V Česku jsme vstávali do pořádně chladného rána, ale pohled na akciové trhy nás mohl hned po ránu rozehřát. Asijské trhy totiž hlásily nárůst volatility. O co šlo: Už v pátek jsme psali o tom, že čínská centrální banka a vláda si připravily mix podpůrných opatřeních. Výsledkem bylo, že šanghajská burza dnes po ránu rostla o 7 %. Je jasné, že slibované peníze nakonec někam natečou. Na druhé straně v Japonsku dnes vládla skepse. Tamní akciový index NIKKEI padal o 5 %: V zemi vycházejícího slunce měli investoři strach,že nový premiér Išiba bude prosazovat vyšší daně pro podniky a na kapitálové zisky.
A nyní klíčová otázka. Otevřela dnes Evropa v zeleném jako Čína, nebo v červeném jako Japonsko? B je správně. Německý index DAX dnes klesnul o 0,8 %. Němečtí statistici dnes přišli se zprávou, že meziroční tempo inflace v Německu se v září podle předběžných odhadů snížilo na 1,6 % oproti 1,9 % v srpnu. Trh nečekal tak výrazné zpomalení tempa růstu cen. To svědčí o slábnoucí poptávce uvnitř německé ekonomiky. Tomu se nedivme třeba za situace, kdy má tamní automobilový průmysl velké problémy. Naposledy v pátek po uzavření trhu automobilka Volkswagen oznámila, že kvůli horšící se makroekonomické situaci snižuje výhled na prodeje, marže a cash flow za celý rok. Skupina očekává
pokles počtu prodaných vozů z 9,24 mil. vozů loni na 9 mil. letos, zatímco doposud čekala růst o 3 %. Firma přitom již snižovala výhled v červenci. A paradox na závěr.
Odboráři automobilky hrozí stávkou a chtějí přidat ve chvíli, kdy firma zvažuje, které závody držet při životě a které ne. I to naznačuje, jak složitá bude pozice německého automobilového průmyslu. Tam se problémy rozhodně netýkají jen značky VW. A do toho agentura Bloomberg napráskala, že se německá vláda chystá snížit svou prognózu pro největší evropskou ekonomiku. Německá vláda podle všeho nově neočekává v letošním roce žádný růst německé ekonomiky. Podle Bloombergu se německá vláda chystá snížit svou prognózu růstu v roce 2024 na – v nejlepším případě – stagnaci z dříve předpokládaného růstu o 0,3 %. Vše nasvědčuje tomu, že kombinace slabosti německého průmyslu v čele s automobilkami, ochablé poptávky z Číny a přílišného tlaku na zelenání ekonomiky neumožňuje Německu dál růst. A pro Německo může být ještě hůř, pokud by se po podzimních prezidentských volbách v USA a návratu Donalda Trumpa zvýšila dovozní cla do USA.
Takový německý kancléř Olaf Scholz od svého nástupu do funkce v prosinci roku 2021 ještě nezažil růst ekonomiky dvě po sobě jdoucí čtvrtletí. Je zřejmé, že Německo čeká otřes také politicky. Zpomalování německé inflace v kombinaci se slabostí tamní ekonomiky investory utvrzují v tom, že Evropská centrální banka si tentokrát nebude dávat pauzu při změkčování pravidel hry. Trh nyní dává 80% pravděpodobnost snížení sazeb Evropské centrální banky na zasedání, které se bude konat příští měsíc. Potvrzení může už v tomto týdnu přijít díky projevu šéfky Evropské centrální banky Ch. Lagardeové.
Markéta Šichtařová Next Finamce s.r.o. Nextfinance.cz