Foto: archiv Markéta Šichtařová
Připomínáme, že během října a listopadu zůstávala míra nezaměstnanosti na hladině 3,5 %. Během prosince narostla k úrovni 3,7 %. Přesně s tímto výsledkem se také předem počítalo. Koneckonců před zimou se každoročně ukončují sezónní pracovní pozice, což v roce 2023 uspíšila nepřízeň počasí. Navíc části zaměstnanců před koncem roku pravidelně končívají pracovní smlouvy nebo dohody. Nesmíme také zapomínat na živnostníky, kteří mohou dočasně přerušit činnost. S ohledem na změny pro OSVČ v konsolidačním balíčku se tomu nelze divit. A nakonec část výrobních firem také redukuje počet zaměstnanců kvůli slabým objednávkám. Tak třeba jeden příklad za všechny: výrobce koupelen a sanitární keramiky Laufen CZ sníží výrobu ve Znojmě a propustí 250 zaměstnanců.
Když půjdeme k číslům, tak s koncem minulého roku hlásily úřady práce celkem 279 227 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 16 tisíc vyšší než na konci předchozího měsíce. Ve stejné době mohli uchazeči o práci najít na nástěnkách úřadů práce nabídku 271 789 volných pracovních míst. Jejich počet byl téměř o 7 tisíc nižší než v předchozím měsíci.
Když čísla postavíme proti sobě, zjistíme, že počet uchazečů na jedno volné místo se těsně vyhoupnul nad jedničku. Už tedy nemáme víc volných pracovních míst než nezaměstnaných, ale naopak. Z nadhledu deseti let se ale nic dramatického nemění. Na konci roku 2013 na jedno volné pracovní místo připadalo 17 nezaměstnaných. Dnes se práce pořád hledá o poznání jednodušeji. To naopak pro zaměstnavatele je pořád ještě velmi obtížné sehnat kvalifikovaného zaměstnance. Obzvláště velký hlad po zaměstnancích vidíme v technických a dělnických profesích. Dlouhodobá poptávka je také po kvalifikovaných řemeslnících. Jinak řečeno, tři čtvrtiny volných míst jsou určeny pro uchazeče se základním nebo nižším vzděláním.
To leccos naznačuje o struktuře české ekonomiky. Český ekonomický model se vyčerpal. Už nejsme zemí s dostatkem levné, a přitom relativně kvalifikované pracovní síly. Stále více se orientujeme na výrobu s nižší přidanou hodnotou. Bohužel pokud by bylo přijato euro, tento charakter české ekonomiky by se ještě zvýraznil, protože fixní kurz by vedl k nutnosti konkurovat nízkou cenou, tedy stále primitivnější, nekomplikovanou výrobou. Sofistikovanou výrobu s vysokou přidanou hodnotou bychom tím přenechali zemím typu Švýcarsko s plovoucím kurzem.
Nedost na tom. Rozvoj elektromobility se stává zásadní komplikací pro české automobilky, které byly historicky orientované na výrobu aut se spalovacím motorem. Nejvíc ohroženy jsou přitom Česko a Slovensko. Tyto země totiž stojí na špičce žebříčku, co se týče objemu výroby aut na obyvatele země. Agentura Bloomberg šla tak daleko, že varuje, že Česká republika a Slovensko se mohou stát „Detroitem Evropy“. (Americký Detroit se po pádu tamních automobilek General Motors a Chrysler stal „městem duchů“. Tamní fabriky opustily budovy, a ty začaly chátrat. Nezaměstnanost vzrostla ke 30 %, podle některých odhadů dokonce až k hranici 50 %.)
Koruna mírně oslabuje směrem k hladině 24,57 CZK/EUR. Přichází tak o část nedávných zisků. Míra nezaměstnanosti zůstává i přes poslední nárůst z dlouhodobého hlediska na nízkých úrovních. V tomto případě se jedná o jeden z nemnoha argumentů pro to, aby Česká národní banka nespěchala s dalším snižováním úrokových sazeb. Na druhé straně zmírnění inflačních tlaků a celková slabost české ekonomiky se přimlouvají za to, aby Česká národní banka úrokové sazby dál snižovala. To by mělo korunu tlačit k ještě většímu oslabení vzhledem k euru.
Markéta Šichtařová
ředitelka společnosti
Next Finance s.r.o.