Stalo se to v roce, kdy jsem se narodil, v roce 1972. Darem byl čaj Da Hong Pao, který pochází z nejlesnatější, nejzelenější a nejzdravější čínské provincie Fujian. Konkrétně z oblasti hor Wuyi, kde se v současnosti nachází Národní park Wuyishan. Zvolil jsem pro článek pravdivý, leč mírně bulvární nadpis. To abych vás přitáhl ke čtení, protože věřím, že informace zde obsažené vás zaujmou a třeba inspirují k návštěvě krásného kraje na jihu Číny. Tak, jako vše nadchlo mě při návštěvě lesů, hor, řek a čajových plantáží nádherného Národního parku Wuyishan.
Fujian, nejlesnatější a nejzelenější čínská provincie
Vstoupíme-li do jihočínské provincie Fujian, ocitneme se v lesnatém, chladivém a zeleném světě. Hřebeny bujných zelených hor a kopců se táhnou od obzoru k obzoru. Provincie Fujian je vůbec nejzelenější a nejlesnatější region celé Číny. Potvrzují to tvrdá lesnická data již po dobu 40 let. Fujian má lesní pokrytí až 65 %, což je nejvyšší hodnota ze všech provincií v celé Číně. Rozprostírá se zde 9 milionů hektarů lesa (pro srovnání s Českou republikou: v ČR máme celkem 2,7 milionu hektarů lesa, a lesnatost území je 37 %). Životní prostředí této provincie je v celé Číně výjimečné. Průzračná voda řek, kvalitní půdy, zdravé životní prostředí a kvalita ovzduší vynesly provincii Fujian přezdívku „přírodní kyslíkový bar“. Ne náhodou zde v horách Wuyishan byl v říjnu 2021 oficiálně vyhlášen jeden z prvních národních parků Číny. Zaměření je jasné: udržení modelu kulturního a přírodního dědictví přenášeného z generace na generaci a harmonického soužití mezi lidmi a přírodou. Také proto byla oblast léta známou biosférickou rezervací pod patronací UNESCO. Jednou z lokálních dřevin je také čaj. Keř, který je zde jedním z přírodně kulturních historických odkazů a zdrojem příjmu mnoha rodin.
Historie a legenda názvu čaje Da Hong Pao
Jedním z unikátních aspektů hor Wuyi je čajová kultura, zejména pěstování čaje Da Hong Pao (v překladu Velké Červené Roucho). Čaj Da Hong Pao je velmi ceněný po staletí a je tradičně spojen s královským dvorem. Například během vlády dynastie Qing (vládla v Číně od roku 1644 do roku 1912) byl čaj Da Hong Pao použit jako dar pro britského krále. Bylo to konkrétně v roce 1793 za vlády císaře Qianlonga, který čaj daroval britskému králi Jiřímu III.
Legenda o čaji Da Hong Pao ale sahá mnohem dále, až do dynastie Ming, konkrétně do roku 1385. Tehdy učenec jménem Ju Zi Ding na cestě k císařským zkouškám v pohoří Wuyi onemocněl. Mnich z místního kláštera mu nabídl čaj, který ho zázračně uzdravil. Před odchodem dal mnich chudému studentovi malý balíček čajových lístků a poradil mu, aby je dobře uchovával pro případ nouze. Vděčný student mu poděkoval a řekl: „Děkuji, že jste mi zachránil život. Pokud složím státní zkoušku, vrátím se sem a pomůžu opravit klášter.“ Netrvalo dlouho a student složil státní zkoušku a dosáhl u císařského dvora nejvyšší pozice. Císař si mladého muže oblíbil a jmenoval ho konzulem. Jednoho dne císařovna trpěla silnými bolestmi žaludku. Byli povoláni všichni lékaři v hlavním městě a použity všechny druhy čínské medicíny, ale císařovna se nemohla zotavit. Nový konzul šel za císařem a řekl mu příběh o tom, jak byl zachráněn mnichem v pohoří Wuyi. Poté mu předal balíček čajových lístků. Po pití čajového výluhu se císařovna zázračně cítila lépe a postupně se uzdravila. Císař byl velmi šťastný a nařídil expedici do pohoří Wuyi pro magický čaj. Jako poděkování za záchranu života císařovny poslal císař skalním čajovým stromům vzácné velké červené roucho. Odtud název Da Hong Pao (Velké Červené Roucho). Tento příběh dodává čaji Da Hong Pao mystickou a historickou auru, která přispívá k jeho prestiži a ceně.
Čaj Da Hong Pao, dar hodný prezidentů
V roce 1972 navštívil Čínu americký prezident Nixon a tehdejší čínský prezident Mao Zedong mu věnoval 400 gramů čaje Da Hong Pao. Stalo se tak 21. února 1972. Historické záznamy praví, že setkání bylo neplánované, překvapivé a vyvolané právě předsedou Mao Zedongem. Prezident Nixon ve svých pamětech napsal: „Připravoval jsem se na sprchu, když ke mně vtrhl Henry Kissinger s novinou, že se se mnou chce setkat předseda Mao.“ Když se tiskový mluvčí Bílého domu Ronald Ziegler dozvěděl o náhlém setkání, překvapením ukousl půlku mandarinky i s kůrou. Rozhovor, který měl trvat jen deset minut, trval šedesát pět minut. Písemná verze přepisu má jenom deset stran, ale jde o jeden z nejdůležitějších dokumentů v dějinách čínsko-amerických vztahů. V opeře Johna Adamse „Nixon v Číně“ byla mnohá slova převzata přímo z přepisu, čímž tento kolosální okamžik historie zůstane navždy zaznamenán.
Čínský předseda Mao předal hostujícímu prezidentovi Spojených států Richardu Nixonovi čaj v dárkové krabičce. Jednalo se o promyšleně vybraný slavný čínský čaj oolong Da Hong Pao o hmotnosti pouhých 400 gramů. Zdálo se, že prezident Nixon byl tehdy trochu překvapený, když dostal tak malé množství čaje. Záznamy praví, že když si tehdy čínský premiér Čou En-laj uvědomil, že jde o zmatek, vysvětlil prezidentu Nixonovi, že těchto 400 g čaje je ve skutečnosti nejcennější čínský čaj, pocházející z mateřských keřů proslulé odrůdy Wuyi Da Hong Pao, z níž se za celý rok urodilo pouze 800 g čaje. Premiér Čou tedy svým vtipným tónem řekl, že předseda Mao vám vlastně dal „půlku země“. Prezident Nixon pochopil a ze široka se usmál.
Da Hong Pao je jedním z nejdražších čajů na světě vůbec. Na trhu byl čaj z mateřských stromů tak vzácný, že malá šarže 20 gramů byla v roce 2002 na veletrhu v Guangdongu prodána za rekordní cenu 180 000 juanů. Pokud si to spočítáte, tak těch 400 gramů pro prezidenta Nixona by vyšlo na 3,6 milionu juanů, což je přibližně dvanáct milionů korun, nebo půl milionu dolarů.
Mateřské stromy nevyčíslitelné hodnoty se již nesklízí
Nicméně mateřské stromy čaje Da Hong Pao pro produkci čaje již neslouží. To však neznamená, že tento znamenitý čaj nemůžete pít i dnes. Staré mateřské stromy byly totiž vegetativně rozmnoženy a z řízkovanců, geneticky totožných rostlin, vznikly celé nové plantáže. Tak bylo zajištěno, že nové rostliny mají stejné genetické vlastnosti jako stromy původní a zachovaly se tak specifické charakteristiky původního čaje. Můžete tedy i dnes pít stejně kvalitní čaj, který v Číně dostal i americký prezident. Jen za něj již nezaplatíte miliony, ale přiměřené stovky až tisícikoruny.
V roce 2006 bylo šest původních čajovníků Da Hong Pao pojištěno na částku sto milionů juanů, což je rekord v pojištění rostlin. Téhož roku se místní vláda rozhodla v zájmu ochrany šesti mateřských čajovníků Da Hong Pao zastavit sběr z „mateřských“ čajovníků. Posledních 20 gramů čaje Da Hong Pao, jako úplně poslední várka utržená z původních čajovníků, byla předána Čínskému národnímu muzeu. Uvádí se, že v padesátileté historii Čínského národního muzea to bylo poprvé, co si do svých cenných sbírek vybralo nějakou potravinu.
Léčivé vlastnosti čaje Da Hong Pao byly vědecky prokázané
Oblast Wuyishan, odkud čaj pochází, je známá svým unikátním mikroklimatem a minerálním složením půdy, které dodávají čaji jeho jedinečnou chuť a aroma. Da Hong Pao je oolong čaj, který je částečně fermentovaný, což mu dodává charakteristickou tmavě hnědou barvu a silnou, praženou chuť. Da Hong Pao není ceněn jen pro svůj historický a kulturní význam, ale také pro své léčivé vlastnosti. Výzkumy ukazují, že tento čaj obsahuje řadu bioaktivních látek, které mohou mít pozitivní účinky na zdraví. Mezi nejdůležitější složky patří polyfenoly, které mají silné antioxidační účinky a mohou pomáhat v boji proti volným radikálům v těle. To může vést ke snížení rizika chronických nemocí, jako jsou kardiovaskulární choroby a některé druhy rakoviny. Další významnou složkou čaje Da Hong Pao jsou flavonoidy, které mají protizánětlivé účinky a mohou podporovat zdraví srdce tím, že zlepšují průtok krve a snižují krevní tlak. Navíc obsahuje aminokyseliny, které mohou mít uklidňující účinky a pomáhat při redukci stresu a zlepšování kvality spánku.
Da Hong Pao v umění a kultuře
Kromě své bohaté historie a vysoké ceny je Da Hong Pao také inspirací pro umělecká díla. Například divadelní představení „Da Hong Pao“ ve městě Wuyishan je populární svoji zvukovou a světelnou show, která přitahuje desetitisíce návštěvníků ročně. Představení na otáčivém hledišti s 2000 místy dramatizuje legendu o tomto vzácném čaji, což přispívá k jeho mystice a prestiži. Součástí neuvěřitelné kulisy celého amfiteátru jsou nejenom reálné stavby kolem hlediště, ale také samotná řeka a lesy ve vzdálenosti několikaset metrů od hlediště, ba dokonce hory ve vzdálenosti několika kilometrů, kdy je během představení vše nasvěcováno barevnými světly a vytváří to neopakovatelný kulturní zážitek.
Závěr
Čaj Da Hong Pao je nejen jedním z nejdražších a nejvzácnějších čajů na světě, ale také jedním z nejzajímavějších díky své bohaté historii, legendám a vědecky potvrzeným zdravotním přínosům. Hory Wuyishan jsou nejen domovem čaje Da Hong Pao, ale také místem s bohatou čajovou kulturou a přírodními krásami. Pohoří Wuyi je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO díky své biodiverzitě a kulturnímu významu. Návštěvníci mohou vidět původní mateřské stromy Da Hong Pao a užít si krásy této jedinečné oblasti. Tak se podívejte na mapu, kde to je a třeba se tam někdy setkáme…
CMG CRI/gnews.cz-jac