S blížícím se summitem Fóra o spolupráci Číny a Afriky (FOCAC) v roce 2024 se v sobotu v Pekingu konala mediální výměna s názvem „Symfonie civilizace a digitální budovatel snů: ‚afričtí partneři‘“.
Cílem akce, kterou pořádala společnost China Media Group (CMG), je posílit mediální spolupráci mezi Čínou a Afrikou a podpořit kulturní výměny a vzájemné učení v digitálním věku. Setkání přilákalo více než 200 účastníků, včetně zástupců mezinárodních organizací, médií, think-tanků a dalších odvětví z Číny a více než 20 afrických zemí.
Několik afrických vůdců, včetně ugandského prezidenta Yoweriho Kaguty Museveniho, prezidenta Středoafrické republiky Faustina-Archange Touadery a prezidenta Seychel Wavela Ramkalawana, se podělilo o svá poselství prostřednictvím videozáznamu. Vyjádřili podporu posílené výměně médií a praktické spolupráci mezi Čínou a Afrikou.
Ugandský prezident Museveni prohlásil, že Čína je důležitým partnerem Afriky, a ocenil aktivity organizované CMG. Vyjádřil naději na posílení kontaktů mezi mladými lidmi z obou regionů s cílem vybudovat silnější budoucí vztahy.
Prezident Středoafrické republiky Touadera ocenil kulturní výměnu pořádanou CMG, vyjádřil přesvědčení, že bude sloužit jako významná platforma pro kulturní dialog, a popřál jí úspěch.
Svou podporu vyjádřil také seychelský prezident Ramkalawan, který zdůraznil hodnotu prohlubování mediálních výměn a praktické spolupráce mezi oběma zeměmi.
Probíhající komplexní reformy v Číně vytvářejí nové příležitosti pro posílení komplexního strategického partnerství mezi Čínou a Afrikou, uvedl Shen Haixiong, náměstek ministra pro propagaci Ústředního výboru Komunistické strany Číny a předseda CMG. Uvedl, že CMG usiluje o propojení kulturních výměn mezi Čínou a Afrikou a propaguje tato vyprávění v celosvětovém měřítku.
Šen poznamenal, že efektivní mediální partnerství Číny a Afriky závisí na poutavém vyprávění příběhů, úzké spolupráci a inovacích. Společnost CMG využívá více než 320 afrických zdrojů pro spolupráci s cílem zlepšit mezikulturní komunikaci a rozvíjí technologii „5G+4K a 8K+AI“ s cílem zlepšit kvalitu a produktivitu médií.
Společnost CMG bude úzce spolupracovat se svými africkými partnery na výměně kulturních poznatků, podpoře modernizace a společném budování čínsko-africké komunity na vysoké úrovni se společnou budoucností, dodal Shen.
Tématem nadcházejícího summitu FOCAC v roce 2024 je „Společnými silami pokročit v modernizaci a vybudovat čínsko-africké společenství na vysoké úrovni se společnou budoucností,“ uvedl náměstek ministra zahraničí Chen Xiaodong s tím, že summit představí nové iniciativy, včetně posílené čínsko-africké mediální a kulturní spolupráce.
Čchen doufá, že média z obou stran zdůrazní prohlubující se čínsko-africké přátelství, vzájemné výhody a společné modernizační úsilí. Vyzval také k informování o nových myšlenkách a iniciativách summitu a zdůraznil význam podpory míru, spravedlnosti a společného rozvoje.
Politici z několika afrických zemí, včetně Jihoafrické republiky, Konžské republiky, Pobřeží slonoviny, Senegalu, Egypta, Burundi a Kamerunu, zaslali videopozdravy, v nichž vyjádřili naději, že africká a čínská média posílí spolupráci v různých oblastech a budou spolupracovat na sdílení příběhu čínsko-afrického rozvoje.
Na akci byl představen dokumentární film „Blízcí přátelé napříč kontinenty“ z produkce CMG, který ukazuje úspěchy Číny a Afriky v oblasti vědy, technologie, ekonomiky a kulturní výměny. Dokument bude během summitu vysílán na televizní stanici CCTV-4 a na anglických, španělských, francouzských, arabských a ruských kanálech CGTN, přičemž další vysílání proběhne v mnoha afrických zemích. Od 15. srpna se propagační spot objevil na 1 297 venkovních obrazovkách, 19 národních televizních stanicích a 13 webových stránkách nových médií, čímž se dostal k téměř 1,4 miliardy lidí v 54 afrických zemích.
V posledních letech společnost CMG nepřetržitě pořádá řadu filmových a televizních výstav, které mají u afrického publika velký ohlas. Čtyři čínské filmy již byly promítány v Egyptě a Tanzanii a 10 afrických filmů bude uvedeno na univerzitních kampusech v Pekingu, Xi’anu a Chengdu.
Během akce CMG navázala spolupráci s 11 předními mediálními organizacemi ve východní Africe. Tento mechanismus se zaměří na sdílení programů, společné rozhovory a produkce, výstavy kvalitních programů, každoroční vydávání zpráv, spolupráci s think-tanky a kulturní výměny.
Na akci byl rovněž zveřejněn konsensuální dokument o mechanismu mediální spolupráce. Cílem iniciativy, kterou zahájila CMG a 64 významných afrických mediálních organizací z 25 zemí, je vybudovat kvalitní čínsko-africké mediální partnerství. Jejím cílem je objektivně posílit hlas globálního Jihu a společně vytvořit čínsko-africké společenství na vysoké úrovni se společnou budoucností.