Srpen se z pohledu dolaru zapíše jako jeden z nejméně povedených měsíců za poslední roky. Proč? Během tohoto měsíce totiž dolar oslabil o zhruba 4 centy a jeho kurz se posunul od úrovně 1,08 USD/EUR až k hladině 1,12 USD/EUR. Vývoj kurzu dolaru odrážel to, co se dělo v americké ekonomice. Několik nepovedených amerických statistik (v čele se slabými čísly z amerického trhu práce) vyvolalo obavy z pádu americké ekonomiky do recese. A nakonec i šéf americké centrální banky J. Powell pod tlakem srpnových událostí vyslal do světa zprávu, že nastal čas, aby Federální rezervní systém snížil svou hlavní úrokovou sazbu. To investoři pochopili tak, že už během září půjdou úrokové sazby v USA směrem dolů. Do konce roku trh sází na výrazný pokles úrokové atraktivity americké měny o celý procentní bod.
Poslední hodiny už nejsou z pohledu dolaru tak špatné. Dolar má totiž to štěstí, že se na něj investoři nedívají jen optikou kondice americké ekonomiky nebo přes nastavení úrokových sazeb americké centrální banky. Dominance dolaru jako světové rezervní měny vede také k tomu, že dolar je vyhledávaným bezpečným přístavem. No a na jakou měnu si investoři vzpomenou, když ve světě roste geopolitické napětí? Zákonitě na americký dolar. Ten kvůli geopolitice velmi pozvolna stahuje poslední ztráty a mírně posiluje na úroveň 1,116 USD/EUR. Oblast Blízkého východu tlačí geopolitická rizika výš a výš. Libanonské hnutí Hizballáh v posledních dnech vyslalo proti Izraeli stovky raket. Na druhé straně izraelské stíhačky zaútočily na cíle v Libanonu.
Dal bych ruku do ohně za to, že tohle ještě není konec. Strach z rozpoutání otevřeného konfliktu mezi Íránem a Izraelem pokračuje. Írán je přitom důležitým světovým producentem ropy. A aby toho nebylo málo, tak se Libye rozhodla zastavit těžbu a vývoz ropy ze svého území, což souvisí s konfliktem v Tripolisu. Libye je zodpovědná za produkci ropy v objemu více než 1 milion barelů denně. I její ropa by na trzích citelně chyběla. Jaký je výsledek? Zdražení ceny ropy Brent. Ta se ještě před týdnem obchodovala u hladiny 75 dolarů za barel. Dnes je to přes 81 dolarů za barel. Zdražení ropy rozhodně není zanedbatelné, ale na druhé straně není ani dramatické.
Proč? Zaprvé se investoři v posledních měsících tak trochu adaptovali na třaskavou situaci na Blízkém východě. No a zadruhé oblast Blízkého východu a celý kartel OPEC už není tak dominantním dodavatelem ropy na světové trhy. Ropný trh v posledních letech stále výrazněji zásobují američtí těžaři. A co to znamená pro české řidiče? Ceny pohonných hmot měly během letošních letních prázdnin klesající tendenci. To bylo velice příjemné. Pokles cen pohonných hmot na čerpacích stanicích se ale kvůli vývoji na ropném trhu chýlí ke konci. Na druhé straně zdražování benzínu a nafty bude brzděno vlivem kurzu. Zatímco dolar během posledního měsíce viditelně oslabil, tak koruna naopak pozvolna posilovala. Dramatické zdražení pohonných hmot tedy prozatím nehrozí. I tak ale já osobně pojedu natankovat plnou nádrž spíš dřív než později.
Koruna dnes znovu stagnovala těsně nad 25korunovou hladinou za euro. Je zřejmé, že k posílení pod tuto úroveň bude potřebovat zásadnější impuls. Ten ale nepřichází z akciových trhů. Zatímco německý akciový index DAX roste o 0,5 %, tak český akciový index PX klesá o 0,2 %. Lépe si vede bratislavská burza. Ta dnes rostla o 0,1 % díky akciím Biotiky.
Markéta Šichtařová ‒ ředitelka společnosti nextfinance.cz