Foto: Spolková vláda/Kugler
Navzdory vzdálenosti přibližně 9 000 kilometrů vzdušnou čarou spojuje Německo a Brazílii již 15 let strategické partnerství. Jejich cílem je společně pracovat na větší udržitelnosti. „Abychom v budoucnu společně dosáhli ještě více, podepsali jsme právě ‚Partnerství pro sociálně spravedlivou a ekologickou transformaci‘,“ řekl spolkový kancléř Olaf Scholz na závěr 2. německo-brazilských mezivládních konzultací v Berlíně.
Společné projekty pro větší udržitelnost
Německo a Brazílie chtějí spolupracovat v oblasti ochrany klimatu, dekarbonizace průmyslu, ochrany lesů a biologické rozmanitosti. „Německo podporuje Brazílii v jejím cíli ‚nulového odlesňování do roku 2030‘, aby ochránilo amazonský deštný prales,“ řekl kancléř Scholz. „Spojuje nás ochrana klimatu, která je prospěšná pro všechny.“ Německo pomůže v Brazílii vybudovat klimaticky neutrální průmysl a bude investovat do výzkumu v oblasti klimatu.
Podle Scholze je důležité, že tato změna bude úspěšná pouze tehdy, pokud bude sociálně spravedlivá. Německo by proto pomohlo vytvořit v Brazílii prosperitu a pracovní místa. „Pod hlavičkou našeho nového transformačního partnerství dnes odpovědní ministři podepsali dobrou desítku prohlášení o záměru naplnit partnerství životem,“ uvedl spolkový kancléř.
Hlubší spolupráce se plánuje například v oblasti zeleného vodíku. „Zde spojujeme potenciál Brazílie se zájmem Německa o zelený vodík, abychom vytvořili společný projekt, který bude prospěšný pro všechny, a to i ekonomicky,“ zdůraznila kancléřka. Německo chce také posílit rozvoj místních hodnotových řetězců v Brazílii prostřednictvím ekologicky šetrné těžby a zpracování surovin.
Pohled na konflikty ve světě
Rozsah témat, jimiž se vládní konzultace zabývaly, byl široký. Na společném plenárním zasedání, jakož i při dvoustranných rozhovorech mezi předsedy vlád a při výměně názorů mezi příslušnými ministry, se jednalo o bilaterální otázky, otázky hospodářské a finanční politiky a o ekologickou transformaci. Dalšími tématy byly energetika, klima, životní prostředí, rozvoj a potraviny.
Vzhledem k válkám na Ukrajině a na Blízkém východě byla na programu jednání také zahraniční a obranná politika. Pan Scholz dal jasně najevo, že Rusko svou válkou proti Ukrajině porušuje zásady Charty OSN a mezinárodní právo. Brazílie jako člen států BRICS má v této válce sehrát důležitou zprostředkovatelskou roli.
Navzdory rozdílným názorům na teror Hamásu vůči Izraeli se oba šéfové vlád shodli na tom, „že chceme politické řešení blízkovýchodního konfliktu“. I když je to v současné době těžko představitelné, Scholz a Lula byli přesvědčeni o cíli obou států, aby Izraelci a Palestinci mohli žít společně v míru.
Podpora uzavření dohody mezi EU a Mercosurem
Spolkový kancléř Scholz a brazilský prezident Lula se poté zúčastnili společné hospodářské konference v Domě německého hospodářství. Německá vláda spolupracuje se svými brazilskými partnery na ambiciózní politice volného obchodu a na rychlém uzavření dohody EU-Mercosur.
„V zájmu využití obrovského potenciálu, který se skrývá v obchodních a hospodářských vztazích, podporují Brazílie a Německo uzavření dohody EU-Mercosur,“ uvedla kancléřka. „Jsme pevně odhodláni zajistit, aby dohoda byla nyní urychleně dokončena. Na evropské straně vede jednání Evropská komise. S prezidentem Lulou o tom vedeme dialog.“
Společné dohody, jako je dohoda Mercosur, přinášejí hospodářské výhody oběma stranám, vytvářejí a zajišťují pracovní místa a investice. Podporují také sociální a ekologické standardy. Německá vláda dbá na to, aby byl volný obchod organizován spravedlivě, sociálně a ekologicky. To zaručuje prosperitu a udržitelný hospodářský růst.
https://www.bundeskanzler.de/bk-de/aktuelles/regierungskonsultationen-deutschland-brasilien-2246888
bundeskanzler.de/JaV