Představitelé Komunistické strany Číny a státu, včetně Si Ťin-pchinga, Li Čchianga, Čao Le-ťie, Wang Chuninga, Cchaj Čchi a Dinga Süe-sianga, se účastní osmého celostátního sjezdu Čínské federace zdravotně postižených a blahopřejí k této události ve Velkém sále lidu v Pekingu, hlavním městě Číny, 18. září 2023. Čínská federace osob se zdravotním postižením zahájila v pondělí v Pekingu svůj osmý národní kongres. (Xinhua/Pang Xinglei)
PEKING 19. září (Sin-chua) – V pondělí se ve Velké síni lidu v Pekingu sešlo více než 600 delegátů zastupujících přibližně 85 milionů osob se zdravotním postižením, protože Čínská federace osob se zdravotním postižením zahájila svůj osmý národní kongres.
Mezi stranickými a státními představiteli, kteří se akce zúčastnili, byl i prezident Si Ťin-pching, který je zároveň generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Číny a předsedou Ústřední vojenské komise.
Si v průběhu let věnoval této skupině lidí zvláštní péči a pozornost a inspiroval mnoho osob se zdravotním postižením k tomu, aby si šly za svými sny. Mezi nimi je i Huang Daoliang z okresu Minqing ve východočínské provincii Fujian.
V devíti letech mu byly amputovány obě ruce poté, co se nešťastnou náhodou dotkl drátu vysokého napětí. Nehoda mu nezabránila v tom, aby si plnil svůj sen a studoval na vysoké škole.
V letech 1988 a 1989 Huang dvakrát neuspěl u státních přijímacích zkoušek na vysokou školu, přestože dosáhl slušných výsledků. Domníval se, že jeho neúspěchy byly pravděpodobně způsobeny jeho fyzickým stavem.
V roce 1990 Huang skládal státní přijímací zkoušky na vysokou školu znovu. V tomto roce se Xi ujal funkce stranického šéfa Fu-čou, hlavního města provincie Fu-ťien, a také ředitele Polytechnické vysoké školy Min-ťiang (nyní známé jako Univerzita Min-ťiang).
Poté, co se dozvěděl o Huangově příběhu, rozhodl Xi o jeho přijetí formou mimořádného zápisu, čímž se Huang stal prvním „bezrukým studentem“ na vysoké škole i v celé provincii.
„Pro mě to byla skutečně nová chuť do života,“ vzpomíná Huang. Třiapadesátiletý muž se od ukončení studia věnuje místní federaci zdravotně postižených v Minqingu, hnán hlubokým pocitem vděčnosti.
Wang Yani, která má sluchové postižení, čerpala sílu z interakcí se Xi, protože se toužila stát učitelkou.
Během inspekce v Hohhotu, hlavním městě severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, v roce 2014 Si navštívil dětský domov, kde Wang žila.
Při návštěvě Wangina pokoje si Xi prohlédl některá její alba a knihy znakové řeči. Si se usmíval, když se od Wang naučil některá gesta ve znakové řeči.
Při odchodu Xi povzbudil Wang, aby se pilně učila a usilovala o vynikající výsledky ve školních letech.
Wang vyjádřila svou vděčnost ohnutím palce, což v čínském znakovém jazyce znamená „děkuji“. Xi toto poselství pochopil a nadále ji povzbuzoval tím, že následoval její znakovou řeč.
V roce 2019 si Wang splnila svůj sen a stala se učitelkou kosmetiky na speciální škole, kde studovala. Předtím navštěvovala školu krásy v Hohhotu, kde, přestože byla jedinou studentkou s postižením, překonala všechny obtíže a výzvy a absolvovala jako nejlepší studentka.
V Tchang-šanu v severočínské provincii Che-pej si Yang Yufang a jeho žena Gao Zhihong, kteří se oba stali paraplegiky po smrtícím zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály, jež město postihlo v roce 1976, užívají spokojeného života v pečovatelském centru, kde mají práci.
Když Si v roce 2016 navštívil centrum pro oběti zemětřesení, hovořil s manželi a s potěšením zjistil, že jsou schopni pracovat, jak jim síly dovolí, začlenit se do společnosti a žít samostatně.
„Jestliže lidé se zdravou fyzickou kondicí mohou mít skvělý život, mohou to samé dokázat i lidé se zdravotním postižením,“ řekl Si.
Povzbuzováni Si se manželé snažili ze všech sil pomáhat lidem kolem sebe. V průběhu let podporovali chudé studenty tím, že vyráběli ruční výrobky pro charitativní prodej.
Podobných okamžiků, jako byl výše zmíněný, je celá řada a miliony lidí se zdravotním postižením v Číně se nemusí se Siem setkat osobně, aby mohli těžit ze snahy země zajistit lidem se zdravotním postižením skvělý život.
V posledních letech Čína podnikla konkrétní kroky k rozšíření vzdělávacích a pracovních příležitostí pro osoby se zdravotním postižením, což jim umožňuje realizovat jejich cíle a podílet se na výhodách národní prosperity.
K dnešnímu dni bylo v Číně formulováno a prosazeno více než 90 zákonů a více než 50 správních předpisů, které se přímo týkají ochrany práv a zájmů osob se zdravotním postižením, včetně prvního zvláštního zákona o budování bezbariérového prostředí v zemi.
V červnu Si podepsal prezidentský výnos o vyhlášení tohoto zákona, který vstoupil v platnost 1. září. Znamená to významný krok směrem k tomu, aby se lidé se zdravotním postižením v Číně mohli snáze a rovnoprávněji účastnit všech aspektů společenského života a začlenit se do něj.
(Xinhua/JaV)