Vláda schválila Národní polovodičovou strategii. Jedná se o dokument, který má České republice pomoci stát se jedním z evropských center výroby čipů. Materiál za tímto cílem definuje specifické cíle a desítky odpovídajících opatření. Nová strategie navazuje na Evropský akt o čipech a vznikala pod vedením Ministerstva průmyslu a obchodu za úzké spolupráce s úřadem ministra pro vědu, výzkum a inovace. Právě výzkum a inovace je jednou z pěti strategických oblastí, o jejichž rozvoj strategie usiluje. Strategie chce navýšit počet odborníků v sektoru na 9000 a dosáhnout ztrojnásobení velikosti polovodičového sektoru v ČR do konce roku 2029.
„Nutnost budovat vlastní evropské kapacity v oblasti polovodičů musí být dnes zřejmá každému. Většina produkce se v současnosti soustředí na Tchaj-wanu, což představuje obrovskou zranitelnost. Česká republika může v tomto budování kapacit hrát důležitou roli a má na čem stavět. Již dnes jsme klíčovým subdodavatelem pokročilých technologií používaných při výrobě čipů, bude u nás vývojové centrum a naši odborníci jsou velmi kvalitní. Problémem jsou kapacity a množství. Potřebujeme přilákat investory, talenty a budovat své vlastní. To strategie jasně definuje jako náš úkol,“ uvedl ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek.
Cíle a opatření
- Do konce roku 2026 implementovat opatření definovaná Evropským aktem o čipech.
- Do konce roku 2029 zvýšit podíl polovodičových technologií na exportu ČR o 200 % oproti 2022.
- Do konce roku 2029 na výzkum a vývoj v oblasti polovodičů zajistit minimálně 300 milionů korun ročně.
- Do konce roku 2029 bude v české ekonomice pracovat minimálně 9000 odborníků v polovodičovém průmyslu.
- Do konce roku 2029 se ve finančním vyjádření zvýší produkce polovodičových komponent v České republice minimálně o 300 % oproti roku 2022.
K těmto cílům strategie definuje konkrétní opatření. Mezi nimi je zřízení národního kompetenčního centra, rozhodnutí o zapojení se do programu pilotních linek do konce roku 2024, zvýšený důraz na propagaci českých polovodičových technologií v zahraničí prostřednictvím agentur CzechInvest a CzechTrade, nebo příprava programu účelové podpory pro výzkum v oblasti polovodičů.
Strategie akcentuje také budování lidského kapitálu, za tímto účelem doporučuje implementaci systému propagace STEM na základních a středních školách do konce roku 2026, a také propagaci relevantních studijních oborů. Mimo to mluví strategie o tom, že by mělo do konce roku 2029 v ČR vzniknout šest nových společností v polovodičovém sektoru, aby se produkce dostatečně navýšila.
VVI/ gnews – RoZ