Němečtí Zelení byli v kampani v Bavorsku zneužíváni a museli obhajovat nepopulární spolkovou politiku. Přesto věří, že jsou na dobré cestě k relativně dobrému volebnímu výsledku.
Kandidáti Strany zelených si v Bavorsku zvykli na slovní urážky v kampani, ale i oni byli šokováni tím, co se stalo na akci v Neu-Ulmu v polovině září, kdy po nich vedoucí kandidáti Katharina Schulzeová a Ludwig Hartmann hodili kámen. To byl, jak řekla Schulzeová novinářům v Mnichově na začátku tohoto týdne, „deprimující bod“.
Při incidentu nebyl nikdo zraněn a podezřelý byl na místě rychle zadržen. Státní zástupci uvedli, že 44letý muž byl pod vlivem alkoholu a byl členem skupiny, kterou mluvčí nazval „scénou kritiků COVID-měření“.
Schulze se denně objevuje na třech až pěti předvolebních akcích a trval na tom, že takové zneužití bylo výjimkou. Někdy se akce naruší, řekla, ale na různých místech viděla stejné hejkaly a má podezření, že existuje malá skupina organizovaných aktivistů, kteří je sledují.
Nicméně incident v Neu-Ulmu ilustruje přehřátý stav politické debaty v Německu a neutuchající vitriol, který se v posledních týdnech vrhá na Stranu zelených na internetu a v pravicových médiích.
Schulze obviňoval ostatní kandidáty: „Myslím, že naši političtí soupeři rádi přilévají olej do ohně, jako by chtěli něco rozpálit,“ řekl Schulze. „Druhá věc je, že zažíváme, jak je demokracie napadána z různých stran a všude. Teď to vidíme v Německu.“
Města versus země
Strana zelených v Německu má obvykle nejlepší výsledky mezi vzdělanými lidmi ve městech. To bavorským Zeleným ztěžuje situaci, protože v největší německé spolkové zemi je hodně venkovských voličů, kteří jsou k ekologické straně tradičně skeptičtí.
Tyto voliče navíc odradila politika středolevé spolkové vládní koalice, jejíž je Strana zelených součástí, která je často prezentována jako škodlivá pro venkovský životní styl.
Například návrh nového zákona o náhradě topných systémů na fosilní paliva vedl mnoho bavorských voličů vlastnících nemovitosti k obavám, že již nebudou moci vytápět své domy dřevem, což by znamenalo nákladné rekonstrukce. Bavorští Zelení v naději, že odvrátí nevyhnutelnou reakci, v dubnu prohlásili, že přesvědčili ministra hospodářství za Stranu zelených Roberta Habecka, aby přepracoval zákon o vytápění a umožnil lidem topit dřevem.
Mezitím Ludwig Hartmann obvinil bavorské politiky, že napodobují taktiku pravicových populistů po celém světě a vytvářejí falešný konflikt mezi městskými a venkovskými voliči, což označil za „fatální vývoj“. Jedinečná síla Bavorska podle něj vždy spočívala v tom, že ekonomická síla není soustředěna ve městech, takže zájmy měst jako Mnichov, kde je silná Strana zelených, jsou ve skutečnosti v souladu se zájmy venkova.
Nyní si stěžoval, že se každá debata mění ve spor mezi městem a venkovem. To se stalo nedávno, když jeden ze zelených politiků vyzval Bavorsko, aby rozšířilo ochranná pásma vodních zdrojů – zemědělský průmysl to okamžitě odmítl, protože by to znamenalo snížení množství chemických hnojiv, která mohou používat.
„Teď se říká, že voda je jen pro města,“ řekl Hartmann. „Takovou debatu tady nechceme. Potřebujeme se navzájem.“
Předsudky proti zeleným
Navzdory těmto pokusům o umírněnost prohlásila Křesťanskosociální unie (CSU), středopravicová strana, která v Bavorsku stále dominuje, Stranu zelených za vyvrhele.
Předseda CSU a bavorský premiér Markus Söder rázně vyloučil koalici s ekology a v rozhovorech pravidelně líčí Zelené jako stranu, která chce legalizovat konopí a zároveň zakázat sladkosti pro děti a uzeniny pro dospělé.
„Zelení žijí ve světě fantazie a zákazů,“ řekl v březnu deníku Bild. „Jsou stranou prohibice číslo jedna: Zákaz masa, petard, mytí aut, reklamy a balónků je jen malý výběr z jejich plánů. V konečném důsledku chtějí jinou republiku a převychovat Němce. Většina lidí však nechce tančit podle zelené melodie.“
Přesto zůstávají bavorští kandidáti Zelených Schulze a Hartmann optimističtí a věří, že koalice s konzervativní CSU je stále možná. „Jestli se na něco můžete spolehnout, tak na to, že Söder změní názor,“ trvá na svém Hartmann, než naznačí, že závazek CSU k jeho současné koalici s populistickými Svobodnými je jen taktikou kampaně.
Söder skutečně v minulosti oblékal různé politické kostýmy podle toho, jak to vyžadovala účelnost. V roce 2020 se bavorský premiér nechal vyfotografovat, jak objímá strom, a zároveň slíbil, že ve spolkové zemi vysadí 30 milionů nových stromů. Dokonce i ve svém pondělním projevu, mezi hanobením Berlína a jeho „nedotknutelných“ politiků, Söder zdůraznil, že chápe hrozbu klimatických změn, a ilustroval to velmi bavorským obrazem mizejícího sněhu na nejvyšší hoře Německa, Zugspitze.
A mladší voliči CSU to oceňují. Mezi Söderovými posluchači v Ebersbergu byl i Daniel Tibursky, patnáctiletý nováček v konzervativní mládežnické organizaci Junge Union, který řekl, že ekologické kampaně jako Fridays for Future ovlivnily politiku CSU v posledních několika letech.
„Je dobré vidět našeho zemského premiéra, jak vysvětluje, že Bavorsko je díky CSU tak silné a stabilní,“ řekl pro DW. „Samozřejmě chceme být klimaticky neutrální, což je pro mou generaci velmi důležité, ale musíme to dělat s čistou hlavou.“
Navzdory protizelené agresi ze strany všech konzervativních proudů – od CSU přes Svobodné voliče až po krajně pravicovou Alternativu pro Německo (AfD) – nemusí být antipatie vůči Zeleným v Bavorsku tak hluboké, jak by mohl naznačovat incident s házením kamenů v Neu-Ulmu.
Bavorští Zelení mají v současnosti v průzkumech kolem 14-15 % a soupeří o druhé místo s pravicově populistickými Svobodnými voliči. Tento výsledek by byl nižší než velkolepé maximum, kterého Zelení dosáhli v bavorských volbách v roce 2018 (17,6 %), ale stále výrazně vyšší než jednociferné výsledky, s nimiž se strana musela spokojit v každých dalších bavorských volbách předtím.
Proto Schulze zůstává tak optimistický: „Ještě nás toho čeká hodně!“.
DW/Roz