Každá země má místo, které se dá označit jako kolébka života, základ místní civilizace. To čínské místo nese název Nanking, hlavní město provincie Jiangsu. Místo, které bylo prvními lidmi osídleno již před šesti sty tisíci lety, je dnes moderním pulzujícím ekonomickým, zemědělským i průmyslovým centrem. Městem, které je příkladem vzestupu moderního čínského průmyslu, centrem inovací a zeleného pokroku. Přesto neztratilo svou kouzelnou historickou duši. Pokud hledáte v Číně místo, které nabízí jak historická místa, tak i názornou ukázku toho, jak rychle a efektivně se tato země rozvíjí, je nejen město Nanking, ale celá provincie Jiangsu tím pravým. Tato oblast je známá jako kolébka života, zdroj potravy pro značnou část Číny a dnes také jako tahoun v moderním průmyslovém rozvoji.
V historii zde ale hrálo prim zemědělství. Což dokládá i historické přísloví: “Pole v Suzhou a Huzhou jsou tak štědrá, že by uživila celý národ”. Piktografický význam tradičního znaku “su” ve slově Jiangsu znamená “země bohatá na ryby a rýži”. Vedle rozsáhlých polí, sadů a zemědělských farem, kde se snoubí zemědělské tradice s moderní agrotechnikou, je provincie bohatá právě i na ryby a mořské plody. Sladkovodní akvakultura, která se rozkládá na ploše 4140 km² je největší a nejplodnější v zemi. A rybolov na moři, na ploše více než 1700 km², zásobuje nejen stoly místních lidí rybami, ale hlavně nesčetnými druhy mořských plodů i řas, díky kterým je místní kuchyně nesmírně pestrá a bohatá. A chutná! I proto si oblast Jiangsu v povodí řeky Yangtze vybrali již první lidé, kteří na tato místa přišli. Fosilie člověka z Nankingu objevené v jeskyních v Tangshanu posouvají vznik lidské civilizace v této oblasti do období před 600 000 až 350 000 lety. Jde tak skutečně o kolébku starověké čínské civilizace, která za sebou zanechala mnoho stop na březích řek i v horách v období mladšího a středního paleolitu.
Historické vzestupy i pády
Tím, že byl Nanking obydlen již v pradávné historii, se stal v té novější mnohokrát hlavním městem Číny. Jako hlavní město sloužil za dynastií Zhou již v letech 1050-221 před naším letopočtem. Pak po krátkou dobu během Tří království (222–280 n. l.), říše Východní Jin (317–420 n. l.), Jižních dynastií (420-589 n. l.) i říše Jižní Tang (937–975 n. l.). Za vlády dynastie Ming byl hlavním městem téměř tři sta let od roku 1368. Město je tak známé jako “starobylé hlavní město šesti dynastií” a “metropolitní město deseti dynastií”. Důležitým hlavním městem a centrem byl Nanking i v moderní historii Číny. Ve světě je ale bohužel z této doby znám jako centrum válečné zvrhlosti z období druhé čínsko-japonské války, kdy se zde odehrál Nankingský masakr. V Nankingu byl roku 1985 otevřen památník věnovaný obětem masakru, který stojí v místě jednoho z mnoha hromadných hrobů. Při vstupu do památníku je vepsáno číslo 300 000, což je předpokládaný a těžko uvěřitelný počet obětí. 16. května 2017 památník jako jeden z prvních zahraničních politiků navštívil český prezident Miloš Zeman se svou manželkou během své oficiální návštěvy Číny. Čínský prezident Xi Jinping mu za toto gesto poděkoval.
Kulturní centrum
Od založení Čínské lidové republiky slouží Nanking jako hlavní město provincie Jiangsu. A i když mnohokrát čelil válkám a požárům, může se pochlubit hlubokým historickým a kulturním dědictvím, které zahrnuje památku světového kulturního dědictví, mauzoleum Ming Xiaoling a pět památek nehmotného kulturního dědictví UNESCO, včetně tkalcovství brokátu Yunjin a řezbářství buddhistických písem Jinling. Ve městě se nachází také řada vyhlídkových míst a historických památek, například řeka Qinhuai, Sun Yat-senovo mauzoleum a chrám Ji-ming. Městská zeď z doby dynastie Ming v Nankingu, jejíž 25,1 km je stále neporušených, je největší a nejdelší starobylou městskou zdí na světě a může se pochlubit výjimečnou autenticitou a zachovalostí. Nanking je také proslulý jako “město muzeí”, kterých se zde nachází 76. Nejznámější je Nankingské muzeum, Nankingská knihovna nebo Nankingské muzeum umění.
Čína si svých historických kořenů velmi váží a všude, kde to jen trošku jde, se snaží o jejich zachování. Na místech vzácných historických vykopávek nestaví moderní města, jak to bývá mnohdy ve světě, ale většinou na takových místech najdete moderní muzea, která jsou sama o sobě architektonickými skvosty.
Jedním z takových míst je i velká památková a scénická zóna Baoen Muzeum. Toto muzeum dědictví chrámu Baoen v Nankingu stojí na archeologických vykopávkách velkého chrámu Baoen z doby dynastie Ming v Changganli, v místě historického centra Nankingu. Muzeum je postaveno na původním místě a rozkládá se na ploše přibližně 140 000 metrů čtverečních. Skrývá v sobě základy původního paláce a chrámu, včetně mnoha vzácných historických relikvií. Lokalita představuje “nejvýše položené, nejrozsáhlejší a nejúplněji zachované” starověké vícevrstvé chrámové ruiny v Číně. Celé muzeum je ale moderní nádhernou architektonickou stavbou, a jeho expozice jsou doplněny o moderní virtuální sály s nádhernou dechberoucí výzdobou s budhistickou tématikou. Celému areálu vévodí vysoká věž z oceli a skla, která ale kopíruje věž původní a snoubí tak pradávnou historii se současností.
Intenzivní moderní rozvoj
Právě ocel a sklo jsou materiály, které nejlépe vystihují moderní Čínu. Jsou součástí každého velkého města, které se chlubí unikátními panoramaty obřích mrakodrapů a dalších moderních budov opláštěných právě ocelí a sklem. Mezi nejmodernější futuristická centra obchodu a průmyslu samozřejmě patří i Nanking. Město, kde žije více než 9,5 milionu obyvatel, je významným místem zrodu moderního průmyslu v Číně a dosáhlo mnoha “prvenství” v historii průmyslu Nové Číny. Jeho čtyři pilíře – ocelářský, petrochemický, automobilový a elektronický průmysl – tvoří základ nankingské ekonomiky. V roce 2023 dosáhl Nanking regionálního HDP ve výši 1,74 bilionu RMB, čímž se zařadil mezi deset největších měst v Číně.
Nanking je ale průkopníkem v moderním průmyslu i nadále. Zaměřuje se také na rozvoj softwarových a informačních služeb, nebo novou energetiku, včetně té vodíkové. Najdete zde ale i špičkové firmy zabývající se biomedicínou, vývojem a výrobou nových energetických vozidel, integrovaných obvodů, inteligentních výrobních zařízení, nových materiálů a leteckého průmyslu. V Nankingu dnes například působí více než 10 000 high-tech podniků a více než 23 000 malých a středních podniků založených na technologiích, které se věnují budování inovačních platforem na vysoké úrovni.
Mnoho místních firem také spolupracuje se zahraničními firmami po celém světě a se svými výrobky dobývá zahraniční trhy. Příkladem může být Nanking Chevron Auto Precision Technology, která mimo jiné vyrábí například elektrické nářadí na baterie. Jejich bateriové systémy jsou kompatibilní a dokážou pohánět nejrůznější stroje, od zahradních traktůrků a sekaček po malé vrtačky. Firma prošla velkým vývojem a modernizací a dnes se zaměřuje místo dřívější kvantity hlavně na kvalitu. Nástroje vyrábí jak pro čínský trh pod značkou EGO, tak pro evropský pod značkou SKIL či americký pod značkou FLEX. V rámci rozšíření kapacit výroby staví nové továrny v Číně, ale i v Indonésii, a do budoucna plánuje expanzi i do Evropy či USA.
Město otevřené lidem
Díky prvenství v průmyslovém rozvoji může Nanking neustále zlepšovat i životní podmínky lidí. HDP na obyvatele v Nankingu dosáhl 183 000 RMB a maloobchodní prodej spotřebního zboží na obyvatele 85 900 RMB. Díky tomu si město může dovolit mohutný rozvoj infrastruktury i občanské vybavenosti. Vedle desítek nemocnic, stovek škol a mnoha známých a uznávaných univerzit zde najdete i stovky kulturních center, muzeí či 15 veřejných knihoven. Intenzivně se rozvíjející město ale nezapomíná ani na svou původní tvář. Ve velkoměstě najdete i několik zachovalých či částečně upravených historických čtvrtí. Jednou z nich je Xiaoxihu, jež se nachází v okrese Qinhuai v Nankingu. Je to velmi významná tradiční obytná historická čtvrť v jižní části starého města. Tato čtvrť o rozloze 46 900 metrů čtverečních, jejíž 600letá historie sahá až do dob dynastií Ming a Qing, v sobě nese hluboké »nankingské vzpomínky«. Po citlivé částečné přestavbě a restaurování mnoha domů a ulic dnes vyzařuje pulzující atmosféru každodenního života. Stala se domovem jak původních obyvatel dříve zanedbané čtvrti, tak i mnoha mladých lidí, kteří zde nacházejí příjemné místo k životu plné galerií, kaváren a malých obchůdků.
Rozvoj se ale nezaměřuje jen na město samotné. Metropolitní oblast Nanking se rozkládá na ploše 66 000 km2 a zahrnuje devět měst v provinciích Jiangsu a Anhui s 36 miliony obyvatel a také 2300 krásných vesnic různých typů.
Jednou z takových zvláštních vesnic je vesnice na vodě Jinling Qianjiadu. Najdete ji v podokrese Hushu, okres Jiangning. Tato vesnice leží na soutoku řek Qinhuai, Lishui a Jurong a chlubí se typickou scenérií Jiangninského města, které je protkáno říčkami. Místní scenérie připomínají často Holandsko, kdy jsou domy místo silnic spojovány řekami v nádherné zemědělské krajině. Vesnice si prošla částečnou přestavbou a dnes slouží jako turistické i vzdělávací centrum, kde se lidé z města mohou setkat s původní zemědělskou výrobou a venkovskými i kulturními tradicemi doslova na dosah ruky. Užít si volné dny v přírodě, zhlédnout interaktivní vodní představení, jako je “Vodní svatba”, svézt se na loďce vodními kanály či seznámit své děti s pěstováním základní potraviny Asie – rýží.
Nejšťastnější město
Nanking je jednoduše řečeno dokonalým čínským městem. Megaměsto v rámci městské aglomerace v deltě řeky Yangtze, díky čemuž se stalo i centrálním městem ve východní Číně a klíčovým uzlem Iniciativy pásu a cesty. Přesto si zachovává velmi příjemný ráz s kouzelnou duší uprostřed plodné zelené krajiny. Město plné spokojených lidí, skvělého vzdělání, intenzivního rozvoje, perfektní infrastruktury i zachovalé historie, tedy všeho toho, proč je dnes Čína (druhou) největší ekonomikou světa. Není proto divu, že byl Nanking 14 let po sobě vyhlášen “Nejšťastnějším městem Číny”.
gnews.cz / text a foto: Helena KOČOVÁ_07