FOTO – David Niviere
Po dopise zanechaného zaměstnancem, který ukončil svůj život a který instituci obviňuje ze „špatného zacházení“, několik dokumentů ukazuje, že vedení bylo v roce 2017 upozorněno po „léčbě na hubnutí“ pracovní síly. V roce 2019 již znalecký posudek vyžádaný odborovými organizacemi pro „vážné riziko“ informoval o několika tragédiích, které by bylo možné minimalizovat.
Pár slov načmáraných na list papíru jako poslední přání, poplašný výkřik. „Dělám tento čin proti Bank of France,“ napsal tento zaměstnanecký delegát těsně předtím, než ukončil svůj život. Od této červnové tragédie, ke které se přidalo gesto dalšího zaměstnance v jeho domě, byla Banque de France 1 nucena zahájit interní vyšetřování sebevraždy, a to po výjimečném případě sociálního a ekonomického výboru (CSE). Závěry tohoto vyšetřování nebudou známy do konce měsíce, ale mnohonásobná upozornění měla přimět vedení k reakci.
Všechny odborové organizace jsou jednomyslné v popisu „úzkost vyvolávajícího“ a „zhoubného“ klimatu, které vedlo k raketovému nárůstu psychosociálních rizik (RPS). „Všechny teploměry v Banque de France zčervenaly a vedení pokračovalo na úkor zdraví agentů a kvality veřejné služby,“ shrnuje Hugo Coldeboeuf, generální tajemník CGT Banque de France.
Za pět let poklesl počet zaměstnanců o 22 %.
Bylo to v roce 2017, kdy zazněly první poplachy, rok po implementaci plánu Ambice 2020. Pro Françoise Villeroye de Galhau, bývalého ředitele BNP Paribas, který se v roce 2015 stal guvernérem Banque de France, je cílem zvýšit ziskovosti instituce snížením nákladů o 10 %.
Počet zaměstnanců se zvýšil z 12 269 ekvivalentů zaměstnanců na plný úvazek v roce 2015 na 9 535 na konci roku 2020, což představuje pokles o 22 %. V letech 2010 až 2015 bylo zrušeno 9 % pozic. O osm let později byla smlouva splněna, protože náklady klesly o 3,5 % ročně.
(Humanité/Clotilde Mathieu/JAV)