foto: ngprague.cz
Obě výstavy se vzájemně doplňují, aby tvořily souvislý celek, a zároveň představují velkolepá umělecká díla v různých souvislostech.
Nová expozice ve Šternberském paláci navazuje na historickou tradici vystavování mistrovských děl v této budově, která v letech 1811-1871 sloužila jako sídlo Společnosti vlasteneckých přátel umění, předchůdkyně dnešní Národní galerie Praha. Tentokrát budou umělecká díla vystavena v kontextu center umění a jejich vzájemných vazeb. Staří mistři II představují to nejlepší z unikátních sbírek NGP a jejích partnerů – např. vzácnou kolekci ruských křesťanských ikon uchovávanou v Praze, představující mimořádnou osobnost jejich sběratele Nikodima P. Kondakova. Výstava představuje také unikátní sbírku italského malířství 14. a 15. století shromážděnou převážně arcivévodou Františkem Ferdinandem Rakouským. Jedná se o největší sbírku tzv. italské primitivní školy dochovanou mimo Itálii a zkoumá uměleckou tvorbu v italských městech Siena, Florencie, Benátky či Padova.
Sbírku raného italského umění doplňují renesanční a barokní obrazy (Alessandro Allori, Jacopo Bassano, Luca Giordano). Mimořádné jsou také sbírky nizozemského a vlámského malířství 15. až 18. století s hlavním zaměřením na umění Antverp, Amsterdamu, Utrechtu a Leydenu (Herri met de Bles, Pieter II. Brueghel, Peter Paul Rubens, Anthony van Dyck, Rachel Ruysch, Gerard Ter Borch, Nicolaes Eliasz. Pickenoy).
Vzácným dílem je oltář s Ukřižováním od Hanse Raphona. Jedná se o jediný kompletně dochovaný retábl Umučení Krista ve veřejných sbírkách v České republice. Středoevropská umělecká díla jsou zastoupena sbírkou norimberského umění a vybranými solitéry z území dnešního Německa, zejména z významné obchodní a umělecké oblasti Porýní z 15. až 18. století (Hans Baldung Grien, Hans Dürer). Na výstavě jsou rovněž prezentována umělecká díla německých a rakouských zemí vytvořená v 17. a 18. století (Georg Flegel, Paul Troger, Johann Carl Loth, Johann Michael Rottmayr). Menší kolekce francouzského a španělského umění 17. a 18. století je pozoruhodná významem a kvalitou vystavených solitérních děl (Charles Mellin, Pierre Mignard, Bartolomé Esteban Murillo).
Kurátoři: prof: Martina Jandlová Sošková, Olga Kotková, Lucie Němečková