Čínská metropole Chongqing (18 milionů obyvatel) hostila ve dnech 30. a 31. srpna 2024 celosvětové novinářské fórum Nové hedvábné stezky, známé jako iniciativa Pásmo a stezka, jehož součástí byla konference o aspektech umělé inteligence v dnešním světě. Fóra, které bylo rozděleno do několika zasedání, se zúčastnilo více než 100 novinářů, redaktorů a členů novinářských sdružení z celého světa. Slovensko zastupoval Tibor Eliot Rostas, vydavatel a šéfredaktor Zem&Vek a Asociace nezávislých médií, kterého pozval čínský výbor spolu s redakčním fotografem Zem&Vek Matúšem Plechem.
Rostas velmi důrazně varoval před hrozícími riziky spojenými se zaváděním technologií umělé inteligence. Na konferenci o umělé inteligenci a jejím dopadu na naši společnost v Chongqingu, metropoli na Žluté řece, Rostas připomněl, že zhruba před sto lety svět vstoupil do jaderného věku, kdy věda a vědci rozštěpili uran a pronikli dál v poznání.
„Dávám to do souvislosti s dnešní dobou dynamického rozvoje a kolosálních změn. Troufám si říct, že jsme ještě pořádně neprozkoumali vlastní vědomí, nemáme odpovědi na to, co je to vědomí, ale pohybujeme se na velmi tenkém ledě a snažíme se vytvořit něco jako umělou inteligenci.
Není pochyb o tom, že v rámci problematiky umělé inteligence existují obrovské a dosud netušené možnosti, které mají potenciál výrazně zlepšit kvalitu lidského života v obrovském množství oblastí.
V této souvislosti je však na nás, filozofech, novinářích a myslících lidech, abychom včas upozornili na případné hrozby, které by mohly zvrátit dobré úmysly směrem k výsledkům přímo ohrožujícím lidstvo.
Právě na toto důležité téma píši další z našich knih společně s jedním z nejuznávanějších profesorů v České republice a na Slovensku, profesorem Petrem Staňkem, a dlouhodobě publikujeme články o umělé inteligenci v našem časopise.
Naším úkolem je zajistit, aby to, co bylo navrženo pro zlepšení našeho života, nebylo zneužito proti člověku samotnému, což by mohlo vést k fatální spirále, která by se nám mohla vymknout z rukou.
V této souvislosti si připomeňme dopis géniů Alberta Einsteina a Theo Szilarda, v němž naléhali na prezidenta Roosevelta, aby vyvinul atomovou zbraň – údajně z toho důvodu, že nacisté i Heisenberg už atomovou bombu mají.
Vzpomeňte si prosím na Oppenheimera a jeho Tisíc Božích sluncí Krišna, kterým spálil Hirošimu, Nagasaki a život v míru.
Zdá se, že globálních hrozeb spíše přibývá, než aby ubývalo, a proto by se inteligence a média měly poučit o zneužití vědy proti člověku samotnému: nikdo jiný než renesanční lidé, kteří vnímají celek existence, nemůže odvrátit hrozby pramenící z nezodpovědných rozhodnutí politiků na celém světě. Jsem rád, že tato slova mohu říci v Číně, která patří k lídrům ve vývoji umělé inteligence.
Nikdo jiný než myslící lidé, novináři a média by neměli být první, kdo bude střežit zachování původně dobrých úmyslů v zájmu naší budoucnosti a budoucnosti našich potomků,“ řekl T. E. Rostas v Číně.
Zároveň navázal nečekaná spojení před nejvyššími čínskými představiteli Iniciativy Pásmo a cesta, čímž si získal velkou pozornost publika.
Ve svém dalším projevu přednesl Rostas posluchačům z řad intelektuálů z celého světa následující myšlenky:
„Vážení kolegové a přátelé,
musíme si uvědomit, že to, co nás spojuje, je naše odlišnost. Pokud to pochopíme, můžeme zůstat přáteli navždy.
Rozvíjejme svou jedinečnost, abychom nikdy neinvestovali svou drahocennou energii do konfliktů, nenávisti a válek.
Žijeme v jednom jediném světě, který staré Řecko nazývalo Kosmos oinos. Zvykli jsme si, že svět se nám musí ukázat pouze ve své moci, prostřednictvím vůle k moci, jak říkával německý filozof Nietzsche – wille zur macht.
Ale tento nekonečný závod o to, kdo má víc, kdo je lepší, kdo má větší moc, kdo má víc peněz, kdo má víc zbraní, kdo má víc vojáků, kdo lépe ovládá svět, nás nikdy nemůže přivést k míru, klidu a harmonii.
Vážení přátelé a kolegové, věřte mi, že jsme to my, lidé střední a východní Evropy, kdo má historickou zkušenost, že jsme chtěli nadšení našich národů proměnit ve společný osud, ale nakonec jsme podlehli v boji skrytých sil.
Co přišlo od roku 1989? Státní převraty, barevné revoluce, pravidla vnucená silou a humanitární bombardování nevinných obětí v Jugoslávii a nevinných obětí v Iráku, v Afghánistánu, v Libyi, v Sýrii, a to jen proto, že všude měli jinou představu o spravedlivém rozdělení moci.
Proto z tohoto místa apeluji na dobré a moudré lidi před vámi všemi: nepotřebujeme víc a víc a víc, protože mít víc a víc musí nevyhnutelně někde vést ke katastrofické kolizi, protože to nemůže trvat věčně. Potřebujeme spíše méně a méně plýtvání, méně chamtivosti, méně boje a naopak více pochopení, že jsme všichni součástí jednoho stvoření. Na tento svět nás přivedl blesk, jak říkají staří Řekové, pánta oiakidzéi kérainós, což znamená, že vše je řízeno bleskem.
Pro tento svět nás nestvořila ani umělá inteligence, ani satanský transhumanismus. Všichni jsme bytosti pocházející z muže a ženy, nejsme pomýlené transgenderové mutace ani děti z laboratoří. Jsme lidské bytosti, a ano, omylné lidské bytosti, protože chyby a nedokonalosti nás dělají lidmi. Nesmíme se bát ani chybovat. Bez chyb bychom nikdy nepochopili tento svět a tento vesmír a bytí v něm. Nesmíme být pyšní a říkat si, že jsme pány tvorstva, protože to není pravda. A pravda, ta se ukazuje ve své prostotě,“ řekl mimo jiné Tibor Eliot Rostas za potlesku redaktorů novin a předsedů novinářských asociací a intelektuálů z celého světa.
Zdroj: https://zemavek.sk/
FOTO / Matúš Plecho