Foto: Xinhua
DAVOS, Švýcarsko, 18. ledna (Sin-chua) – Pro řízení celé planety a zachování její obyvatelnosti je nutná mezinárodní spolupráce a Čína v ní hraje velmi důležitou roli, uvedl přední vědec zabývající se globální udržitelností.
„Jediný způsob, jak vyřešit klimatickou krizi, je kolektivní akce, potřebujeme globální univerzální akci, a to vyžaduje důvěru,“ řekl Johan Rockström, ředitel Postupimského institutu pro výzkum dopadů klimatu a profesor věd o zemském systému na Postupimské univerzitě, v rozhovoru pro Xinhua na okraj Světového ekonomického fóra, které se zde konalo v úterý.
Odborník uvedl, že klimatické změny spolu s geopolitickou krizí a dalšími naléhavými otázkami jsou i letos na fóru na prvním místě v seznamu rizik.
Rockström poznamenal, že prudký nárůst teploty v roce 2023 vedl k extrémním událostem a „výzva je ještě větší než bezprostřední dopady“, a varoval, že se planeta blíží bodu zvratu, který se vyznačuje překročením průměrné teploty o 1,5 stupně Celsia nad úroveň z let 1850-1900.
Světová meteorologická organizace 12. ledna oficiálně potvrdila, že rok 2023 bude nejteplejším rokem od počátku záznamů, čímž se přiblíží k hranici 1,5 stupně Celsia nad předindustriální úrovní stanovené Pařížskou dohodou.
Podle Rockströma závisí „zvládnutelná klimatická budoucnost“ na jediném přístupu: na postupné eliminaci fosilních paliv a na společném úsilí o ochranu přírody, které zajistí, že planeta zůstane odolná, zdravá a schopná absorbovat a tlumit.
Vyzval k celosvětovému řízení, které by se zabývalo hrozbami pro planetu, a ke společnému postupu napříč všemi planetárními hranicemi.
V roce 2009 Rockström a dalších 28 vědců navrhlo koncept „planetárních hranic“, který nastiňuje limity dopadů lidské činnosti na zemský systém. Od té doby se tento koncept dostal do popředí mezinárodních politických diskusí, v neposlední řadě na konferenci OSN o udržitelném rozvoji.
Větší spolupráce a intenzivnější spolupráce v oblasti globálního řízení napříč všemi devíti planetárními hranicemi by pomohla společně řešit problém změny klimatu, uvedl odborník.
Pokud jde o mezinárodní spolupráci, Čína hraje při řešení změny klimatu velmi důležitou roli, prohlásil Rockström.
„Čína je lídrem v přechodu na solární a větrnou energii a také lídrem v oblasti elektromobility, tedy v podstatě v odklonu od dopravy založené na fosilních palivech,“ řekl. „Čína má také velmi vyspělý program v oblasti ekologických červených linií a uznává hodnotu zachování nedotčené přírody pro bezpečnost.“
Rockström uvedl, že vědecká komunita stále více vnímá, že Čína hraje vedoucí roli při hledání cest k moderní, udržitelné cestě pro velkou ekonomiku.
Když hovořil o hospodářském růstu a udržitelnosti klimatu, Rockström řekl: „Stále více důkazů ukazuje, že přechod k udržitelnosti je v dlouhodobém horizontu jedinou cestou hospodářského rozvoje.“
Xinhua/GN.CZ-Roz_07