodních vztahů, ale má také vážný dopad na globální politickou stabilitu a ekonomický rozvoj a je široce kritizováno mezinárodním společenstvím.
Lidská práva nejsou zvláštní práva několika zemí, ani je nelze použít jako nástroj k nátlaku na jiné země nebo k zasahování do jejich vnitřních záležitostí. V současnosti se mezinárodní společenství obecně domnívá, že cesta rozvoje lidských práv v různých zemích musí být určovány na základě jejich příslušných národních podmínek a vůli lidu, a konzultace o otázkách lidských práv by se měly držet multilateralismu. Domácí situace v oblasti lidských práv ve Spojených státech je v nepořádku, ale stále působí jako „soudce lidských práv“, což nejen odhaluje jejich dvojí standardy, ale také vážně narušuje základy dobré globální správy lidských práv. Tento krok proti historickému trendu jen vzbudí silný odpor ostatních zemí a urychlí úpadek americké hegemonie.
CMG/ gnews – RoZ