Statistici nám naservírovali čísla o vývoji spotřebitelské inflace. Spotřebitelské ceny v říjnu meziměsíčně narostly o 0,3 %. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu o 2,8 %. To bylo o 0,2 procentního bodu víc než v září. Přesně s tímto zrychlením tempa inflace se počítalo.
Na druhé straně je zřejmé, že ze sílící inflace musejí být nesví čeští centrální bankéři. Tempo inflace se totiž postupně blíží k horní hraně tolerančního pásma, které je stanoveno +/- jeden procentní bod od hladiny 2 %. Už nyní je inflace na půlročním maximu.
Meziroční tempo růstu cen dál výrazně přiživuje zdražující oblast bydlení. Konkrétně ceny nájemného z bytů meziročně narostly o 6,2 %, ceny vodného o 10,9 %, ceny stočného o 13,4 %. Navíc se k tomu přidal viditelný růst cen elektřiny – konkrétně o 10,5 %. (Zde je jasně vidět evropská energetická transformace.)
Taky ceny potravin dál meziročně rostou, ale tempo jejich růstu už zpomalilo. I přesto najdeme položky, které zdražovaly výrazně – ceny másla byly meziročně vyšší o 40,6 %. A inflaci tlačí nahoru také to, že ceny stravovacích služeb byly meziročně vyšší o 6,9 % a ubytovacích služeb o 9,0 %. A tak bychom mohli ve výčtu pokračovat.
Leckoho by mohlo napadnout, proč po citelném zdražení většiny klíčových položek celkové tempo inflace nepřesahuje 3 %. Je to kvůli brzdě v podobě zlevňujících pohonných hmot. Ceny pohonných hmot byly v říjnu meziročně nižší o 11,4 %. V jejich případě sledujeme zlevňování už tři měsíce po sobě. V případě nafty vidíme nejnižší hodnotu od loňského července a v případě benzinu Natural 95 dokonce od října roku 2021.
A nakonec ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,3 % a ceny služeb o 5,3 %. V posledních měsících se nic nemění na svižném zdražování služeb. Jejich stále vysoké tempo růstu bude i dál přidělávat starosti centrálním bankéřům.
Výrazným pomocníkem k brždění inflace byla po velkou část letošního roku vysoká srovnávací základna. To ale přestává platit např. u cen energií. Navíc uvidíme v dalších měsících stále vysoký růst cen služeb. Ten bude přiživovat inflaci. Do toho potraviny už ukončily svůj meziroční pokles. V závěru roku bude inflace koketovat s 3% úrovní, tedy s horní hranicí tolerančního pásma České národní banky. V letošním roce tempo inflace skončí v průměru nad 2% cílem České národní banky. Počítáme s tím, že by inflace v letošním roce měla v průměru dosáhnout 2,5 %.
Koruna dnes mírně oslabuje směrem k hladině 25,33 CZK/EUR. Koruna tím přichází o část zisků ze druhé poloviny minulého týdne. Po dnešku je zase jasnější, že obava ze zpětně sílící inflace bude tématem, které bude dominovat předvánočnímu zasedání bankovní rady. Sázky na to, že si před koncem tohoto roku dá Česká národní banka pauzu se snižováním úrokových sazeb, bude nakonec tlačit korunu za mírnými zisky. Tento tlak bude o to citelnější za situace, kdy Evropská centrální banka bude sazby dál postupně snižovat kvůli slabší inflaci. Dolar dnes pokračoval v ziscích a jeho kurz se posunul na hladinu 1,065 USD/EUR. To je nejsilnější úroveň od začátku května.
Zatímco index pražské burzy PX dnes přidal 0,5 %, slovenský index SAX pouze stagnoval.
Jiří Cihlář, Markéta Šichtařová
Eurodeník 11. 11. 2024 Next Finamce s.r.o. Nextfinance.cz
AUDIO podobu naleznete zde
ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay