Rok 2024 konečně přinesl růst české ekonomiky. Ten ale bude slaboučký, když se bude v konečném účtování pohybovat jen okolo 1 %. Příští rok bude z pohledu HDP o něco málo lepší, když uvidíme pozvolné zrychlování růstu. Nejspíš česká ekonomika v roce 2025 poroste o 2,0 – 2,3 %. Současná česká vláda by si pro volební rok 2025 určitě přála lepší výsledek ekonomiky. Ten ale nepřijde. V řadě oblastí české ekonomiky to dál drhne.
Českou ekonomiku i v dalších čtvrtletích podpoří útraty českých domácností. Jejich útraty budou pozvolna narůstat i díky tomu, že inflace už nemá dvouciferné tempo a české domácnosti reálně bohatnou. To bude platit i v roce 2025, kdy sázíme na růst reálných mezd zhruba o 3 %. K lepšímu výsledku HDP pomůže i to, že vláda bude před podzimními parlamentními volbami rozdávat předvolební dárečky. Na druhé straně průmysl hlásí problémy. Řadě firem klesají zakázky a dopadají na ně zvýšené ceny energií. Do toho průmyslu, který lapá po dechu, komplikují život nejrůznější ESG požadavky. Tentokrát český průmysl z nejhoršího nevytáhne ani zahraniční poptávka. Náš největší obchodní partner Německo má vlastní problémy. Proto bude růst české ekonomiky dál zaostávat za hodnotami, na které jsme byli zvyklí před rokem 2020.
Čeští centrální bankéři si na konci letošního roku vyzkoušeli, jaké to je udělat si pauzu v procesu snižování úrokových sazeb. Základní sazba (2týdenní repo sazba) České národní banky (ČNB) zůstala během prosince na 4 %. Důvodem bylo, že spotřebitelská inflace chytila druhý dech. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v listopadu stejně jako v říjnu o 2,8 %. Stále tak hrozí náraz inflace na horní mez tolerančního pásma ČNB, která leží u 3% úrovně. Výrazným pomocníkem k brždění inflace byla v posledních měsících vysoká srovnávací základna. To ale už nebude platit např. u cen energií. Navíc uvidíme vysoký růst cen služeb, které nyní meziročně zdražují o 5 %. To bude přiživovat inflaci. Do toho potraviny už ukončily svůj meziroční pokles. Brzda inflace v podobě meziročně nižších cen benzínu a nafty všechno nespasí. Ani v příštím roce proto nevěříme v návrat tempa inflace zpět k 2% cíli. Naopak by se inflace měla znovu pohybovat nad ním. Podle našeho odhadu průměrné tempo inflace v roce 2025 dosáhne 2,6 %.
Čeští centrální bankéři proto budou nuceni snižovat úrokové sazby v příštím roce jen obezřetně a rozhodně ne na každém zasedání. ČNB ve své podzimní prognóze počítala s tím, že do léta příštího roku sníží úrokové sazby o celý procentní bod. Nakonec ale nejspíš bude snižování úrokových sazeb pomalejší. Firmy a domácnosti tak budou dál marně čekat na výraznější zlevnění úvěrů. Stále relativně vysoká úroková atraktivita koruny by ale měla korunu držet nad vodou a bránit jejímu výraznějšímu oslabení. Za rok čekáme korunu poblíž hladiny 25,00 CZK/EUR.
Trochu jiné starosti bude mít v příštím roce Evropská centrální banka. Řada zemí eurozóny vůbec neroste. Proto reprezentanti Evropské centrální banky připouštějí, že hrozba dlouhodobé stagnace ekonomiky eurozóny je pro ně nyní větším strašákem než opětovný nárůst inflace. Evropská centrální banka proto bude dál pravidelně snižovat úrokové sazby a zlevňovat financování domácnostem, firmám i státům. To ale půjde proti euru.
Americká centrální banka Fed naopak chce být během příštího roku velice opatrná s dalším snižováním úrokových sazeb. Americká ekonomika dál roste zhruba o 3 %. Do toho tempo inflace v USA znovu zrychluje. Až se Donald Trump v úvodu roku 2025 vrátí do Bílého domu a rozjede dovozní cla, budou mít inflační tlaky v USA další důvod k zesílení. V příštích 12 měsících Fed sází na pokles sazeb jen o 50 bazických bodů, přitom trh očekával jejich pokles o 75 bazických bodů. To bude dolar dál posilovat k euru.
Pomalé zlevňování úvěrů je ale špatnou zprávou pro investory a akciové trhy. Zatímco letos akciový index S&P 500 skončí v plusu o více než pětinu, příští rok už nebude tak povedený. Nepůjde jen o konečný výsledek, ale také o nárůst vrtkavosti v jednotlivých dnech. S Donaldem Trumpem v čele největší ekonomiky světa totiž nebude v burzovním světě chybět nuda. Na trzích se budou střídat dny euforie a skepse třeba ve chvílích, kdy Trump bude utahovat a následně povolovat šrouby v obchodní válce s Čínou a dalšími zeměmi. Trump přitom slibuje mnohem víc změn, například v oblasti daní nebo v těžbě energetických surovin. Napětí na trzích bude zvyšovat také geopolitika nebo chladnutí čínské ekonomiky.
Na Slovensku růst HDP v příštím roce jen nepatrně zrychlí na 2,3 %. Mnohem výrazněji přitom šlápne na plyn tempo růstu cen. Právě zpětné zrychlení inflace bude tlumit kupní sílu domácností. Z tohoto důvodu slovenská ekonomika dál poroste jen přidušeně.
Jiří Cihlář, Markéta Šichtařová
Eurodeník 20. 12. 2024 Next Finamce s.r.o. Nextfinance.cz
AUDIO podobu naleznete zde
ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay