V úvodu loňského roku se čeští centrální bankéři radovali, že se jim podařilo zkrotit inflaci. Meziroční růst spotřebitelských cen totiž v únoru roku 2024 dosáhnul jen 2,0 %, což je cíl České národní banky (ČNB). Dnes ale byl zveřejněný údaj o inflaci za prosinec loňského roku. A ten ukázal, že radost centrálních bankéřů byla předčasná. ČNB má s inflací znovu starosti. Spotřebitelské ceny v prosinci loňského roku meziročně vzrostly o 3,0 %. Inflace tak narazila na horní mez tolerančního pásma České národní banky. Máme nejvyšší inflaci od konce roku 2023. Je ale pravdou, že trh i ČNB očekávaly ještě větší skok inflace nahoru – až na 3,3 %. Navíc meziměsíčně spotřebitelské ceny nerostly, ale klesly o 0,3 %.
Na plyn šlápla hlavně meziroční inflace u potravin. Ceny v celém oddíle potraviny a nealkoholické nápoje meziročně vzrostly o 1,7 %. Za některé základní potraviny si ale připlatíme výrazně víc. Ceny vajec meziročně vyskočily o více než třetinu (36,3 %) a ceny olejů a tuků přidaly skoro pětinu (16,9 %). Ceny čokoládových výrobků podražily o 28 %.
Také náklady na bydlení stále stoupají. Ceny nájemného z bytu narostly o 6,2 %. Výrazně si připlatíme za návštěvy restaurací nebo za dovolené. I tady tedy rostou ceny viditelně rychleji, než je průměrné tempo inflace. Ceny tabákových výrobků vyskočily o 7,0 %. A nakonec je potřeba říct, že stále menší brzdu pro inflaci představují pohonné hmoty. Ty byly v prosinci meziročně nižší už jen o 2,6 %, když ještě v listopadu
klesaly o 7,6 %. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,7 % a ceny služeb o 5,0 %. Nic nového pod sluncem. Služby dál pokračují ve zřetelném zdražování.
Průměrné tempo inflace za rok 2024 dosáhlo 2,4 %. To byla její nejnižší úroveň za posledních 6 let. Na druhé straně jsme se znovu pohybovali nad 2% úrovní, na kterou jsou centrální bankéři citliví. Také v letos tempo inflace v průměru skončí nad 2% cílem České národní banky. Podle našeho odhadu průměrné tempo inflace v roce 2025 dosáhne 2,5 % nebo lehce víc.
Dnes vyšla také zpráva o tom, že tržby v maloobchodě se v listopadu roku 2024 reálně meziročně zvýšily o 4,3 %. Maloobchod tedy mírně zpomalil tempo růstu. Čekal se o fous lepší výsledek. Tržby za pohonné hmoty vzrostly o výrazných 10,8 %. Tržby za nepotravinářské zboží narostly skromněji: o 5,5 %. No a tržby za potraviny byly meziročně vyšší jen o zanedbatelných 0,4 %. Téměř tedy nerostou. Při ještě detailnějším
členění internetové obchody válcují zbytek maloobchodu. O tom svědčí to, že internetovým a zásilkovým obchodům tržby vzrostly o 14,1 %. Očekáváme, že by maloobchod jako celek by měl za rok 2024 růst o 4,5 % a v letošním roce by měl přidat 3,5 %.
A co na to říkají investoři? Tempo inflace sice zrychlilo, ale trh čekal její mnohem výraznější růst. Právě z toho důvodu koruna oslabila až nad 25,20 CZK/EUR. Poslední zrychlení tempa inflace zpětně ospravedlňuje krok českých centrálních bankéřů, kteří před koncem minulého roku stopli proces snižování úrokových sazeb. Na druhé straně inflace nezrychluje natolik, aby bylo jisté, že centrální bankéři odloží také další
snížení úrokových sazeb. Česká národní banka může už na začátku února začít sazby znovu snižovat. Kvůli dnešním statistikám má koruna do dalších týdnů více prostoru pro oslabení než pro posílení. Dál bude platit, že koruna nebude moci na delší dobu posilovat pod 25korunovou úroveň za euro.
Jiří Cihlář, Markéta Šichtařová
Eurodeník 13. 01. 2024 Next Finamce s.r.o. Nextfinance.cz
AUDIO podobu naleznete zde