Severočeské Kunratice u Cvikova najdeme pár kilometrů za Novým Borem. Jedná se o obec ležící v údolí malebné krajiny, střežené několika vysokými kopci ze znělcové prahorniny. Silně zalesněný, romantický kraj s obcí, o které je první písemná zmínka z roku 1296, je již deset let silným magnetem tzv. poznávací či zážitkové turistiky. A to především díky populárnímu sklářskému areálu rodinné firmy Jiřího Pačinka, novináři přezdívaného Nekorunovaný král českých sklářů.
Do Kunratic odbočíme z rychlostní silnice Nový Bor – Cvikov – Liberec – Praha. Na kraji obce nás vítá efektní velká modrá plastika Sublima, složená ze skleněných bublin po pravé straně, znamení, že jedeme dobře. Zleva pak nás jistě též zaujme jedinečný pomník císaře Josefa II., humanisty a pokrokového vizionáře, který se mj. proslavil omezováním vlivu katolické církve a rušení klášterů. Mineme školní budovu a otevře se nám výhled na cíl naší návštěvy. Po pravé straně vidíme kostel Povýšení svatého Kříže z roku 1833 v empírovém stylu, dnes proměněný v tzv. Křišťálový chrám. A z leva na nás čeká Pačinkův sklářský areál s hutí, prodejní galerií, sklářskou kantýnou, unikátní Skleněnou zahradou i chatkami, sloužící k ubytování návštěvníků, kteří si přejí výlet prodloužit o pár dní prohlídkou kraje s hranicemi Národního parku České Švýcarsko, kam ale musí zajet přes nedalekou Krásnou Lípu.

Skleněný ráj
Rodinná firma Pačinek Glass patří k významným tvůrcům uměleckého skla, vyráběného tradiční českou technikou ručního tvarování. Na světové sklářské scéně působí jako samostatná značka od roku 2007, současně slaví deset let provozu ve své vlastní huti, která vznikla roku 2015 rekonstrukci bývalé strojní traktorové stanice.
Dveře si zde otvírají nejen sklářští výtvarníci, umělci, filmaři, architekti a designéři z celého světa, ale i široké veřejnost. Sklárna je otevřena pro turistické exkurze celoročně. Zážitek, kdy lze nahlédnout sklářským mistrům přímo pod ruce je mimořádný. Svá kouzla se sklářskou píšťalou u úst návštěvníkům manufaktury rád předvede i mistr Pačinek osobně, kterého mohou sledovat turisté při práci na jeho náročných autorských projektech. Mezi ně patří kupříkladu velké plastiky koní, ptáků, ryb i rostlin, a další díla, inspirovaná přírodou, z nichž se pak rodí úžasné a jedinečné zahradní projekty i pro ty nejnáročnější zákazníky, o čemž se hosté přesvědčí při procházce úžasnou, bezkonkurenční Skleněnou zahradou v údolíčku těsně pod sklárnou.

Křišťálový chrám
Vrcholem návštěvy těmito řádky představovaného sklářského areálu je prohlídka shora zmíněného svatostánku (kulturní památka), který o roku 2020 hostí obsáhlou expozici moderního skla Jiřího Pačinka včetně skleněných interiérových doplňků. Tato unikátní galerie nabízí návštěvníkům nevšední umělecký zážitek, umocněný duchovním prostorem kostela, spočívající ve spojení historické sakrální architektury s moderním sklem v podobě velkých plastik, svítidel či instalací, včetně unikátního skleněného oltáře.
Jak nás informoval umělecký manažer firmy David Sobotka, rovněž se zde pořádají pravidelné výstavy, jako kupříkladu zkraje letošního dubna prezentace děl malíře Hunčovského.


Když se ruka k ruce vine, tak se dílo podaří
Vernisáž společné výstavy Karla Hunčovského a skláře Jiřího Pačinka s názvem PROPOJENÍ se uskuteční v sobotu 5. dubna 2025 v 15.00 za účasti obou autorů.
Sběratel různých předmětů, průvodce podzemím, poutník po světě, ale hlavně malíř Karel Hunčovský pochází ze severních Čech, kde také žije a již více než dvacet let se věnuje malbě olejem, akvarelem či suchým pastelem. Jeho velká vášeň, cestování, ho zavedla i na Pačinkovu sklářskou huť, kde se inspiroval nejenom tím, co vzniká na sklářských píšťalách, ale především těmi, kteří za tímto zrodem křehké krásy stojí. Tak vznikla série obrazů, na kterých se vedle tváře a postavy Jiřího Pačinka objeví i portréty dalších foukačů, brusičů as dalších členů Pačinek Glass, kteří jsou vyobrazeni ve svých pracovních situacích, kdy drží ve svých rukách sklo v jeho různých podobách. A to doslova! Jak podtrhuje manažer Sobotka, skleněné fragmenty se totiž stanou originální „živou“ součástí malovaného obrazu, kdy tvoří spolu s vyobrazeným člověkem jeden unikátní a reálný celek.
Připomínáme, že kolekci patnácti obrazů budou moci diváci obdivovat v magickém prostoru Křišťálového chrámu, tedy pouze několik kroků od kunratické sklárny, kde se situace zachycené na obrazech odehrály. Karel Hunčovský tedy maloval štětcem a Jiří Pačinek sklářskou píšťalou.
Více na www.kristalovychram.cz nebo www.pacinekglass.com
Závěrem je třeba říci, že jmenovaná výstava je jednou z prvních akcí letošních oslav deseti let založení sklářského areálu v Kunraticích. Ta hlavní se zde odehraje v květnu. To ale bude již námět na další článek.

gnews.cz – Ivan Černý
ILUSTRAČNÍ FOTO – archiv Pačinek Glass