Letos se tedy v noci ze soboty 29. na neděli 30. března 2025 ve 2 hodiny ráno bude muset přidat k zákonnému času 60 minut. Pak budou 3 hodiny. Ztratíme hodinu spánku… ale také najednou získáme hodinu přirozeného světla na konci dne. Smartphony nebo jakékoli jiné připojené zařízení se samozřejmě přepne na letní čas automaticky, bez nutnosti jakéhokoli zásahu.
Tato změna času nás přivádí zpět na dvě hodiny před světovým časem ve srovnání s jednou hodinou po změně na zimní čas. Univerzální čas, se kterým naši volení hrají jojo s cílem evropské harmonizace a boje proti umělému osvětlení. Tento Světový čas odpovídá střednímu slunečnímu času při zohlednění korekce na zeměpisnou délku (4 minuty na stupeň). Vyhláška z 8. března 2017 za tímto účelem se ve Francii aktualizovala regulační ustanovení týkající se francouzského zákonného času.
Předseda Evropské komise v tiskové zprávě z 12. září 2018 navrhl vše zastavit v roce 2019. Jak a na jakou dobu? Každý členský stát Evropské unie musel oznámit Evropské komisi svůj záměr trvale uplatňovat letní nebo zimní čas. Členským státům se však poté doporučuje, aby „koordinovaly své volby s cílem zachovat řádné fungování vnitřního trhu a vyhnout se roztříštěnosti, která by mohla nastat v situaci, kdy se některé členské státy rozhodnou nadále uplatňovat ustanovení týkající se letního času, zatímco jiné je zruší“.
Ve Francii bylo odhlasováno definitivní zachování letního času. Během veřejné konzultace Francouzů o změně času, kterou provedlo Národní shromáždění, hlasovalo 59 % pro letní čas.
Nakonec v březnu 2019 Evropský parlament schválil konec změny času. Směrnice, která měla být přijata Radou na konci roku 2020 a poté transponována členskými státy, však stále nebyla potvrzena. Pandemie Covid-19 dala peníze na projekt, o kterém se neočekává v blízké budoucnosti žádná diskuse.
humanité.fr/gnews.cz-jav