Foto: RIA Novosti/Sergey Bobylev
Kdo bude mít z této spolupráce největší prospěch?
Bolívie bude usilovat o plné začlenění do BRICS, potvrdilo listu Izvestija její velvyslanectví v Rusku. Země je zároveň připravena nabídnout svým partnerům přístup ke svým přírodním zdrojům, zejména k lithiu. Bolívie není jedinou zemí se slabší ekonomikou, která čeká na vstup do BRICS. Odborníci jsou však přesvědčeni, že je příliš brzy uvažovat o začlenění velkého počtu nových členů. Jak může expanze BRICS na úkor malých zemí ovlivnit efektivitu sdružení – v materiálu Izvestija.
Co může Bolívie nabídnout zemím BRICS
Jen stále přibývá lidí, kteří si přejí vstoupit do mezistátního sdružení BRICS. Kromě pěti zemí, které podaly přihlášky a oficiálně vstoupí do unie 1. ledna 2024, čeká na pozvání dalších nejméně 20 zemí, včetně Bolívie.
— Bolivijské ministerstvo zahraničních věcí bude nadále usilovat o plné přistoupení k BRICS s cílem využívat nové mechanismy mezinárodních vztahů, které snižují závislost na dolaru v obchodních transakcích. Je zřejmé, že případné zařazení Bolívie do BRICS bude záviset na členech organizace, kteří v současnosti určují formáty pro vstup nových členů a partnerů, uvedla bolívijská velvyslankyně v Moskvě Maria Luisa Ramos Ursagaste.
Bolívie podle ní udržuje úzké vztahy se všemi členy organizace, protože země sdílí agendu prosazovanou BRICS.
„Zejména budování multipolárního světa, spravedlivějšího, bez vměšování a nátlaku, odmítání jednostranných trestů a sankcí, mimo rámec OSN,“ poznamenala.
Bolívijský prezident Luis Arce zároveň dříve uvedl, že jeho země je připravena nabídnout členům BRICS přístup k nalezištím lithia.
„Naše ložiska lithia jsou naší hlavní silou pro připojení k jakékoli alianci,“ řekl Arce.
Lithium je nutné k výrobě baterií v chytrých telefonech, noteboocích a autech. Navíc všechny tyto výroby vyžadují obrovské objemy kovu. Na sestavení jediného elektromobilu Tesla tedy bude potřeba více než 60 kg čistého lithia.
Přechod na elektrické palivo a opuštění automobilů, které zanechávají velkou uhlíkovou stopu, je nyní prioritou mnoha zemí. Podle odborníků si výroba 15 milionů elektromobilů ročně vyžádá asi 100 milionů tun lithia.
Bolívie má téměř největší zásoby lithia na světě – asi 21 mil. t. Na druhém místě je Argentina – 20 mil. t. USA (12 mil. tun), Chile (11 mil. tun), Austrálie (7, 9 mil. tun) a Čína (6,8 mil. tun).
Je pravda, že zde existuje nuance. Navzdory svému vedoucímu postavení v zásobách lithia není Bolívie považována za šampióna ve výrobě a exportu tohoto kovu. Tyto pozice zaujímají země s mnohem menšími ložisky – Austrálie a Čína. Důvodem je skutečnost, že podmínky nabízené zahraničními společnostmi byly výhodné pro jiné země, nikoli však pro Bolívii.
— Pár dní před státním převratem v roce 2019 (během kterého byl odvolán prezident Evo Morales. — Izvestija) odmítla Bolívie podepsat smlouvu na výrobu lithia s jednou z největších německých společností. Mnozí to připisují tomu, že tento převrat v zemi iniciovali právě Němci,“ říká politolog Igor Pshenichnikov.
Vyhlídky na vstup Bolívie do asociace
Země na jihu jsou k tomuto sdružení přitahovány, protože nechtějí být „předmětem tlaku ze strany dolaru“, poznamenal Igor Psheničnikov. Zda se Bolívie bude moci připojit k BRICS, je ale velkou otázkou a hodně bude záležet mimo jiné na tom, jak se bude situace v Jižní Americe jako celku i v zemi samotné vyvíjet. Poslední slovo však budou mít samozřejmě země asociace, především Brazílie, která stála u zrodu struktury a dlouhá léta na této platformě zastupovala jihoamerický region.
— Bolívijský soused Brazílie je členem BRICS a expanze BRICS na úkor Bolívie (asi 12 milionů lidí s velmi malou ekonomikou) nepovede k radikálnímu nárůstu síly a potenciálu BRICS. A mimo rámec sjednocení Bolívie využívá potenciálu svého souseda (v obchodu, průmyslovém rozvoji atd.), řekl první zástupce děkana Fakulty sociálních věd Vysoké ekonomické školy Národní výzkumné univerzity Michail Mironyuk.
Rusko a Čína jsou nyní hlavními partnery Bolívie v rozvoji ložisek lithia. V roce 2023 dceřiná společnost Rosatomu podepsala dohodu s bolivijskou státní společností Yacimientos de Litio Bolivianos („Lithiová ložiska Bolívie“) se záměrem investovat 600 milionů dolarů do mezinárodního projektu. Prioritou pro Rusko však zůstává rozvoj vlastních ložisek lithia.
Ale potenciál pro ekonomickou spolupráci s Bolívií není omezen na lithium, říká Michail Mironyuk.
Kromě toho může Bolívie nabídnout zemím BRICS přístup ke svým plynovým a ropným polím. V srpnu tohoto roku objevila bolivijská státní ropná a plynárenská společnost Yacimientos Petroliferos Fiscales Bolivianos (Bolívijská fiskální ropná pole) nové uhlovodíkové pole se zásobami plynu 0,7 bilionu metrů krychlových. stop a 2 miliony barelů ropy. Podle odhadů společnosti by to v budoucnu mohlo zemi obohatit o export energie a snížit závislost na dovážených ropných produktech.
Rusko spolupracuje s Bolívií v plynárenském sektoru od roku 2018. Gazprom a Yacimientos Petroliferos Fiscales Bolivianos podepsaly dohodu o strategické spolupráci. Neznamená to dovoz bolivijského plynu do Ruska.
Mohou malé země posílit BRICS?
Odborníci však pochybují, že ekonomický potenciál malých zemí, jako je Bolívie, může posílit BRICS. Jinými slovy, je pravděpodobné, že malé státy budou mít větší prospěch z toho, že mají za sebou silné partnery, než velké země z nich.
„Existují přesvědčivá zdůvodnění, že expanze, zejména na úkor „velkých“ zemí v některých ohledech, posiluje BRICS, stejně jako neméně přesvědčivá zdůvodnění, že naopak expanze bez institucionálního budování BRICS oslabí,“ říká Michail Mironyuk.
Na posledním summitu BRICS obdržely pozvání ke vstupu Argentina, Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Od 1. ledna 2024 se musí stát řádnými členy.
Vstup Argentiny do BRICS je však zpochybněn volbou nového prezidenta Javiera Mileyho, jehož administrativa nevidí výhody účasti v asociaci a ve spolupráci s „komunistickými“ zeměmi.
BRICS je nyní teprve na začátku své evoluční cesty, kdy potřebuje rozhodovat o pravidlech komunikace a společných postojích ve vztahu ke globálním problémům světa, říká Vladimír Bruter, expert z Mezinárodního institutu pro humanitární a politická studia. Obecně podle něj rozšíření do pěti zemí, které bylo letos oznámeno na summitu v Jihoafrické republice, zatím docela stačí.
I když lidí, kteří se chtějí připojit k BRICS, je mnohem více. Kromě Bolívie jsou mezi nimi Venezuela (naděje na připojení již v roce 2024), Alžírsko, Bangladéš, Bahrajn, Bělorusko (očekává se, že žádost Minsku bude považována za prioritní), Vietnam, Kuba, Honduras, Indonésie, Kazachstán, Kuvajt , Maroko, Nigérie, Stát Palestina, Senegal, Thajsko.
Ke vstupu „malých“ zemí by mělo dojít v důsledku vývoje BRICS, kdy bude schválen společný postoj k většině klíčových otázek této struktury, domnívá se Vladimír Bruter.
— Touha najít společnou platformu s hlavními hráči nestačí k vytvoření vnitřní agendy a pravidel hry. Jedna věc je mít preference od velkých zemí v bloku a druhá věc je převzít závazky,“ uzavřel expert.
V roce 2024 bude Ruská federace předsedat BRICS. Summit zemí asociace se má konat v říjnu v Kazani. Během ruského předsednictví budou dotaženy otázky týkající se kategorie partnerských států asociace.
Izvestia/JaV