Ani úvod nového týdne nevykouzlil akciovým investorům úsměv na tváři. Německý akciový index DAX dnes padá o 0,6 %. Znovu straší geopolitika. Americký ministr obrany Lloyd Austin prohlásil, že by se Spojené státy nerozpakovaly zasáhnout, pokud by nějaká organizace či země chtěla rozšířit konflikt mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás do dalších oblastí regionu. Každopádně konflikt bude investory stresovat, a to hned dvakrát.
Zaprvé jde o to, že zvýšené geopolitické napětí bude tlačit akciové investory k výprodejům. V době, kdy eskaluje konflikt, nechtějí přilívat další peníze do rizikových investic. Zadruhé vývoj na Blízkém východě bude znamenat vyšší ceny ropy a pohonných hmot. To se projeví v pomalejším odeznívání zvýšené inflace v USA. No a to bude motivovat Fed k tomu, aby dál uvažoval o zvyšování úrokových sazeb. Nejlepším důkazem je, že se výnos 10letého státního dluhopisu USA v posledních hodinách drží u 5% úrovně. To je jev nevídaný od roku 2007. Sázka na dražší úvěry také nebude svědčit akciovým trhům. Zároveň to ale bude podporovat dolar. Ten už přestává oslabovat a jeho kurz se drží u hladiny 1,060 USD/EUR.
Na starém kontinentu se řešily dluhy. Zadlužení Evropské unie podle Eurostatu ve druhém čtvrtletí kleslo na 83,1 % HDP z hodnoty 85,9 % HDP před rokem. To může znít jako nadějná zpráva. Jenže když se do statistiky začteme, radost nás opustí. V České republice totiž jdeme opačným směrem – zadlužení se naopak dál zvyšuje. Ke konci druhého čtvrtletí dosáhlo 44,3 procenta HDP. Před rokem to bylo 43,5 procenta. Můžeme se utěšovat tím, že nejvyšší zadlužení v EU má nadále Řecko, kde dosáhlo 166,5 procenta HDP, následuje Itálie s hodnotou 142,4 procenta a Francie, kde zadlužení činí 111,9 procenta. Nad 100 procenty HDP je zadlužení celkem v šesti unijních zemích. Tam nejsme. Jenže na druhé straně je tu trend zhoršování stavu českých veřejných financí. Z tohoto pohledu jsme na tom mnohem hůř než většina dalších evropských zemí.
Jako by to ale nikomu nevadilo. Dokonce ratingová agentura Standard & Poor’s před několika dny potvrdila Česku hodnocení bonity jeho úvěruschopnosti na stupni „AA-“. Agentura navíc ponechala beze změny i ratingový výhled, který nadále zůstává „stabilní“. Celkové hodnocení českého veřejného dluhu v podání Standard & Poor’s se tedy nemění už od srpna roku 2011. Ratingové agentuře stačil příslib odhlasování konsolidačního balíčku a to, že se česká ekonomika vyvázala ze závislosti na ruských energiích.
Nicméně nikde není psáno, že by nám rozhazovačné chování ratingové agentury nespočítaly později a najednou. Navíc si musíme uvědomit, že žijeme v době vysokých úrokových sazeb centrálních bank. Z toho vyplývá, že také státy se financují mnohem dráž než v minulých letech. Česko si aktuálně na 10 let půjčuje za 5,0 %, Slovensko za 4,3 %. Abychom to shrnuli: My nesdílíme „dluhový optimismus“. Podle nás zhoršování stavu českých veřejných financí bude dlouhodobě brzdit nejen českou ekonomiku, ale také korunu.
Markéta Šichtařová
Next Finance s.r.o.
Na evropském kontinentu se řešily dluhy
175