Průmyslová produkce v září meziročně reálně vzrostla o 0,8 %. Meziměsíčně byla nižší o 1,1 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 5,1 %. Stavební produkce v září meziročně klesla o 7,1 %, meziměsíčně byla nižší o 5,5 %. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení vzrostla o 2,0 %. Meziročně bylo zahájeno o 44,8 % bytů více, dokončeno bylo o 24,7 % bytů méně. Podle předběžných údajů skončila v září bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 21,3 mld. Kč, který byl meziročně o 9,9 mld. Kč vyšší.
Průmyslová produkce v září 2024 byla reálně meziměsíčně nižší o 1,1 %. Meziročně vzrostla o 0,8 %. „Průmyslovou produkci v září v mírném růstu udržela především odvětví výroby motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků, zejména kolejových vozidel,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Růst produkce v září pokračoval ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů. Pokles zaznamenaly opět podniky ve výrobě strojů a zařízení, výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství nebo těžbě uhlí.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v září 2024 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 5,1 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 1,4 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 12,4 %. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 0,9 %. „V září se opět podařilo uzavřít dlouhodobé zakázky podnikům ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení. Hodnota nových zakázek vzrostla i ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Dlouhodobý pokles poptávky pokračoval ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství a výrobě strojů a zařízení.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v září 2024 meziročně snížil o 2,0 %.
Dle Eurostatem zveřejněných údajů v srpnu 2024 meziročně vzrostla průmyslová produkce v EU27 o 0,2 %. Největší meziroční růst zaznamenalo Irsko (o 15,8 %) a Dánsko (o 10,7 %). Český průmysl vzrostl o 1,5 %. Výkon německého průmyslu se snížil o 2,5 %. Z pohledu odvětví v EU27 nejvíce vzrostla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (o 8,1 %) a nejvyšší pokles zaznamenala výroba oděvů (o 13,7 %). Údaje za září zveřejní Eurostat podle předběžného harmonogramu 13. 11. 2024.
Stavební produkce byla v září meziměsíčně nižší o 5,5 %. „Stavební výroba v září po dvou měsících růstu meziročně klesla o 7,1 %. Tento pokles se odehrál v inženýrském i pozemním stavitelství a zčásti byl ovlivněn mimořádně vysokými srážkami. V září napršelo téměř trojnásobně více než je dlouhodobý normál,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 6,1 % a inženýrské stavitelství meziročně kleslo o 8,7 %.
Orientační hodnota staveb, na které bylo v září vydáno stavební povolení, dosáhla 46,6 mld. Kč a meziročně vzrostlao 2,0 %.
„V září bylo zahájeno 4529 bytů, což je o téměř polovinu více než loni. Naopak dokončeno bylo pouze 1761 bytů, meziročně o čtvrtinu méně,“ vysvětluje Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
Stavební produkce podle údajů Eurostatu v srpnu 2024 v EU27 meziročně klesla o 2,4 %. Údaje za září 2024 Eurostat zveřejní podle předběžného harmonogramu dne 20. 11. 2024.
Celkové saldo zahraničního obchoduse zbožím příznivě ovlivnil zejména meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly o 6,2 mld. Kč. Zmenšil se deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 4,2 mld. Kč a ropou a zemním plynem o 4,0 mld. Kč.
Nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně menší přebytek obchodu s ostatními dopravními prostředky o 2,5 mld. Kč. Deficit obchodní bilance se prohloubil u základních kovů o 1,7 mld. Kč a základních farmaceutických výrobků o 1,3 mld. Kč.
Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy EU sev září meziročně zvýšil o 1,4 mld. Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 8,0 mld. Kč.
Meziročně vzrostl vývoz o 8,1 % na 399,8 mld. Kč a dovoz o 5,6 % na 378,5 mld. Kč. Září 2024 mělo o jeden pracovní den více než září 2023.
„V září vývoz meziročně vzrostl o 29,8 mld. Kč a dovoz o 19,9 mld. Kč. Z teritoriálního hlediska jsme zaznamenali nejvyšší meziroční nárůst u vývozu zboží do Německa, Spojeného království a na Slovensko. Z pohledu dovozu pak došlo k nejvyššímu nárůstu u zboží původem z Číny a Polska,“ říká Jana Mazánková, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.
Meziměsíčně po sezónním očištění se snížil vývoz o 6,1 % a dovoz o 4,6 %.
V lednu až září 2024 dosáhl přebytek obchodní bilance 182,9 mld. Kč, což představovalo meziroční přírůstek o 107,1 mld. Kč. Od začátku roku stoupl vývoz o 5,0 % a dovoz o 1,8 %.
ČSÚ/gnews – RoZ
ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay