„Když jsem se poprvé objevil na pódiu, vyděsilo mě to k smrti. Vůbec jsem nechápal, proč všichni tolik křičeli. Neuvědomoval jsem si, že se mé tělo hýbe, všechno jsem dělal naprosto přirozeně, instinktivně. Tak jsem manažerovi v zákulisí řekl: ‚Co jsem udělal?‘ A on řekl: ‚Ať je to cokoli, vrať se a udělej to znovu‘.“ Elvis Presley o svém prvním vystoupení 30. července 1954 v klubu Bon Air v Memphisu
Život Elvise Aarona Presleyho byl ztělesněním amerického snu. Narodil se 8. ledna 1935 v městečku Tupelo ve státě Mississippi do nemajetné rodiny dělníka Vernona a švadleny Gladys Presleyových. Vyrůstal jako jedináček, jeho bratr, dvojče Jess, zemřel hned po narození. Nikdo z rodiny neměl muzikantské buňky. Elvisův talent se začal projevovat, když mu rodiče k jedenáctým narozeninám koupili místo drahého kola, na které neměli peníze, levnou kytaru. Základní akordy ho naučil strýc Vester, ale jinak byl Elvis samouk, denně poslouchal v rádiu blues a country a díky tomu si vypiloval hudební sluch. V páté třídě se přihlásil do školní soutěže talentů, kde skončil pátý. Chodil také zpívat do kostelního sboru.
V roce 1948 se rodina přestěhovala do Memphisu ve státě Tennessee. Hudba v té době Elvisovi pomáhala začlenit se mezi spolužáky. Oblíbil si gospel, blues, spirituály, rhythm and blues a také country. Skloubením těchto stylů a „podmanivým hlasem bělocha, který zpíval jako černoch“ vytvořil něco, co v populární hudbě do té doby nebylo.
V červnu 1953 ukončil střední školu a nastoupil jako řidič do firmy Electric Co., kde se zapsal do večerní školy. Měl v plánu být elektrikářem. V červenci nazpíval za čtyři dolary v nahrávacím studiu Memphis Recording Service dvě skladby, My Happiness a That’s When Your Heartaches Begin, a desku věnoval k narozeninám své matce Gladys, ke které měl velmi silný citový vztah. Tohle rozhodnutí změnilo jeho život.
Majitel studia Sam Phillips si všiml jeho talentu a nabídl mu spolupráci. A tak se Elvis do studia vrátil a nahrál ještě několik písniček. Trvalo ale skoro celý rok, než vznikl hit, který ho proslavil – That’s All Right Mama. Po jeho odvysílání v červenci 1954 v memphiském rádiu WHBQ se strhla vlna bouřlivého ohlasu, ten večer píseň hráli celkem čtrnáctkrát.
V tehdejší době bylo nesnadné uspět s černošskou hudbou, ale Elvisovi se to podařilo. Traduje se, že řada posluchačů vůbec nevěřila, že z éteru zní hlas bělocha, Elvis proto musel říct, na kterou střední školu chodil, což byl na tehdy ještě rasově segregovaném Jihu jasný důkaz.
Vzápětí ho oslovil kontroverzní, leč schopný manažer Tom Parker, se kterým přestoupil k velké nahrávací firmě RCA Records. Elvisův singl Heartbreak Hotel v roce 1955 prolomil první příčku americké hitparády a dostal se i do čela britského žebříčku. Zanedlouho se prodalo více než milion desek.
Následovala obrovská vlna úspěchu. Z Elvise se stala legenda. Nahrával, koncertoval, v jednom kuse cestoval. Objevil se i na filmovém plátně, celkem natočil 33 filmů, a během několika let prodal více než 130 milionů alb. Za 22 let jeho kariéry se prodalo celkem přes miliardu nahrávek. Neskutečně zbohatl. V létě 1956 vydělával zhruba 40 tisíc dolarů týdně. Své matce koupil růžový cadillac a o rok později, v 22 letech, pořídil pro sebe, své rodiče a babičku Minnie za 102 500 dolarů dům na předměstí Memphisu, rezidenci Graceland. Dům je nyní národní památkou a každoročně přivítá více než 500 000 návštěvníků.
Od ledna 1956 se Elvis objevoval také v televizi. Díky své popularitě mimo jiné sehrál velkou roli v národním očkovací plánu během epidemie dětské obrny. V říjnu 1956 vystoupil ve slavném pořadu Ed Sullivan Show, kde dostal vakcínu proti obrně, což pomohlo přesvědčit teenagery, aby se nechali očkovat.
Když začal koncertovat naživo, vysloužil si vedle bouřlivého nadšení fanynek také odpor církevních kruhů a mnohých moralistů. Charismatický mladík, který chodil s rodiči do kostela na mše, se na pódiu měnil v nespoutaný živel. Jeho extravagantní oblékání, typický účes s dlouhými kotletami a specifické taneční kreace, kdy se vyzývavě kroutil v bocích, mu vynesly přezdívku Elvis The Pelvis (Elvis Pánev) nebo Rotující kyčel… V televizi ho kamera vždy zabírala jen od pasu nahoru.
Elvis nikdy neuměl noty, nikdy si nepsal písničky, ale hrál na kytaru i na piano. V letech 1956-58 natočil úspěšné filmy Love Me Tender, Loving You a Jailhouse Rock.
V prosinci roku 1957, na vrcholu své slávy, obdržel povolávací rozkaz do armády. Díky odkladu nástupu, který vyjednal jeho manažer, se mu podařilo dokončit film King Creole a v březnu 1958, po absolvování základního výcviku v Arkansasu, byl převelen do Německa, kde sloužil jako seržant ve Friedbergu a Bad Nauheimu.
V srpnu 1958 onemocněla jeho matka Gladys akutní hepatitidou a vzápětí zemřela na zástavu srdce. Elvis okamžitě přiletěl domů, aby mohl být s ní. Po její smrti se vrátil do Německa. Během služby ve městě Bad Neuheim se v září 1959 seznámil se čtrnáctiletou Američankou Priscilou Beaulieuovou, nevlastní dcerou kapitána amerického letectva, který tam byl převelen a pobýval s rodinou ve vedlejším domě. Elvis totiž nebydlel v kasárnách, ale v pronajaté vile, kam si přivezl i otce a babičku. Z armády byl propuštěn v březnu 1960.
S Priscillou si pak dva roky psali a telefonovali, až v létě 1962 její rodiče souhlasili, aby navštívila Elvise v Gracelandu. V polovině března 1963, dva měsíce před svými osmnáctými narozeninami, se do Gracelandu nastěhovala natrvalo. Vzali se 1. května 1967 v Las Vegas. Přesně za devět měsíců, 1. února 1968, se jim narodila dcera Lisa Marie.
Po návratu ze služby v armádě obnovil Elvis svou hudební i filmovou kariéru. Byl vnímán jako vzorný řadový voják a vlastenec, což mu získalo respekt v očích starší, konzervativnější veřejnosti a zmírnilo negativní postoj některých rodičů a učitelů k jeho hudbě. Jeho první koncert se konal v Bloch Areně na základně Pearl Harbor na Havaji v roce 1961. Šlo o charitativní akci ve prospěch financování památníku USS Arizona, který připomíná útok na Pearl Harbor v roce 1941. Bylo to na dlouhou dobu jeho poslední živé vystoupení, na pódia se vrátil až v roce 1969.
V 60. letech se věnoval takřka výhradně své filmové kariéře, natočil např. filmy G.I. Blues, Blue Hawaii a Viva Las Vegas, které měly kasovní úspěch, ale kritika je nepřijala moc dobře.
Nastal také Elvisův ústup z prvních příček hitparád, navíc podpořený nástupem dalších zpěváků a kapel, jako byli Elton John nebo Beatles, Pink Floyd či Led Zeppelin.
V prosinci 1968 ale Elvis slavil fenomenální úspěch v televizní show Elvis: 68 Comeback Special, vysílané NBC, když v ikonickém koženém obleku zahrál ty největší hity a vrátil se zpět na svůj trůn. Znovu se ocitl na výsluní světové populární hudby a vysloužil si koncertní turné po USA a angažmá v hotelu International (později Hilton) v Las Vegas, kde se jeho koncerty staly fenoménem.
V lednu 1973 se jeho koncert Aloha from Hawaii stal revoluční hudební událostí. Uskutečnil se v Honolulu a byl prvním sólovým vystoupením přenášeným satelitním vysíláním do celého světa.
Elvisův osobní život byl stejně dramatický jako jeho kariéra. Jeho manželství s Priscillou skončilo v roce 1973 rozvodem. Důvodem byly Elvisovy nevěry a jeho častá nepřítomnost doma a v neposlední řadě i Priscillin vztah s instruktorem karate Michaelem Stonem. Elvis se karate věnoval během vojenské služby a získal černý pás, na který byl hrdý. Priscilla chtěla sdílet zájmy svého muže, ale nakonec je karate definitivně rozdělilo. Kvůli malé dceři ale zůstali v kontaktu a Lisa Marie tatínka v Gracelandu navštěvovala.
Po rozvodu se Elvisovou přítelkyní stala herečka a královna krásy Linda Thompsonová, kterou roku 1976 vystřídala modelka Ginger Aldenová, se kterou se zasnoubil.
Osobní i zdravotní problémy, které ještě zhoršovala dlouhodobá závislost na lécích na předpis (užíval léky na spaní, proti bolesti a stimulanty, aby zvládl náročný životní styl a koncertní turné), začaly ovlivňovat Elvisovu kariéru. Přibral na váze, zhoršil se jeho fyzický vzhled i kvalita jeho vystoupení, nicméně stále koncertoval a nahrával písně.
Mezi lety 1969 až 1977 absolvoval téměř 1096 zcela vyprodaných koncertů. Byl prvním umělcem, který ve čtyřech vystoupeních za sebou vyprodal Madison Square Garden v New Yorku. To, že ve světě rocku a popu byl světovou jedničkou, později uznali i Beatles, Rolling Stones, Michael Jackson, Bob Dylan a další umělci.
Elvis Presley zemřel 16. srpna 1977 v pouhých 42 letech ve své rezidenci Graceland v Memphisu. Je tam pohřbený spolu se svými rodiči a babičkou. Důvodem úmrtí bylo nejspíš předávkování léky, amfetaminy a barbituráty, oficiální verze však uvádí, že příčinou smrti byl srdeční infarkt. Pitva ukázala, že Elvis trpěl kardiovaskulární arytmií a hypertenzí. Na srdeční zástavu zemřela i jeho matka a v lednu 2023 také jeho dcera, herečka Lisa Marie.
Po Presleyho smrti se jeho sídlo Graceland proměnilo v muzeum a stalo se druhým nejnavštěvovanějším domem v USA hned po Bílém domě. Každoročně se sem sjíždějí davy fanoušků, Elvisovi napodobitelé a dvojníci. O jeho životě bylo natočeno mnoho filmů a vydáno mnoho knih. Jeho písně vycházejí stále znovu a někteří lidé dodnes věří, že nezemřel a jednou se vrátí.
Wikipedia/ Facebook/ Gnews.cz – Jana Černá