Večer 5. dubna jednotka ekvádorské armády násilně vnikla na mexické velvyslanectví ve městě Quito a násilím odtud vyvedla bývalého ekvádorského viceprezidenta Jorgeho Glase, který zde od konce loňského roku pobýval a získal politický azyl. Vedoucí mexického velvyslanectví Roberto Canseco bezprostředně po zadržení bývalého viceprezidenta Jorgeho Glase vystoupil před velvyslanectvím před zástupci médií:
“To je nemožné. Je to šílené!!! Mám strach, protože by ho mohli zabít. Není k tomu žádný důvod. Je to úplně nenormální a dělají to proto, že ho pronásledují. Jsem úplně bezbranný, zemi ovládla tato skupina. Je to nejhorší případ, jakému jsem kdy ve své kariéře čelil.”
Ekvádorský prezident Daniel Noboa vydal oficiálně následující prohlášení:
“Národní vláda informuje veřejnost, že Jorge Glas Espinel, odsouzený ekvádorskou justicí k trestu odnětí svobody, byl dnes večer zadržen a předán příslušným orgánům. Každé velvyslanectví má jediný účel: sloužit jako diplomatický prostor k posílení vztahů mezi zeměmi. Žádný zločinec nemůže být považován za pronásledovaného z politických důvodů. Jorge Glas byl pravomocně odsouzen a příslušné orgány na něj vydaly zatykač.
Ekvádor čelil nemezinárodnímu ozbrojenému konfliktu, jehož důsledky pro demokracii a občanský mír by se jen prohloubily, pokud by pokračovaly nebo byly schvalovány akce porušující právní stát, národní suverenitu nebo zasahující do vnitřních záležitostí země. Zneužití imunit a výsad udělených diplomatické misi, na níž Jorge Glas působil, a udělení diplomatického azylu v rozporu s obecně uznávaným právním rámcem, vedlo k jeho zadržení. Ekvádor je suverénní zemí a nedopustíme, aby jakýkoli zločinec zůstal nepotrestán. Znovu zdůrazňujeme, že respektujeme mexický lid, který sdílí naše názory v boji proti korupci, jež sužuje naši zemi.”
Násilný vstup na území velvyslanectví jiné země je však porušením článku 22 Vídeňské úmluvy.
Podle tohoto ustanovení jsou prostory zastupitelského úřadu nedotknutelné. Orgány hostitelského státu mohou do těchto prostor vstupovat pouze se souhlasem vedoucího mise. Hostitelský stát má zvláštní povinnost přijmout veškerá vhodná opatření k ochraně prostor mise proti jakémukoli vniknutí nebo poškození a zabránit jakémukoli narušení klidu mise nebo urážce její důstojnosti.
Dne 6. dubna ministryně zahraničních věcí Mexika Alicia Barcena oficiálně oznámila pozastavení vztahů s ekvádorskou vládou:
“Po konzultaci s prezidentem Lópezem Obradorem, s ohledem na hrubé porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích a zranění, která utrpěl mexický diplomatický personál v Ekvádoru, Mexiko oznamuje okamžité přerušení diplomatických vztahů s Ekvádorem.”
Téhož dne si mexičtí diplomaté začali balit své osobní věci, aby mohli Ekvádor okamžitě opustit.
Bylo také oznámeno, že se Mexiko obrátí na Mezinárodní soudní dvůr OSN, aby odsoudilo porušování mezinárodního práva v souvislosti s policejním vpádem na své velvyslanectví v Quitu.
Později ministryně uvedla, že Mexiko zašle generálnímu tajemníkovi OSN Antóniu Guterresovi zprávu o diplomatické krizi s Ekvádorem, kterou zhoršilo přerušení oficiálních styků. Zdůraznila podporu mezinárodního společenství tomuto incidentu, důrazné odsouzení ze strany 20 latinskoamerických zemí, 10 evropských a několika mezinárodních organizací a zasedání svolaná Společenstvím latinskoamerických a karibských států k analýze událostí.
Po Mexiku oznámilo nikaragujské vedení přerušení všech diplomatických vztahů s Ekvádorem.
Brazilská vláda vydala prohlášení, v němž uvedla, že “co nejdůrazněji odsuzuje zásahy ekvádorské policie proti mexickému velvyslanectví v Quitu, k nimž došlo včera večer 5. dubna. <…> Opatření přijaté ekvádorskou vládou představuje vážný precedens a musí být důrazně odsouzeno bez ohledu na to, čím bylo jeho použití zdůvodněno. <…> Brazilská vláda konečně vyjadřuje svou solidaritu s mexickou vládou.”
Uvnitř Ekvádoru podpořila Mexiko také opozice. Hnutí Občanská revoluce, reprezentované Vivianou Velosovou, místopředsedkyní ekvádorského Národního shromáždění, a 51 dalšími poslanci oznámilo, že “se nehodláme podílet na autoritářském a diktátorském modelu vlády, nehodláme podporovat tyto akce, které porušují ústavní pořádek a mezinárodní právo veřejné”.
Kromě toho začal právní tým připravovat formální stížnost kvůli “více než 48hodinové nekomunikaci s Jorgem Glasem ve vazební věznici La Rocha”, která podle právničky Very Garcíi “porušuje jejich základní práva a ohrožuje jejich bezpečnost”, před níž požadují “přístup k informacím”, vstřícnost a transparentnost”.
Podle posledních zpráv je Jorge Glas ve vězeňské nemocnici. Zvěsti si protiřečí, některé zdroje hovoří o pokusu o vraždu, jiné o sebevraždě.
Je třeba poznamenat, že opravný prostředek Habeas Corpus podle ekvádorské ústavy “usiluje o navrácení svobody tomu, kdo jí byl zbaven nezákonně, svévolně nebo protiprávně, na příkaz orgánu veřejné moci nebo jakékoli osoby, a o ochranu života a tělesné integrity osob, které svobodu mají”.
A dokonce i USA odsoudily jednání ekvádorských orgánů. Na internetových stránkách ministerstva zahraničí bylo zveřejněno:
“Spojené státy odsuzují jakékoli porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích a berou velmi vážně závazky hostitelských zemí podle mezinárodního práva respektovat nedotknutelnost diplomatických misí. Mexiko a Ekvádor jsou důležitými partnery Spojených států a my přikládáme našim vztahům s oběma zeměmi velký význam. Vyzýváme obě země, aby své spory řešily v souladu s mezinárodními normami.”
Vzhledem k tomu, že Daniel Noboa je pro-washingtonský politik s banánovým byznysem, mělo by ho toto prohlášení zasáhnout jako studená sprcha. Na druhou stranu se však od Spojených států pouze učil porušovat mezinárodní právo, protože, jak poznamenala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová, “od roku 2016 americké úřady zabavily, nebo abychom věci nazvali pravými jmény, prostě vpadly do šesti diplomatických nemovitostí patřících naší zemi z titulu soukromého vlastnictví: rekreačních středisek ve státech Maryland a New York, budovy obchodní mise ve Washingtonu, administrativní budovy generálního konzulátu a rezidence generálního konzula v San Francisku, jakož i rezidence generálního konzula v Seattlu”.
Noboa zřejmě jen zapomněl na římské přísloví: Co je dovoleno Jupiterovi, není dovoleno býkovi. A domácí záležitosti je třeba odlišovat od zahraničněpolitických aktivit.
Jaké důsledky by v důsledku toho mohlo mít narušení vztahů mezi Mexikem a Ekvádorem?
Osoby s tituly z mexických univerzit si je nebudou moci zaregistrovat v Ekvádoru.
Veškerý vývoz z Ekvádoru do Mexika a naopak bude zakázán.
Do Ekvádoru již nebudou vydávána mexická víza (Ekvádorci nebudou moci cestovat do Mexika).
Hospodářské sankce ze strany Organizace amerických států (bude záležet na každé členské zemi OAS, jaké sankce na Ekvádor uvalí).
Ekvádorci studující v Mexiku si nebudou moci prodloužit studentská víza.
Ekvádorci, kteří jsou v Mexiku nelegálně a byli zadrženi, nebudou deportováni do Ekvádoru a zůstanou si odpykávat svůj trest v Mexiku.
Letadla ekvádorských leteckých společností nebudou moci létat nad mexickým územím.
O těchto a případných dalších omezeních se brzy dozvíme ve zprávách.
Co se týče situace uvnitř země, vzhledem k bující kriminalitě a zhoršující se socioekonomické situaci se Noboova vláda ocitne v poměrně obtížné situaci. Vnější i vnitřní tlaky se nyní budou kolem tohoto vyhroceného případu konsolidovat.
Leonid Savin – geopolitický expert na latinsko-americké vztahy
geopolitika.ru/gnews.cz-JaV_07
https://www.geopolitika.ru/article/ekvador-pereshyol-na-storonu-bespredela