Sbírková expozice 1918–1938: První republika vznikla ke 100. výročí vzniku Československé republiky a představuje bohatou výtvarnou tvorbu a umělecký provoz mladého státu v letech 1918–1938. Součástí expozice jsou vedle obrazů a plastik předních českých, slovenských, českoněmeckých a karpatoruských umělců (Václav Špála, Josef Čapek, Jindřich Štyrský, Toyen, August Brӧmse, Maxim Kopf, Wenzel Hablik ad.) také díla z proslulé francouzské sbírky (Paul Gauguin, Henri Rousseau, Pablo Picasso, Vincent van Gogh, ad.), kterou československý stát nakoupil krátce po svém založení ve 20. a 30. letech 20. století.
Výstavní projekt má povahu střednědobé sbírkové expozice ve 3. patře Veletržního paláce. Na základě sbírek Národní galerie Praha, doplněných o zápůjčky od jiných institucí či ze soukromých sbírek, představuje bohatou a kosmopolitní tvorbu a umělecký provoz dvacetiletého období nezávislého Československa, mezi lety 1918-1938. Neomezuje se na výtvarná umělecká díla, ale má i mezioborové přesahy formou prezentace dalších kulturních a výtvarných oblastí první republiky (knižní tvorba, design, užitý grafický design,…).
Expozice představuje umění první republiky očima tehdejšího uměnímilovného diváka prostřednictvím stěžejních galerií, uměleckých spolků i dalších kulturních institucí a seznamuje návštěvníky s významnými kulturními centry. V prvé řadě jím je hlavní město jakožto umělecké centrum s rušnou výstavní aktivitou představující nejen tvorbu domácích tvůrců, ale i těch zahraničních. Dále Brno, Zlín, Bratislava, Košice a Užhorod. Součástí expozice jsou částečné rekonstrukce zásadních výstav, které se v těchto centrech v době první republiky konaly – výstavy Tvrdošíjných, Výstava soudobé kultury v Brně, Poesie 1932 nebo První výstava surrealistů v ČSR. Expozice se neomezuje výhradně na volnou výtvarnou tvorbu, ale má i mezioborové přesahy – počínaje knižní typografií po užitý design.
V daném časovém a prostorovém rámci projekt představuje významné události na poli výtvarné kultury v době tzv. první republiky, s důrazem na kosmopolitní a mnohonárodnostní charakter jejího území. Tento přístup si klade za cíl nejen představit s historickou věrností bohatství a rozmanitost kultury mladého státu, ale také sloužit jako poučení pro dnešní dobu, kdy neznalost minulosti má mnohdy za následek xenofobní postoje. Expozici provází rovněž bohatý edukativní i odborný doprovodný program.
Kurátorský tým: Anna Pravdová, spolupráce Lada Hubatová-Vacková
Veletržní palác – 3. patro
Expozice je od října 2023 součástí AUDIOPRŮVODCE, který vznikl při příležitosti dokumentární výstavy 100 let francouzské sbírky.
Dvanáct děl z této expozice a osm děl z expozice 1796–1918: Umění dlouhého století je doplněno o odborný výklad, který si můžete poslechnout na svém zařízení. Buďte prosím ohleduplní a použijte sluchátka.
Expozice vznikla za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a byla zahájena jako součást oslav připomenutí významných výročí roku 2018 spojených s naší státností.
Národní galerie Praha děkuje všem zapůjčitelům děl:
Česká pošta, s.p., Poštovní muzeum
Kunsthalle Praha
Moravská galerie v Brně
Muzeum města Brna
Národní filmový archiv
Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur
Národní muzeum – Historické muzeum
Oblastní galerie Liberec
Památník národního písemnictví v Praze
Slovenská národní galerie
Tate, Londýn
Technické muzeum v Brně
Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze
Východoslovenská galerie, Košice
Východoslovenské muzeum v Košicích
Soukromé sbírky
ngprague.cz/GN.CZ-Jana Černá_07
https://www.ngprague.cz/udalost/404/1918-1938-prvni-republika