WASHINGTON – Mezinárodní měnový fond (MMF) varoval, že globální ekonomice hrozí, že uvízne na cestě nízkého růstu a vysokého zadlužení, a vyzval tvůrce politik, aby jednali v oblasti zadlužení a prováděli prorůstové reformy.
„Globální ekonomice hrozí, že uvízne na cestě nízkého růstu a vysokého zadlužení, což znamená nižší příjmy a méně pracovních míst. Znamená to také nižší vládní příjmy, tedy méně investic na podporu rodin a boj proti dlouhodobým výzvám, jako je změna klimatu,“ uvedla výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová na tiskové konferenci během probíhajícího výročního zasedání MMF a skupiny Světové banky 2024.
Georgievová nejprve vyzvala tvůrce politik, aby zajistili, že se inflace všude vrátí k cíli, a poznamenala, že trik pro centrální banky nyní spočívá v tom, aby „dokončily práci s inflací, aniž by zbytečně poškodily trh práce“.
Za druhé, „nyní je čas jednat v oblasti dluhu a deficitů po letech tolik potřebné fiskální podpory v reakci na záběry. Nyní je čas obnovit fiskální rezervy ve většině zemí. To lze provést postupně, ale je třeba začít hned,“ pokračovala.
Zatřetí a nejdůležitější je podle ní to, aby země prováděly prorůstové reformy, od snižování byrokracie po zlepšování správy věcí veřejných, a poznamenala, že podle analýzy MMF mohou tyto reformy v rozvojových zemích během čtyř let zvýšit produkci o 8 %.
V nejnovějším výhledu světové ekonomiky (WEO), který byl zveřejněn v úterý, MMF zachoval svou prognózu globálního růstu v roce 2024 na úrovni 3,2 %, což odpovídá jeho červencové projekci. Vyhlídky růstu za pět let zůstávají nevýrazné a dosahují 3,1 procenta, což je nejnižší hodnota za poslední desetiletí.
Vyspělé ekonomiky by měly letos vzrůst o 1,8 procenta, zatímco rozvíjející se trhy a rozvojové ekonomiky o 4,2 procenta. Čínská ekonomika podle projekce poroste o 4,8 procenta.
V odpovědi na otázku agentury Xinhua Georgievová na tiskové konferenci uvedla, že MMF bude muset pečlivě posoudit opatření, která nedávno oznámily čínské úřady, aby mohl přesně určit, jaký bude jejich dopad, a zároveň poznamenala, že „existují opatření, která jdou správným směrem“.
Šéfka MMF poznamenala, že Čína již delší dobu stojí před rozcestím: pokračovat v politice růstu zaměřené na vývoz, nebo zvýšit domácí spotřebu a přesunout motor růstu na čínského spotřebitele. „Zastáváme názor, že vzhledem k tomu, že se čínská ekonomika tak rozrostla, je spolehlivým zdrojem růstu právě ta druhá možnost, domácí spotřeba,“ uvedla.
V krátkodobém horizontu je jednou z velkých překážek spotřebitelské důvěry sektor nemovitostí a rozhodné kroky k jeho vyřešení by podle ní pomohly zvednout spotřebitelskou důvěru.
Pokud jde o budoucnost, „sociální a důchodová reforma, která lidem dává jistotu, že nemusí nadměrně spořit, že se mohou na systém spolehnout, by znamenala, že budou více utrácet,“ pokračovala.
„Kdybychom vzali odvětví ekonomiky, která jsou z hlediska spotřebitelů poněkud méně rozvinutá, jako je zdravotnictví, vzdělávání, péče o seniory, a učinili ze služeb větší hnací sílu růstu, pomohlo by to,“ řekla a dodala, že si je jistá, že vedení Číny se těmito možnostmi zabývá.
Xinhua/ gnews – RoZ
FOTO – Xinhua/Hu Yousong