Tento týden patří centrálním bankám. Musíme začít v Japonsku. A tam došlo k něčemu, co tu nebylo sedmnáct let. Co to bylo? Tamní centrální bankéři se odhodlali ke zvýšení úrokových sazeb. Bank of Japan zvýšila úrokové sazby z – 0,1 % do pásma 0 až 0,1 %. Od režimu záporných úrokových sazeb odešla jako poslední na světě. Podle nás to je tak trochu s křížkem po funuse. Po celém světě se totiž nyní ladí, jak úrokové sazby snižovat. Japonská centrální banka se v posledních letech snažila zápornými sazbami nakopnout stagnující ekonomiku, a to za pomoci ultralevných peněz. Změna sazeb směrem nahoru znamená, že se jí tento cíl alespoň částečně podařilo splnit.
Z ekonomického pohledu se japonská ekonomika bude muset znovu naučit žít v podmínkách normálnějšího hospodářského cyklu. Abychom si to dokázali představit: Poprvé po desetiletích jsou zaměstnanci svědky viditelného zvyšování mezd. No a podniky si musí připomenout, jak přenášet vyšší náklady na zákazníky. To v praxi nemusí být vůbec snadné. Japonská ekonomika se totiž na levných penězích stala závislou. Navíc se bavíme o zemi s nejstarší populací na světě, kterou navíc trápí mamutí dluh. Nevěříme proto, že Japonsko čeká v nebližších letech rychlý růst ekonomiky. Záporné sazby se mohou v Japonsku znovu vrátit.
Ačkoliv vysoké úrokové sazby České národní banky nemusely v poslední době vonět každému, buďme rádi, že v Česku nepadají levné peníze z nebe. Česká národní banka dnes nepřekvapila, když snížila základní úrokovou sazbu (dvoutýdenní repo sazbu) na 5,75 procenta – tedy o půl procentního bodu. To přesně odpovídá průzkumu agentury Reuters, na kterém jsme se podíleli. Sazby České národní banky se vracejí na úroveň, na které byly naposledy v první polovině června roku 2022.
Centrální bankéři nemohli nevidět, že se spotřebitelská inflace už vrátila k 2% cíli České národní banky a ceny na začátku výrobního řetězce jsou v deflaci. To volalo po snížení úrokových sazeb o 75 bazických bodů nebo víc. Na druhé straně čeští centrální bankéři nechtěli výrazným snížením úrokových sazeb potopit korunu, která je už nyní výrazně slabší, než počítala prognóza České národní banky. Slabá koruna spolu se stále výrazným růstem cen služeb totiž představují proinflační rizika. Právě proto dnes zvítězila obezřetnost a centrální bankéři znovu snížili úrokové sazby o 50 bazických bodů. V ekonomice se to brzy projeví zlevněním úvěrů. Pro střadatele na spořicích účtech a termínovaných vkladech ale máme horší zprávu. Ti budou muset jít do investic s o něco vyšším rizikem, pokud si budou chtít udržet současné úročení vložených prostředků.
Koruna reagovala na dnešní očekávané rozhodnutí českých centrálních bankéřů klidně, když stagnovala poblíž hladiny 25,30 CZK/EUR. Právě tato hladina se nachází uprostřed pásma, ve kterém si koruna v posledních 5 týdnech našla dočasné útočiště.
Dolar dnes mírně posílil na hladinu 1,084 USD/EUR. Za českými hranicemi totiž bude dnešní večer o zasedání Fedu. Prakticky nikdo dnes nečeká změnu úrokových sazeb. Bude se ale hrát o to, kdy v zámoří odstartuje proces snižování úrokových sazeb. Trh aktuálně dává 59% šanci tomu, že to bude v červnu. Navíc počítáme s tím, že Fed zredukuje odhad, jak moc letos sníží úrokové sazby. V úvodu roku trh počítal, že sazby Fedu letos půjdou v součtu dolů o 150 bazických bodů, dnes ale trh sází už jen na 73 bazických bodů. No a to je přesně to, co dolar tlačí za zisky.
Markéta Šichtařová
nextfinance.cz
Next Finance s.r.o.
gnews.cz-GeH