Úvod
Elon Musk zachází s německým kancléřem a Němci, britským premiérem a Brity tak, jak se oni chovají ke zbytku světa. To bylo doposud německé a britské privilegium. Miliardář poskytuje nevyžádané rady, uráží zahraniční politiky a tím, že se spojil s nejmocnějším mužem světa, prezidentem Spojených států amerických, kohoutky bez páteře, Zuckerberg a spol., kteří skoncovali s woke kapitalismem krátce před inaugurací Donalda Trumpa. Téměř všichni dostali strach z nepředvídanosti budoucnosti. Toho využil Elon Musk ke zkomponování otevíracího akordu nové americké reality, který, když Bůh dá, otevře v pondělí 20. ledna oponu divadla, ve kterém se bude hrát staronová hra o vztazích uvnitř Spojených států amerických a o vztazích s jejich vazaly nejenom v Evropě a nepřáteli, především Ruskem a Čínou.
Devět dní později (29.ledna) se otevře opona na mnoha scénách. Na nich se bude prezentovat hlavní svátek pro Číňany a důležitý svátek pro ostatní obyvatele jihovýchodní Asie. Připomínám, že oslavy tradičně začínají prvním dnem prvního lunárního měsíce čínského kalendáře a končí 15. dnem, známým jako Svátek lampionů. Datum čínského Nového roku je pohyblivé a kolísá mezi 21. lednem a 20. únorem. Je určeno astronomicky. Letošní rok bude ve znamení hada, který je šestým zvířetem ve 12letém cyklu čínského zvěrokruhu a je spojován s moudrostí, intuicí a strategickým růstem.
Čína
V roce 2024 se počet obyvatel Čínské lidové republiky (ČLR) ve srovnání s rokem 2023 snížil o 1,39 milionu lidí. Uvedl to Státní statistický úřad Čínské lidové republiky ve své výroční zprávě: Počet obyvatel Číny na konci roku 2024 činil 1 miliardu 408 milionů 280 tisíc lidí (zahrnuje obyvatele 31 provincií, autonomních oblastí, měst s centrální podřízeností, nezahrnuje obyvatele Hongkongu, Macaa a Tchaj-wanu a cizince), což je o 1,39 milionu méně než na konci roku 2023.
Zpráva konstatuje, že tohoto výsledku bylo dosaženo na úkor poklesu porodnosti. Podle statistického úřadu se narodilo 9,54 milionu novorozenců v roce 2024 a umřelo 10,93 milionu občanů. Zpráva uvádí také poměr žen a mužů v Číně: v průměru bylo 105 mužů na 100 žen. Počet obyvatel v produktivním věku od 16 do 59 let na konci roku 2024 činil 858 milionů lidí. Připomínám, že nedávno v PS ČR (13.1) proběhla diskuze na téma porodnosti v ČR, které jsem osobně nezúčastnil. Předpokládám, že diskuze minula podtrhnout skutečnost, že porodnost ovlivňuje antropologická degenerace (hodnot), vědecký výzkum (antikoncepce) a změna kognitivních funkcí (vnímání poslání, rozdílu a funkce mužského a ženského pohlaví).
Co se týče ekonomiky a strachu z jejího pomalého růstu, inflace a sankcí, Federální celní služba Ruské federace informovala, že Čína se v roce 2024 stala největším obchodním partnerem Ruska. Na konci třetího čtvrtletí činil celkový obchodní obrat 584 miliard dolarů, z čehož asi 197 miliard dolarů připadalo na Čínu.
V kontextu to znamená, že navzdory krizové náladě ve světě se hospodářský rozvoj Číny řídí stranickými cíli a dosahuje je. Nehledě na realitní krizi, propad vnitřní spotřeby a vysoce zadlužené místní vlády vzrostla čínská ekonomika v loňském roce o pět procent. Žádný západní mediální vševěd růst o pět procent nerozporuje. Růst tak překonal očekávání oficiálních západních analytiků-gurů. Tím čínská ekonomika dosáhla cíle růstu, který stanovila čínská vláda na výročním zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců v březnu. Připomínám pro srovnání, že v roce 2023 činil růst hrubého domácího produktu 5,2 procenta.
Velká Británie a Ukrajina
Představte si, že Velká Británie podepsala určitou smlouvu s určitou zemí před 100 lety, na začátku roku 1925. Uvědomte si přitom, že během této doby se v Británii vystřídalo pět panovníků a 24 premiérů. Velká Británie přežila druhou světovou válku, sedm hospodářských krizí, ztratila kolonie a přestala být impériem. A položte si otázku: Kolik smluv podepsaných Londýnem v roce 1925 se ztratilo (tj. na ně ve veřejnosti zapomnělo), kolik jich ztratilo svůj význam, a jaký může mít nově uzavřená smlouva s Ukrajinou, kterou podepsali Muskem lynčovaný a v Dolní sněmovně potící se premiér a provokující teroristickými útoky stát NATO klaun-prezident zbytku státu, t.č. ještě nazývaného Ukrajina.
Dovoluji si hodnotit 100letou smlouvu jako umělecké dílo a nástroj britské vojenské a obchodní diplomacie, který je v souladu se zákony divadelního žánru a PR. Smlouva představuje současně pokus proti-trumpovské koalice svázat Zelenského, aby neupadl dříve, než bude potřeba a pokus proměnit Ukrajinu v nástroj pro dosažení cílů globalistů pod protektorátem Londýna. Ten se s pravděpodobností hraničící s jistotou ujme vedení zbytku Ukrajiny v rozměru roku 1654, který bude krmit hubnoucí Evropská unie, aby v domě Sionů bylo možno slavit po staru.
Připomínám pro zamyšlení sedm věcí z mnoha:
1) Preambule je o něco kratší než hlavní část, ve které signatáři slibují prohloubení obranné spolupráce, integraci Ukrajiny do NATO a práci na řešení dlouhodobých systémových hrozeb a výzev pro námořní bezpečnost v Baltském, Černém a Azovském moři. A nebylo třeba nijak zvlášť popisovat podrobnosti: od začátku loňského roku se jedná o čtvrtou ukrajinsko-britskou dohodu.
2) Zelenskij s patosem prohlásil: Dnešek je skutečně historickým dnem. Vztahy mezi Ukrajinou a Spojeným královstvím jsou užší než kdy jindy. Dosáhli jsme nové úrovně, je to více než jen strategické partnerství. A zapomněl přitom zmínit se o soudruzích v Černínském paláci a na pražském hradě.
3) Britská vláda poznamenala, že 100leté partnerství je důležitým krokem k podpoře dlouhodobé bezpečnosti Ukrajiny a zajišťuje, že již nikdy nebude zranitelná vůči brutalitě, které na ní působí Ruská federace. Co jiného očekávat, když dohoda zavazuje Británii, aby stála po boku s Ukrajinou po celé století! A nikdo neví, zda oba smluvní partneři budou ještě existovat.
4) Jako potvrzení vážnosti záměrů premiér Starmer slíbil v blízké budoucnosti dodat 150 nových dělostřeleckých kusů, mobilní systém PO a 3 miliardy dolarů ze zmrazených ruských aktiv. Ale když dojde na detaily, skutečný systém vztahů mezi partnery, kteří si nejsou vůbec rovni, se stává jasnějším. Co mám na mysli? V dubnu 2024, kdy byla podepsána dohoda o vojensko-průmyslové spolupráci, dorazila společnost BAE Systems do Kyjeva se zástupci 29 britských obranných podniků. BAE uzavřela dohodu s britským ministerstvem obrany o údržbě a opravách lehkých děl L119 dodaných Ukrajině. Doporučuji zájemcům o téma seznámit se s mnohem podrobnější dohodou o bezpečnostní spolupráci, podepsanou 12. ledna 2024.
5) Jinými slovy, britská vláda (která byla zastoupena ministrem pro obchodní politiku) podporuje své výrobce zbraní a obranný průmysl jako celek objednávkami. Dokazuje to zejména třetí odstavec druhé části smlouvy, který obsahuje důležitá slova: Spojené království bude povzbuzovat svůj obranný průmysl, aby spolupracoval s Ukrajinou na podpoře lokalizace oprav, údržby a výroby obranných produktů Spojeného království na Ukrajině.
6) Válka je byznys a Britové v něm byli vždy úspěšní. K aktuálním úkolům byla v srpnu 2024 přijata dohoda o zrušení dovozních cel a celních kvót v obchodu s Ukrajinou do roku 2029. Přitom nikdo neví, co přesně může ukrajinská ekonomika prodat Britům. Je však přesně známo, co Británie prodává: vozidla, některé stroje a mechanismy, chemické a farmaceutické výrobky. Nehledě na skutečnost, že předem uvedené je velmi (ne) podobné vojenskému vybavení, zbraním a střelivu, faktem je, že stoletá dohoda posílí pozici Britů v kontrole nad obchodem s obilím a mohla by se stát prioritním partnerem zbytku Ukrajiny v energetickém sektoru, těžbě kritických nerostů a výrobě zelené oceli, jestliže prezident Putin bude omámen touhou po míru podle receptu kolektivního Západu.
7) Pro našince zmínka o stoleté smlouvě a kontextu nabízí možnost představit si, jak dlouho Západ hodlá na Ukrajině vydržet, aby dosáhl svého zisku. Smlouva představuje časovanou bombu, protože na základě této dohody bude Británie moci uplatňovat nároky podobné těm, které byly Rusku předloženy držiteli úvěrových závazků carské vlády. To znamená, že je to nástroj vyjednávání, jak ekonomický, tak politický, který umožňuje vydržet současné politice až do voleb do Kongresu USA v roce 2026. Demokrati a solidární Britové potřebují mít ochočeného krokodýla (Zelenského), protože nehledě na konání prezidenta Trumpa počítají s pomstou.
Summa summarum (spočítáno): V Londýně bude současná vláda Ukrajiny pod patronátem Britů a bude kritizovat situaci na Ukrajině. Mezitím všechna břemena a důsledky případné mírové dohody, včetně zaručených obtížných sociálně-ekonomických, budou započítány Trumpovi. Proč? Protože Trump vypne Ukrajinu, bude se zabývat problémem Číny (i na úkor EU), vyřadí své oponenty z velké hry, a předá téma Ukrajiny EU pod vedením Britů, kteří samozřejmě mají své vlastní zájmy. A široké publikum bude slyšet od rána do večera, a od večera do rána, o vzájemné podpoře pro obnovu, restrukturalizaci a reformy pro budoucí generace, zatímco všechny dohody budou poslány do koše, jakmile přestanou být prospěšné pro hlavního beneficienta (Velkou Británii).
Lekce Morgenthau pro ČR
Porozumět této části příspěvku vyžaduje vědět alespoň něco málo o plánu Hans Joachim Morgenthau (1904-1980), amerického politologa německého původu, teoretika mezinárodních vztahů, který dodnes patří mezi nejvlivnější v tomto oboru. Po prusko-francouzské válce v letech 1870–1871, první a druhé světové válce, spolu s neúspěšnou Versailleskou mírovou smlouvou z roku 1919, chtěli spojenci ve druhé světové válce zajistit, aby už nikdy neexistovalo agresivní Německo dostatečně silné na to, aby napadlo své sousedy. V září 1944 však unikl do médií takzvaný Morgenthauův plán. Plán byl zprvu všeobecně chválen, protože by chápan jako možnost znemožnit Německu rozpoutat v Evropě další světovou válku.
![](https://www.gnews.cz/wp-content/uploads/2025/01/resize.webp)
Ve své podstatě Morgenthau si představoval kartaginský mír s trvale de-industrializovaným, a neozbrojeným Německem, podobného před-civilizačnímu pohraničí, o němž psal historik Publius Cornelius Tacitus (55-115, možná 124 n.l.) ve své Germánii. Tento historický a etnografický spis, vydaný kolem roku 98 a původně nazvaný O původu a situaci Germánů pojednává o germánských národech mimo Římskou říši.
Morgenthauův plán nepojednával o germánských národech, ale o zabezpečení, že do šesti měsíců po kapitulaci Německa budou demontovány všechny jeho průmyslové závody a zařízení. Porúří, centrum evropské průmyslové síly, mělo být trvale vykastrováno, zbaveno energie, surovin a infrastruktury. Po druhé světové válce Trumanova administrativa odmítla představu pasteveckého, de-industrializovaného a nejistého Německa jako recept na chudobu, hlad a vylidňování.
Současní nejenom němečtí politici, ignorující historii a myšlenky minulosti, se bez hlasu a povolení občanů EU vydali na cestu vedoucí k aktualizované verzi Morgenthauova plánu. Zelené iluze EK způsobily, že v Německu bylo odstaveno mnoho jaderných, uhelných a plynových elektráren. Nevyzpytatelná solární a větrná prý udržitelná energie znamená, že náklady na elektřinu v Německu jsou čtyřikrát vyšší, než je průměr ve Spojených státech.
Kdysi dominantní evropští automobiloví giganti Volkswagen, BMW a Mercedes ztrácejí zákazníky a zisky tvoří finančními spekulacemi a kreativním účtováním. Nařízení EK a vlastních vlád týkající se ekologických a elektrických vozidel bezpečně zajišťují celosvětovou nekonkurenceschopnost. Mluví o tom i poměr nákladních lodí směřujících do Číny a Evropy a obchodní komora EU v Pekingu: jedna evropská plave do Číny, čtyři čínské do Evropy.
Přidám-li k tomu skutečnost, že Německá ekonomika se v roce 2023 skutečně snížila, že zmenšené Porúří již nemůže zachránit německou ekonomiku před vlastními utopickými politiky, že německá armáda je téměř odzbrojena a chybí jí tisíce rekrutů, že německý průmysl nevyrábí dostatek munice, tanků, lodí a letadel, aby vybavil i svou zmenšenou armádu, námořnictvo a letectvo, nastupující oslavy čínského nového roku a rok Hada budou v Evropě vzbuzovat závist, posilovat sinofobii a přibližovat nutnost uvědomit si, že jenom několik set kilometrů od nás, na Ukrajině je více než milion Ukrajinců a Rusů mrtvých, zraněných nebo nezvěstných.
Do EU nelegálně vstoupily miliony přistěhovalců, z nichž naprostá většina pochází z Blízkého východu. Mnozí z nich jsou nepřátelští vůči přirozeným a také po ukončení II. světové války vymyšleným evropským hodnotám a kultuře. Dokazují to nedávné teroristické vraždy, patřící do kategorie antropologické degenerace. Připomínám, že pětina obyvatel se nenarodila v Německu. Jak je tomu v české kotlině, nevím. Vím ale, že velký počet Němců a Čechů je rozhněvaný, rozdělený a depresivní. Porodnost v Německu dostihla 1,4 % a je jednou z nejnižších v západním světě. Před osmdesáti lety dobyvatelé Německa odmítli rozbití poraženého národa jako příliš tvrdé. Nyní však Německo a s ním celá EU úmyslně pastoralizuje, odzbrojuje, de-industrializuje a ničí samo sebe. A možná, že Morgenthau se obrací v hrobě. Komu není rady, tomu není pomoci.
Konfuciova lekce pro ČR Je všeobecně známo, že autor není specialista ani na Čínu, ani na učení Konfucia, ale že pozoruje dění v Číně již od první poloviny 80.let a několikrát Čínu navštívil v pracovní funkci v rámci činnosti koordinační kanceláře TACIS EU, později OBOR (jeden pás, jedna stezka) a privátně. S ohledem na současné konání nejenom české vlády a EK v předdveří vážných střetů v trojúhelníku USA-Čína-Rusko, potažmo Irán, se nabízí k zamyšlení několik tézí k morálce, etice a fungování Konfuciánského ústavního systému. Připomínám, že principy etiky a morálky z učení Konfucia (551-479 po Kr.) jsou dnes díky prezidentovi Xi Jinpingovi a jeho nekonečnému boji proti korupci části příprav kádrů a vzdělání členů KS Číny.
Jednu z knih věnující se tématu představuje Konfuciánský ústavní systém. Dílo, vydané již v roce 2020 v překladu Milana Kreuzziegera nakladatelstvím Filosofia (ISBN 9788070076002) napsal čínský žijící vědec Ťiang Čching (1953). Autor se zabývá novým sociopolitickým systémem, který by byl nejvhodnější pro Čínu, a vychází přitom z Konfucia. Zmiňuji se krátce o knize a ústavním systému z aktuálních důvodů.
Podobně jako se v Evropě navazuje na antické Řecko a Řím a na křesťanství a osvícenství, v Číně dochází v posledních desetiletích k navazování na prvky tradiční čínské civilizace, a především na konfuciánské motivy. Připomínám, že se v Číně uplatňují v různých interpretacích již dva a půl tisíce let a žádná revoluce, ani politický systém konfuciánské motivy a hodnoty nezničil a nenahradil. Není proto divu, že i filosofií Čchinga se proto zabývají nejen konzervativci, ale také socialisté a liberálové-teoretici, politici a další aktéři veřejné sféry.
![](https://www.gnews.cz/wp-content/uploads/2025/01/IMG_20250210_104547.jpg)
Autor knihy tvrdí, že nejlepším sociopolitickým systémem nejenom pro Čínu je tzv. Cesta lidské autority. Jedná se o podceněný deficit. Proč? Protože základem Cesty lidské autority je otázka tří forem legitimity-politické, legální a spravedlivé: Nebe, Země a Člověka. Přičemž legitimita je rozhodující faktor pro určení, zda má vládnoucí právo vládnout. Dnes je tato otázka více než aktuální. Proč? Protože legitimita nebe odkazuje k transcendentální, posvátné legitimitě; legitimita země vychází z legitimity odvozené z historie a kultury, kterou neznáme, potlačujeme a měníme a legitimita člověka odkazuje na vůli lidu. Ta slouhy moci vůbec nezajímá, kromě předvolebního období.
Tragédie je, že všechny tři zmíněné formy legitimity jsou dnes plně ignorovány ve výuce, vzdělání a praxi, přestože každému člověku se selským rozumem by mělo být jasné, že soulad s legitimitou v předem popsaném smyslu přímo určuje, jestli se lidé podřídí politickým autoritám, a že existuje neoddělitelný pár: právo a povinnost.
V kontextu nejenom Konfuciánského ústavního systému se nachází a posuzuje legitimizace cesty. To jest., jak chápeme legitimitu politické moci, zatímco implementace cesty představuje způsob, jímž se politická moc realizuje a vykonává, jakož i metody a umění užívat legitimní moc. Legitimizace politické moci je proto základem a cílem každého politického systému, řádu a umění politiky. Bohužel současní usurpátoři moci si to nechtějí, nebo nemohou uvědomit, přestože v rámci ústavního rámce nabízí a akceptuje Cesta lidské autority parlamentní systém.
V čínském konfuciánském pojetí Parlament se skládá ze tří komor.
Každá z nich reprezentuje jednu ze tří legitimit: Komora (konfuciánských) vzdělanců reprezentuje posvátnou legitimitu; Komora lidu reprezentuje lidovou legitimitu; Komora národa představuje kulturní legitimitu. Takto utvořený Parlament, jako svrchovaný orgán státu, se – podle Ťianga nejlépe uskutečňuje v monarchii, a podle znalostí a zkušenosti autora příspěvku ho nelze realizovat v prodané demokracii současného typu.
Přeji všem, aby letošní rok ve znamení hada, byl nejenom slovně spojován s moudrostí, intuicí a strategickým růstem, ale především růstem duchovnosti a moudrosti. Souhlasu netřeba. 18.01.2025.
Jan Campbell