Velvyslanectví Čínské lidové republiky v České republice uspořádalo dvě recepce u příležitosti čínského nového roku 2025. První přímo ve svém sídle, druhou o den později v Kongresovém centru ČVUT. Té se vedle dalších hostů zúčastnil i první přímo zvolený prezident ČR Miloš Zeman. Součástí obou akcí byl koncert komorního souboru Harmonie východu a západu, v němž hrají mladí hudebníci z Pekingského symfonického orchestru a Pekingského čínského orchestru.
Ve středu 12. února uspořádalo Velvyslanectví ČLR v ČR u příležitosti Lampionového festivalu roku Hada recepci čínského nového roku, na které se sešli J. E. Velvyslanec Feng Biao a zaměstnanci velvyslanectví s téměř 400 zástupci čínských krajanů žijících v ČR, čínských podniků, studentů a učenců studujících v ČR, aby společně přivítali Jarní svátky 2025 a oslavili příchod čínského nového roku.


Hned další den se podobné slavnostní setkání konalo v Kongresovém centru ČVUT. Kromě již zmíněného bývalého prezidenta se zúčastnili například bývalý senátor Jaroslav Doubrava nebo bývalý europoslanec Jan Zahradil. Silně zastoupena byla KSČM v čela s místopředsedou Milanem Krajčou nebo exposlancem Leo Luzarem.
Velvyslanec Feng Biao představil úspěchy rozvoje Číny v roce 2024, pokrok v čínsko-českých vztazích a uvedl, že v roce 2025 bude velvyslanectví i nadále vyvíjet úsilí na podporu výměn a spolupráce mezi Čínou a Českou republikou v různých oblastech a dále podporovat zlepšování a rozvoj čínsko-českých vztahů.
„Rád bych využil této příležitosti, abych všem hostům popřál vše nejlepší v čínském novém roce a vyjádřil upřímné poděkování za vaši dlouhodobou podporu v rozvoji čínsko-českých vztahů a popřál vám pevné zdraví, vše nejlepší a hodně štěstí v Roce hada.
Právě v uplynulém roce 2024 bylo 75. výročí navázání diplomatické spolupráce mezi Čínou a Českou republikou. Čínské velvyslanectví úspěšně zorganizovalo řadu oslavných aktivit na podporu výměn a spolupráce mezi oběma zeměmi. Čína si udržuje pozici největšího obchodního partnera České republiky mimo Evropskou unii. V Pekingu úspěšně proběhlo 12. zasedání Čínsko-české společné hospodářské komise a byla obnovena přímá letecká linka mezi oběma zeměmi. Nadále se prohlubuje mezilidská výměna mezi našimi zeměmi, což vytváří pevný základ pro podporu čínsko-českého přátelství v nové éře.
S výhledem do roku 2025 je Čína připravena spolupracovat s Českou republikou na rozšíření výměn a spolupráce ve všech oblastech na základě vzájemného respektu, slušného zacházení a vzájemného prospěch, aby podpořila zdravý a stabilní rozvoj čínsko-českých vztahů a přinesla více blahobytu oběma zemím a národům,“ řekl Feng Biao.


Hudební harmonie mezi východem a západem
Hudba je univerzální jazyk, který nezná hranic. Spojením východních a západních stylů nabízí světu hlubší vhled do srdce Číny. Harmonie východu a západu je ojedinělý komorní soubor, v němž hrají mladí hudebníci z Pekingského symfonického orchestru a Pekingského čínského orchestru. Toto osobité uskupení spojuje živé západní nástroje se čtyřmi tradičními čínskými nástroji a splétá dohromady čínské tradiční skladby, kompozice v pekingském stylu a západní klasické skladby. Jejich vystoupení nejen oslavují jedinečné kouzlo čínské kultury, ale také ztělesňují harmonické spojení východních a západních tradic.
Komorní orchestr ve složení Shen Runmo, Hung Xiaoqing, Liu Xiaowei, Liu Yanzuo, Wang Meidan, Wang Tong, Zhang Hongtao, Zhang Jiawei a Zheng Yang zahrál jedenáct směsí komorní hudby pod názvy New Year Celebration, Missing the Green, Colorful Clouds Chassing the Moon, Winter Solstice, A Toast Song, Nocturnal Peace, Front Gate Nostalgia, The Bright Journey, Voices of Spring, Distant Mouintains a Big Fish & Begonia.




gnews.cz – RoZ
FOTO – gnews, cz.china-embassy.gov.cn (2)