Foto: Xinhua/Liu Jie
WASHINGTON 11. ledna (Xinhua) – Spotřebitelská inflace v USA v prosinci 2023 zrychlila na 3,4 % oproti předešlému roku poté, co v předchozím měsíci klesla na 3,1 %, a to v důsledku rostoucích cen ubytování a energií, uvedlo ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Guvernérka Federálního rezervního systému Michelle Bowmanová na začátku tohoto týdne uvedla, že zvyšování úrokových sazeb je pravděpodobně u konce, a zároveň poznamenala, že „důležitá proinflační rizika zůstávají“.
Podle statistického úřadu ministerstva práce se index spotřebitelských cen (CPI) v prosinci po sezónním očištění zvýšil o 0,3 procenta poté, co v listopadu vzrostl o 0,1 procenta.
V prosinci pokračoval růst indexu přístřeší, který se na meziměsíčním růstu všech položek podílel více než polovinou. Index energií se v průběhu měsíce zvýšil o 0,4 %, protože nárůst indexu elektřiny a benzinu více než kompenzoval pokles indexu zemního plynu.
Index energií se v prosinci zvýšil o 0,4 % poté, co v listopadu poklesl o 2,3 %. Index benzinu se v prosinci zvýšil o 0,2 % po poklesu o 6,0 % v předchozím měsíci. Index elektřiny se v průběhu měsíce zvýšil o 1,3 procenta.
„Mírné zvýšení celkové inflace v prosinci nevykolejilo celkový klesající trend inflace, který stále trvá,“ napsali v analýze ekonomové společnosti Wells Fargo Securities Sarah House a Michael Pugliese.
Poslední zpráva o inflaci ukázala, že takzvaný jádrový index spotřebitelských cen, který nezahrnuje potraviny a energie, se v prosinci zvýšil o 0,3 %, což je stejný meziměsíční nárůst jako v listopadu.
Index přístřeší se za poslední rok zvýšil o 6,2 %, což představuje více než dvě třetiny celkového nárůstu všech položek bez indexu potravin a energií.
Podle ekonomů Wells Fargo Securities však jádrová inflace ve službách „zůstala poněkud lepší“, přičemž ceny ubytování se v prosinci zmírňovaly jen pomalu a ceny související s cestováním se poněkud odrazily ode dna.
„Očekáváme, že inflace v průběhu roku 2024 dále zpomalí v důsledku lepší dynamiky nabídky a vlažnější poptávky spotřebitelů,“ uvedli. „Pokrok však bude v letošním roce pravděpodobně pomalejší a udrží tvůrce politiky v nejistotě ohledně toho, jak rychle se inflace může trvale vrátit ke dvěma procentům.“
Na prosincové tiskové konferenci předseda Fedu Jerome Powell uvedl, že centrální banka „dosahuje skutečného pokroku“ v oblasti inflace, ale „stále máme před sebou ještě kus cesty“.
„Nikdo nevyhlašuje vítězství. To by bylo předčasné. A tento pokrok nemůžeme zaručit,“ řekl Powell. „Takže postupujeme opatrně při hodnocení toho, zda musíme udělat více, nebo ne.“
Na posledním prosincovém zasedání ponechal americký Federální rezervní systém úrokové sazby beze změny na 22letém maximu 5,25 % až 5,5 %, protože inflace se nadále ochlazuje, což signalizuje konec cyklu zvyšování sazeb a možné snížení sazeb v roce 2024.
Přesto se několik představitelů Fedu ve svých nedávných veřejných prohlášeních vyhnulo závazku k uvolněnější měnové politice. Prezident Federální rezervní banky v New Yorku John Williams ve středu prohlásil, že na výzvy ke snižování sazeb je ještě příliš brzy.
„Mým základním předpokladem je, že současné restriktivní nastavení měnové politiky bude i nadále obnovovat rovnováhu a přivede inflaci zpět k našemu dlouhodobějšímu cíli 2 %,“ řekl Williams ve White Plains ve státě New York.
Guvernérka Federálního rezervního systému Michelle Bowmanová začátkem tohoto týdne uvedla, že zvyšování úrokových sazeb je pravděpodobně u konce, a zároveň poznamenala, že „důležitá proinflační rizika zůstávají“.
„Dnešní mírně horší než očekávaná čísla o růstu spotřebitelských cen neposkytují Federálnímu rezervnímu systému důvod ke změně jeho současného politického kurzu, kterým je udržování úrokových sazeb na současné úrovni,“ řekl Desmond Lachman, vedoucí pracovník American Enterprise Institute, pro Xinhua.
Lachman uvedl, že čísla sice odpovídají tomu, že inflace klesá směrem k dvouprocentnímu inflačnímu cíli Fedu, ale nejsou „dostatečně nízká“, aby Fed ujistila, že inflace nemusí uvíznout na úrovni nad požadovaným cílem Fedu.
„Fed … bude muset počkat na další důkazy, že inflace nadále zpomaluje, než začne uvažovat o snížení úrokových sazeb,“ řekl Lachman.
Xinhua/JaV_07