Daryl Guppy je zvláštním komentátorem aktuálního dění pro CGTN, a je mezinárodním odborníkem na finanční technickou analýzu. Více než deset let poskytuje týdenní analýzy Shanghai Index pro média na pevninské Číně Guppy se pravidelně objevuje na CNBC Asia a je známý jako „The Chart Man“. Je bývalým národním členem představenstva Australské čínské obchodní rady. Článek odráží názory autora a ne nutně názory CGTN.
Pamatujete si, když v účetních odděleních počítalo mzdy více zaměstnanců?
Pak někomu muselo trvat asi hodinu, než zašel do banky a vybral hotovost. V uzamčené kanceláři se hotovost počítala do jednotlivých výplatních balíčků pro každého zaměstnance. Zaměstnanci pak museli jít do banky vložit svou mzdu. Dokonce i pro efektivnější firmy, které platily šekem, bylo vyžadováno několik zaměstnanců, aby každý vytiskli a autorizovali.
Jak se změnila doba.
Hodiny a komplexní mzdy jsou vypočítávány pomocí softwaru – a automaticky integrovány do úplných firemních účtů. Z banky se nevybírá žádná hotovost a mzdy jsou vypláceny elektronickým převodem během několika sekund. Zaměstnanci přistupují ke svým platům prostřednictvím elektronického bankovnictví nebo WeChat Pay.
Produktivita se zvýšila, ale jak se to započítá do národních účtů HDP? Nedá se efektivně měřit.
Dnes má mnoho zaměstnanců to, co Američané nazývají side-hustle. Může to být prodej zboží na WeChat, propagace produktů jako influencer na TikTok nebo vydělávání příjmů z druhého zaměstnání nebo koníčku, který odráží jejich vášeň.
„Ekonomickým údajům už nemůžeme věřit,“ řekl během návštěvy Sydney Paul Donovan, hlavní ekonom UBS Global Wealth Management.
Vyspělá digitální ekonomika v Číně spojuje oba tyto faktory, ale ekonomická čísla použitá k sestavení ukazatelů HDP tuto transformaci neodrážejí. Údaje shromážděné pro index nákupních manažerů (PMI) jsou přesné, ale již neodrážejí významný rozsah nových digitálně aktivovaných ekonomických aktivit, natož dopad na produktivitu.
Skutečnost je taková, že čínská ekonomika prochází podstatnou změnou ve své struktuře. Je to změna, která se ve stejné míře v jiných ekonomikách neprojevuje. Digitální posun posouvá čínskou ekonomiku novými směry. Stěžejní bod spočívá na myšlenkách duálního oběhu a společné prosperity. Třetí plenární zasedání 20. ústředního výboru Komunistické strany Číny podpořilo prohlubování reforem s dalším závazkem k této ekonomické změně.
(Yawen)
CMG CRI/gnews.cz-geh