Provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima-1 (NPP) v Japonsku začal vypouštět do moře třetí várku radiačně vyčištěné vody. Oznámila to 2. listopadu agentura Kyodo.
Celkem se plánuje vypustit asi 7,8 tisíce tun vody během 17 dnů. Společnost tvrdí, že obsah tritia v ní nepřekračuje normu stanovenou pro pitnou vodu.
Vypouštění vody je klíčovým krokem při vyřazování jaderné elektrárny Fukušima Daiichi z provozu po havárii v roce 2011.
Rusko 16. října dočasně omezilo dovoz mořských plodů z Japonska kvůli radiačním rizikům po vypuštění vody z jaderné elektrárny Fukušima-1 do oceánu. Rosselchoznadzor vysvětlil, že otázka bezpečnosti dodávek takových výrobků byla také pečlivě analyzována odborníky.
Japonské ministerstvo zahraničí ve stejný den vyzvalo Rusko, aby omezení zrušilo, s tím, že země poskytla mezinárodnímu společenství podrobná vysvětlení o nezávadnosti vody, která byla speciálně upravena.
Šéfka Rospotrebnadzoru Anna Popova 23. září poznamenala, že po vypuštění vody z jaderné elektrárny Fukušima-1 nebyly ve vodě nalezeny žádné stopy tritia, ale časem hrozí nahromadění nebezpečných látek.
Vypouštění vody z jaderné elektrárny Fukušima-1 do oceánu začalo 24. srpna. Předtím Čína a Rusko zaslaly 9. srpna Japonsku seznam technických problémů v souvislosti s vypouštěním vody z jaderné elektrárny Fukušima-1 do moře.
V březnu 2011 došlo v jaderné elektrárně Fukušima-1 k havárii, kterou vyvolalo nejsilnější zemětřesení v japonské historii a následná vlna tsunami. Bylo rozhodnuto o likvidaci elektrárny, přičemž voda se nadále hromadí v nádržích pro chlazení poškozených reaktorů.
(Izvestia/RoZ)