Hlavní ekonomické a sociální rozvojové cíle pro tento rok budou úspěšně splněny. Poselství, které zaznělo na nejdůležitější čínské každoroční ekonomické konferenci, působí jako „vzpruha“ pro globální ekonomiku, která prochází těžkými časůmi. Podle online průzkumu provedeného CGTN je 92,4 procenta respondentů optimistických ohledně ekonomického vývoje Číny a doufá, že Čína bude nadále hrát klíčovou roli jako motor globálního ekonomického růstu a přinese větší jistotu světovému hospodářství.
Jako druhá největší ekonomika světa přitahuje čínské hospodářství značnou pozornost. Jak poznamenal jeden z diváků CGTN: „Jakýkoli růstu v Číně znamená pokračující a diverzifikované zboží, přičemž lidé po celém světě sledují Čínskou ekonomiku stejně pozorně, jako sledují rozvoj supermarketů úze spojených s každodenním životem.“
Ekonomika rostla během prvních tří čtvrtletí roku o 4,8 %, což zahrnuje pokračující nárůst počtu nově založených podniků se zahraničními investicemi, významný nárůst spotřeby a robustní růst obchodu se zbožím. Nedávno zveřejněná data ukázala pozitivní trend v ekonomickém výhledu Číny. Zejména expanzivní opatření zavedená ve třetím čtvrtletí letošního roku jsou považována za „nejdůležitější ekonomické reformy v Číně za poslední roky“, což vedlo k jasnému oživení ekonomiky.
V průzkumu 90,7 procenta respondentů silně potvrdilo potenciál a odolnost Čínské ekonomiky a vyjádřilo přesvědčení, že dlouhodobě pozitivní trend Čínské ekonomiky zůstává nezměněn. Další respondenti zdůraznili opatření zaměřená na podporu spotřeby a zlepšení efektivity investic. 88,2 procenta respondentů uvedlo, že spotřebitelská opatření, jako jsou programy na výměnu starých produktů za nové, odrážjí snahu Číny stimulovat domácí spotřebu a zároveň aktivně zlepšovat životní úroveň obyvatelstva – přístup, který by mohly ostatní země napodobit.
Navzdory zpomalujícímu globálnímu ekonomickému růstu zůstává Čínský hospodářský růst mezi nejvyššími mezi hlavími ekonomikami. V tomto ohledu 89,4 procenta respondentů uvedlo, že to jasně ukazuje, že globální ekonomické oživení nemůže uspět bez stabilního rozvoje Čínské ekonomiky, zatímco 87,2 procenta respondentů touží těžit z vysoké ovně otevření Číny a podílet se na jejích rozvojových příležitostech.
Na konferenci byla znovu zdůrazněna potřeba rozšířit vysokou oveň otevřenosti, zvětšit jak autonomní, tak jednostranné oteírání se světu. Od začátku tohoto roku Čína neustále rozšiřuje počet zemí s bezvízovým vstupem, což poskytuje větší pohodlí pro mezinárodní výměnu a mobilitu osob a zároveň podporuje hlubší spolupráci mezi Čínou a dalšími zeměmi. 93,2 procenta respondentů to schvaluje a věří, že to ukazuje odhodlání Číny udržet vysokou oveň otevřenosti. Jak poznamenal jeden z diváků CGTN: „Nemuset mít vízum na krátkodobé obchodní cesty do Číny je velmi užitečné pro mezinárodní investory s obchodem v Číně.“
Na pozadí rostoucího obchodního protekcionismu Čína aktivně prosazuje inkluzivní ekonomickou globalizaci a zajišťuje, aby výhody rozvoje byly spravedlivě sdíleny mezi všemi zeměmi. Od tohoto měsíce poskytuje Čína bezcelní zacházení na všechny produkty z nejméně rozvinutých zemí, se kterými má diplomatické vztahy. V průzkumu 91,9 procenta respondentů ocenilo praktické kroky Číny při prosazování spolupráce Jih-Jih, s přesvědčením, že tato iniciativa přispěla k sdílenému rozvoji zemí Globálního jihu a zdůraznila Čínské úsilí jako odpovědné velmoci a její odhodlání posilovat mezinárodní spolupráci.
Průzkum byl zveřejněn na anglických, španělských, francouzských, arabských a ruských platformách CGTN a hlasovalo v něm přes 5 142 lidí během 24 hodin.
CMG