Spotřebitelské ceny v roce 2024 meziročně vzrostly o 2,4 %, což bylo o 8,3 procentního bodu méně než v předchozím roce. Růst cenové hladiny byl tažen zejména cenami v oddíle bydlení. Od roku 2025 budou mít uživatelé k dispozici základní informace o cenovém vývoji dříve, neboť Český statistický úřad od 6. února zavádí předběžný odhad indexu spotřebitelských cen, kdy budou publikovány údaje za leden.
„Průměrná míra inflace v roce 2024 dosáhla 2,4 %, což bylo o 8,3 procentního bodu méně než v roce 2023 a nejméně od roku 2018. Během celého roku 2024 se meziroční tempo růstu pohybovalo mezi dvěma a třemi procenty. Nejnižší meziroční růst cen byl zaznamenán v únoru, březnu a červnu, kdy činil dvě procenta. Nejvyšší, tříprocentní, byl pak v prosinci,“ uvedl Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.
Vývoj inflace v roce 2024 byl ovlivněn zejména růstem cen v oddíle bydlení. V menší míře na zvyšování inflace působil též růst cen v oddíle stravování a ubytování či v oddíle alkoholické nápoje, tabák. Protisměrně, tj. na snižování cenové hladiny, působil vývoj cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V návaznosti na požadavky uživatelů, zejména České národní banky, zavede Český statistický úřad od referenčního měsíce ledna 2025 zcela nový produkt – předběžný odhad indexu spotřebitelských cen. Ten bude publikován obvykle pět dní po skončení měsíce. „Nový výstup nabídne uživatelům včasnější informaci o cenovém vývoji spotřebitelských cen a budou v něm zveřejněny meziroční a meziměsíční cenové indexy za základní analytické skupiny produktů v obdobném členění jako publikuje Eurostat,“ upřesňuje Marek Rojíček. Výpočet předběžného indexu bude zpřesněn při standardním odhadu indexu spotřebitelských cen. Není tedy vhodné se odkazovat na předběžný index spotřebitelských cen v návrzích právních předpisů a smluvních vztahů.
Český statistický úřad publikuje standardní index spotřebitelských cen cca 10 dní po skončení referenčního měsíce. Současně s tím jsou standardně zveřejňovány podrobné indexy za jednotlivé skupiny podle klasifikace COICOP a další související informace. Ve výpočtu standardního indexu spotřebitelských cen jsou zahrnuty všechny datové zdroje, a proto není tento index revidován.
Spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 0,3 %
Tento vývoj byl ovlivněn zejména nižšími cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle alkoholické nápoje, tabák. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci o 3,0 %, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v listopadu.
Meziměsíční srovnání
Meziměsíčně klesly spotřebitelské ceny v prosinci o 0,3 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly nižší především ceny ovoce o 2,8 %, zeleniny o 1,8 %, drůbežího masa o 2,2 %, vepřového masa o 1,9 %, uzenin o 1,1 %, polotučného trvanlivého mléka o 4,0 % a sýrů a tvarohů o 1,0 %. Naopak ceny brambor meziměsíčně vzrostly o 10,9 % a ceny másla o 5,1 %. Vývoj cen v oddíle alkoholické nápoje, tabák byl ovlivněn nižšími cenami vína o 5,5 %, lihovin o 2,5 % a piva o 1,2 %. V oddíle bydlení klesly ceny zemního plynu o 2,4 % a v oddíle ostatní zboží a služby ceny výrobků a služeb pro osobní péči o 1,1 %.
Ceny zboží úhrnem klesly o 0,5 % a ceny služeb zůstaly na úrovni měsíce listopadu.
Meziroční srovnání
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci o 3,0 %, což bylo o 0,2 % procentního bodu více než v listopadu. Ke zrychlení meziročního cenového růstu došlo zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (částečně vlivem většího meziměsíčního poklesu v prosinci 2023) a v oddíle doprava. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje v prosinci vzrostly ceny vajec o 36,3 % (v listopadu o 31,7 %), olejů a tuků o 16,9 % (v listopadu o 10,0 %), ovoce o 5,9 % (v listopadu o 2,8 %), čokolády a čokoládových výrobků o 28,0 % (v listopadu o 15,8 %) a nealkoholických nápojů o 5,9 % (v listopadu o 4,3 %). Vývoj cen v oddíle doprava byl ovlivněn především zmírněním poklesu cen pohonných hmot a olejů. Ty byly v prosinci meziročně nižší o 2,6 % (v listopadu pokles o 7,6 %).
Na meziroční růst cenové hladiny měly v prosinci největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny nájemného z bytu2) o 6,2 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,1 %, vodného o 10,9 %, stočného o 13,4 %, elektřiny o 8,0 %, tepla a teplé vody o 8,5 %. Ceny zemního plynu klesly o 5,5 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde se zvýšily ceny lihovin o 3,4 %, piva o 4,8 % a tabákových výrobků o 7,0 %. Ceny vína meziročně klesly o 2,3 %. V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 6,4 % a ubytovacích služeb o 9,0 %. Ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje meziročně vzrostly o 1,7 %. V oddíle rekreace a kultura se zvýšily ceny dovolených s komplexními službami o 4,9 %. Na meziroční snižování celkové cenové hladiny působily v prosinci ceny v oddíle odívání a obuv, kde klesly ceny oděvů o 0,4 % a obuvi o 2,3 %.
Náklady vlastnického bydlení (imputované nájemné) meziročně vzrostly o 1,7 % (v listopadu o 1,5 %) zejména v důsledku růstu cen nových nemovitostí. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení nákladů vlastnického bydlení byl 103,1 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,7 % a ceny služeb o 5,0 %.
Hladina bazického indexu spotřebitelských cen k základnímu období průměr roku 2015 byla v prosinci 152,0 % (v listopadu 152,4 %).
Průměrná míra inflace
„Průměrná míra inflace za rok 2024 činila 2,4 %. Ceny zboží úhrnem v roce 2024 vzrostly o 0,9 % a ceny služeb o 5,1 %,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
(Shrnutí vývoje indexu spotřebitelských cen v roce 2024 je součástí souběžně vydávané analýzy za 4. čtvrtletí.)
Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP)
Podle předběžných výpočtů HICP v prosinci v Česku meziměsíčně klesl o 0,3 % a meziročně vzrostl o 3,3 % (v listopadu o 3,1 %). Podle bleskových odhadů Eurostatubyla meziroční změna HICP v prosinci 2024 za Eurozónu 2,4 % (v listopadu 2,2 %), v Německu 2,8 % a na Slovensku 3,1 %. Nejvyšší byla v prosinci v Chorvatsku (4,5 %) a nejnižší v Irsku (1,0 %). Podle předběžných údajů Eurostatu byla meziroční změna HICP 27 členských zemí EU v listopadu 2,5 %, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v říjnu. Nejvyšší byla v listopadu v Rumunsku (5,4 %) a nejnižší v Irsku (0,5 %).
(Více informací na internetových stránkách Eurostatu: HICP.)
ČSÚ/ gnews – RoZ
FOTO – Towfiqu barbhuiya on Unsplash