Nadace Chongqing Luhai International Communication Foundation uspořádala ve středu v Konfuciově institutu Nairobské univerzity, nejstarší keňské univerzity, Čínsko-africké fórum pro výměnu ekologických civilizací. Na fóru se sešli vysocí úředníci, diplomaté, ekologové a vědci, aby podpořili dialog o ekologické spolupráci. Souběžně s akcí byla k vidění také výstava fotografií s názvem „Město orlů“, která představovala město Chongqing v jihozápadní Číně.
Hlavním bodem programu bylo zahájení programu pozorování přírody, jehož cílem je posílit spolupráci mezi čínskou a africkou mládeží při podpoře ekologické udržitelnosti. Njoroge Muchiri, náměstek guvernéra nairobské okresní vlády, uvedl, že metropole by ráda podpořila výměnu s Čínou při snaze o rekultivaci zelených ploch a řek. Zmínil, že během své nedávné cesty do Číny pozoroval pozoruhodné úsilí o ochranu přírody podél řeky Yangtze, která je pro tuto zemi životně důležitou tepnou.
„Ve spolupráci s čínskou vládou a čínskými investory pracujeme na rozsáhlém programu obnovy nairobských řek,“ řekl Muchiri. „Díky tomu budeme schopni vytvořit ekosystémy, které existovaly dříve.“
Nevile Agesa, projektový manažer z Mara Conservation Fund, organizace na ochranu divoké přírody se sídlem v jihozápadní Keni, uvedl, že partnerství s čínskými subjekty posílilo ochranu biotopů postižených trojí planetární krizí, kterou představují klimatické změny, znečištění a ztráta biologické rozmanitosti.

Na akci, jejímž cílem bylo posílit výměnu s keňskými institucemi a veřejností v oblasti ekologie a udržitelnosti, vystoupil také starosta města Chongqing Hu Henghua.
„Jsme připraveni využít tuto platformu ke spolupráci s africkými partnery při sdílení odborných znalostí a osvědčených postupů v oblasti udržitelnosti měst, rozvoje čisté energie, ochrany divoké přírody a obnovy kulturního dědictví,“ řekl Hu.
Guo Haiyan, čínská velvyslankyně v Keni, zdůraznila, že Peking přikládá velký význam globálnímu ekologickému zdraví, a poznamenala, že spolupráce s Keňou posílila ochranu přírodního bohatství.
Poznamenala, že čínské podniky se sídlem v Keni přijaly ekologické postupy při realizaci stěžejních projektů, jako je například 480 km dlouhá standardní železnice Mombasa-Nairobi. Guo dodala, že „Partnerská akce pro zelený rozvoj“, jedna z deseti partnerských akcí vyhlášených na pekingském summitu Fóra o čínsko-africké spolupráci v roce 2024, potvrzuje závazek Číny podporovat přechod na zelenou energii a ochranu biologické rozmanitosti v Africe.
CMG/gnews.cz-jav